• BIST 101.976
  • Altın 201,878
  • Dolar 4,8659
  • Euro 5,6878
  • İstanbul 22 °C
  • Ankara 27 °C
  • İzmir 27 °C

Başkent Üniversitesi’nden “Jinekolojik Onkoloji Günleri”

Başkent Üniversitesi’nden “Jinekolojik Onkoloji Günleri”
Başkent Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Jinekolojik Bilim Dalı tarafından düzenlenen "Jinekolojik Onkoloji Günleri",...

Başkent Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Jinekolojik Bilim Dalı tarafından düzenlenen "Jinekolojik Onkoloji Günleri", Türkiye'nin dört bir yanında görev yapan jinekolojik onkoloji uzmanlarının katılımıyla Adana'da gerçekleştirildi.

Ramada Otel'de iki gün süren "Jinekolojik Onkoloji Günleri", saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı. Çok sayıda jinekolojik onkoloji uzmanının konuşmacı ve izleyici olarak katıldığı programda, ilk gün dört, ikinci gün ise iki oturum gerçekleştirildi.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Başkent Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Jinekolojik Bilim Dalı'nda görevli Prof. Dr. Ali Ayhan, bu tür toplantılarda kalabalık olmanın değil, kaliteli paylaşımların önemli olduğunu söyledi. Toplantıdan güzel sonuçlar çıkacağına inandığını belirten Ayhan, "Hepimiz, birlikten güç doğar sözü etrafında toparlanarak, kendi özel menfaatini düşünmeden, bizden hizmet bekleyene en iyisini sunabilmek için buradayız. Toplantılarda sayı azaldıkça kalite artar, kalite arttıkça da tartışma çoğalır. Bizim tek amacımız yüz yüze tartışmalardır" dedi.

Açılış konuşmasının ardından bilimsel toplantılara geçildi. İlk oturumda; Polat Dursun "Jinekolojik-Onkolojik Cerrahide Fertilitenin Korunması", Hulusi Zeyneloğlu "Asiste Reproduksiyon Açısından Onkofertilite", Esra Bulgan Kılıçdağ "Onkofertilite; Kriyobiyoloji ve Fertilite Prezervasyonunda Güncel Teknikler, Yenilikler" ve Gonca Çoban "Uterin Transplantasyon" konularında sunumlar yaptı.

Günün ikinci oturumunda ise; Gürhan Poçan "Meme, Serviks, Kolorektal ve Over Kanserlerinde Tarama Stratejilerine Global Bakış", Eralp Başer "Anormal Smear ve HPV (+) Olguların Yönetimi, Servikal Preinvaziv Lezyolarda Yönetim", Aytekin Altıntaş "Erken ve İleri Evre Servikal Kanserlerin Yönetimi", Özden Altundağ "GOG 240'ın Getirdikleri", Cem Önal "Definit ve Adjuvant Tedavi Yönüyle Jinekolojik Kanserlerde Radyoterapi" konularını ele aldı.

Öğleden sonra gerçekleşen üçüncü oturumda da Ercan Yılmaz "Gebelik ve Kanser", Tafun Çok "PCOS, Endometriozis, Fertilite Tedavileri ve Jinekolojik Kanserler Arasındaki İlişki", Ekrem Tok "Vulvar Distrofiler ve Vulvar Preinvaziv Lezyonların Yönetimi", M.Ali Narin "Vulvodini", Haluk Dervişoğlu "TVulvar HPV Lezyonlarında Yönetim", Hüsnü Çelik "Jinekolojik Kanserlerde Tedavi Sonrası Takip" konularında katılımcıları bilgilendirdi.

Günün dördüncü ve son oturumunda ise; Esra Kuşçu "Adneksal Kitlelerin Yönetimine Global Bakış", Ali Ayhan "Erken ve İleri Evre Over Kanserlerinde Yönetim", Özlem Özen "Jinekolojik Onkolojide Frozen Sonuçları", Fatih Köse "Erken ve İleri Evre Over Kanserlerinde Güncel Medikal Tedaviler", Özgür Özyılkan "Jinekolojik Onkoloji Targeted Tedaviler" konularında katılımcılara bilgiler aktardı.

"Jinekolojik Onkoloji Günleri"nin ikinci gününde ise ilk oturum, Ali Ayhan'ın "Jinekolojik Kanser Cerrahisinde Sentinel Nod Uygulamları" sunumuyla başladı. Daha sonra, Hüsnü Çelik "Jinekolojik Kanserlerin Minimal İnvaziv Cerrahi ile Yönetime Genel Bakış", Müfit Yenen "Jinekolojik Onkolojide Robotik Cerrahi Uygulamalarına Genel Bakış", Mehmet Ali Vardar "Benign ve Malign Laparoskopik ve Robotik Cerrahide; Zor Histerektomi", Bülent Haydardedeoğlu "Laparoskopida Komplikasyonlar ve Yönetimi", Kenan Dolapçıoğlu "Myomektomide İnsidental Sarkom; İntra Op Tanı Konulabilir Mi? Yönetimde Optimizasyon Ne Olmalıdır" başlıklı konularda sunumlar gerçekleştirdi.

"Jinekolojik Onkoloji Günleri"nin son oturumunda ise, Barış Güzel "Anormal Uterin Kanamalı Olguların Tanı, Tedavi ve Takibi", Ali Haberal "Endometrial Hiperplazilerde Yaklaşım", Özcan Balat "Erken ve İleri Evre Ednometrial Kanser Yönetimi", Hanifi Şahin "Jinekolojik Onkoloji Bakış Açısıyla Masif Postpartum Kanamaların Yönetimi", Ümran Küçükgöz "Tamoksifen Kullanımına Bağlı Jinekolojik Problemler ve Tamoksifen Kullanan Olgularda Güncel Takip" ve Güldeniz Desteli "HPV Aşılarında Son Durum" konu başlıkları altında katılımcıları bilgilendirdi.

Konuşmacıların, katılımcıların sorularını da cevapladığı etkinlik, toplantının genel değerlendirmesinin yapıldığı bölümle sona erdi.

Başkent Üniversitesi’nden “Jinekolojik Onkoloji Günleri”

Başkent Üniversitesi’nden “Jinekolojik Onkoloji Günleri”

Başkent Üniversitesi’nden “Jinekolojik Onkoloji Günleri”

Başkent Üniversitesi’nden “Jinekolojik Onkoloji Günleri”

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim