• BIST 103.200
  • Altın 197,070
  • Dolar 4,7083
  • Euro 5,4926
  • İstanbul 20 °C
  • Ankara 16 °C
  • İzmir 21 °C

Belediye Başkanı Faruk Köksoy, Genç Çiftçilere Umut Olacak Projeyi Anlattı

Belediye Başkanı Faruk Köksoy, Genç Çiftçilere Umut Olacak Projeyi Anlattı
Belediye Başkanı Faruk Köksoy, genç çiftçilere 30 bin lira hibe desteklemesi hakkında açıklamada bulundu.

Belediye Başkanı Faruk Köksoy, genç çiftçilere 30 bin lira hibe desteklemesi hakkında açıklamada bulundu.

Hibenin 18-40 yaş arasında ki genç çiftçileri kapsayacağını söyleyen Başkan Köksoy, "AK Parti hükümetimizin küçük yerleşim birimlerinde uygulayacağı bu hibe programı, ilimizde göçün önlenmesine büyük katkı sunacaktır. İşsizlik oranının en düşük olduğu illerden biri olan ilimizde genç hemşerilerimizi, başvurusu kolay ve prosedürü çok olmayan bu hibe programından kesinlikle faydalanmalarını istiyoruz. Ayrıca bu hibe programı, büyük şehirlerde yaşayan genç kardeşlerimizin de köylerine gelerek, hayvancılık ve tarım yapmalarına olanak sağlamaktadır. Devletimizin, hükümetimizin sağlayacağı 30 bin lira hibe için başvurular başlamış olup, vatandaşlarımızın Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğüne müracaat ederek, gerekli bilgi ve evraklar hakkında bilgi edinebilecekler" dedi.

Genç çiftçilere sağlanacak olan hibe programları kapsamında,18 - 40 yaş arası genç çiftçilerin bitkisel, hayvansal, yöresel tarım projelerine 30 bin liraya kadar hibe desteği verilecek. Hedefler arasında kente göçün durdurulması ve köye dönüş sağlamak var. Köyde yaşayan ya da köye dönen gençler; arıcılık, büyükbaş ve küçükbaş hayvancılığın yanında, üzüm, mantar, süs bitkisi, ipekböceği yetiştiriciliği yapmak için destek alacak.

Kırsal kalkınma destekleri kapsamında genç çiftçi projelerinin desteklenmesine ilişkin Bakanlar Kurulu kararı yürürlüğe girdi. Karar, 1 Ocak 2016 - 31 Aralık 2018 tarihleri arasında, kırsalda yaşayan genç çiftçilerin mahallinde uygulayacağı bitkisel, hayvansal, yöresel tarım ürünleri ile tıbbi ve aromatik bitki üretimine yönelik projelere 30 bin liraya kadar hibe ödenmesini öngörüyor. 3 yıl uygulanacak Proje kapsamında verilecek hibe, 81 ildeki nüfusu 20 binden az olan yerleşim alanlarını kapsayacak. Ödemeler Ziraat Bankası aracılığıyla yapılacak.

Genç çiftçilere ön ödeme yapılabilecek. Genç çiftçiler bu program kapsamında verilen hibeden sadece bir kez yararlanabilecek. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın diğer hibe programlarından yararlananlar bu programdan faydalanamayacak. Desteklemelerden haksız yere yararlandığı tespit edilenler ise 5 yıl süreyle destek alamayacak.

Proje kapsamındaki genç çiftçinin 18 - 40 yaş arasında olması gerekiyor. Genç çiftçi hibe desteği 3 yıl süreyle uygulanacak. Bitkisel, hayvansal üretim, yöresel tarım, tıbbi ve aromatik bitkilerin üretimi, işlenmesi, depolanması ve paketlenmesine yönelik projeler desteklenecek. Hibe ödemesi yapılabilmesi için hibe sözleşmesi imzalanması ve proje yatırımının tamamlanması gerekiyor. Herkesin hibe alması ya da 30 bin liralık hibeden yararlanması söz konusu değil. Göç durdurulacak kararla tarımda sürdürülebilirliğin sağlanması, genç çiftçilerin girişimciliğinin desteklenmesi, gelir düzeyinin yükseltilmesi, alternatif gelir kaynaklarının oluşturulması ve genç kırsal nüfusun istihdamına katkı sağlayacak kırsal alandaki tarımsal üretime yönelik projelerin desteklenmesi amaçlanıyor.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim