• BIST 107.401
  • Altın 173,640
  • Dolar 4,1031
  • Euro 4,9999
  • İstanbul 18 °C
  • Ankara 12 °C
  • İzmir 16 °C

BBC: "Türkiye'nin en güçlü ikinci adamı"

BBC: "Türkiye'nin en güçlü ikinci adamı"
Pennsylvania'da Fethullah Gülen ile röportaj yapan BBC muhabirleri arasında yer alan Tim Franks, görüşmenin detaylarını paylaştı.

Türkiye'yi sarsan 17 Aralık sürecinin yurt dışında yankıları sürerken Pennsylvania'da Fethullah Gülen ile mülakat yapan BBC, geniş mülakatın yanı sıra muhabiri Tim Franks'in izlenimlerini ve Gülen'in özel odalarının görüntülerini de yansıttı. Tim Franks, izlenimlerini aktarırken Gülen'in sağlık durumuna, 'ufacık' olarak nitelediği yatak odasındaki tek kişilik yatağına ve çalışma odasındaki Türkiye'den getirilen plaj kumu koleksiyonuna da vurgu yapıyor.

Tim Franks, 'Güçlü ama inzivaya çekilmiş Türk din adamı' başlığı altında yansıttığı izlenimlerine ilişkin, "Fethullah Gülen, Türkiye'nin ikinci en güçlü adamı olarak adlandırıldı. Ama aynı zamanda kendi kendini sürgün ettiği ABD'de inzivaya çekilmiş biridir" ifadelerini kullandı.

SÖYLEŞİ BOYUNCA TANSİYON KONTROLÜ

ABD'ye geldikten sonra medyaya daha çok e-posta aracılığıyla konuşan Gülen'in BBC'ye özel bir mülakat verdiğinin altını çizen Franks, "Benim Sayın Gülen ile röportajımda iki an öne çıktı ve bu iki ânın hiç birinin, söyledikleriyle bir ilgisi yok" dedi. ‘İlk olay’ın mülakat başlamadan hemen önce yaşandığını belirten Franks, doktorunun Gülen'in tansiyonuna bakıp, cebinden çıkarttığı bir ilacı ona verdiğini ve bu kontrollerin söyleşi boyunca tekrarlandığını aktardı.

Franks, dikkat çekmek istediği ikinci an için ise şunları anlatıyor:

"İkinci olay ise, yapılan tercüme nedeniyle uzayan konuşmamızın sonunda oldu. Kalktıktan sonra sallandı. Odada bulunan müritlerinden 13'ü, onu omuzlarını tutarak, doğrulttu" sözlerini kullanıyor.

FİZİKSEL KABİLİYETLERİ AZALMIŞ

Fethullah Gülen için "Türkiye'nin en güçlü ikinci adamı olabilir. Ancak fiziksel kabiliyetleri azalmış gibi görünüyor" görüşünü dile getirdikten sonra Gülen'in bir dizi kronik rahatsızlıklarının olduğu, son olarak da solunum ile ilgili bir rahatsızlık geçirdiğini kendilerine anlatıldığını, mülakatın da iptal eşiğine geldiğini, ancak danışmanlarınca mülakat vermeye ikna edildiğini kaydeden Franks, "Peki o zaman neden Sayın Gülen sonunda BBC ile buluşmayı kabul etti" sorusuna da Gülen'in danışmanlarına dayanarak "bazı yanlış anlamaları gidermek amacıyla" yanıtını veriyor.

BÜYÜK BİNADA DEĞİL KÜÇÜK BİNADA YAŞIYOR

Tim Franks, Fethullah Gülen'nin, Pennsylvania'da yaşadığı yerleşkesi içindeki özel odalarını da gezdiğini anlatırken "rezidansın büyüklüğü göz önünde tutulursa Fethullah Gülen'in ufacık yatak odası, sürpriz oluşturuyor" derken "Sayın Gülen, fotoğraflarda sık sık gösterilen büyük binalarda değil, yanındaki daha küçük binada yaşıyor" sözlerini kullanıyor. Gülen'in çalışma odası ve tek kişilik yatağı içeren yatak odasını gördüklerini anlatan Franks şöyle devam ediyor:
"Sayın Gülen dahil on iki kişi özel alanında sıkıştık; Türk plajlarından getirilen kum koleksiyonuna, koyu renk kitap raflarına, bir ucunda kahve rengi hafif bir yastığı olan düşük tek kişilik yatağına, namazlık seccadesine ve büyük boydaki Kuran'a bakmak için..."

SORUNU KÖRÜKLEMEK İSTEMEDİ

Franks, mülakat sırasında ise, Gülen'in rahatsızlıkları olan bir insan görüntüsünü verdiğini, verdiği uzun yanıtların tercümesini beklerken gözlerini kapattığını, Başbakan Erdoğan ile yaşadığı sorunu "doğrudan fazla körüklememeyi" tercih ettiğini yansıtıyor. 

www.istanbulhaber.com

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim