• BIST 107.401
  • Altın 173,640
  • Dolar 4,1031
  • Euro 4,9999
  • İstanbul 18 °C
  • Ankara 11 °C
  • İzmir 16 °C

Başkan Toçoğlu Sosyal Gelişim Merkezi İle İlgili Değerlendirmelerde Bulundu

Başkan Toçoğlu Sosyal Gelişim Merkezi İle İlgili Değerlendirmelerde Bulundu
Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, sosyal belediyecilikte Türkiye'ye örnek hizmet olan Sosyal Gelişim Merkezi (SGM) ile ilgili değerlendirmelerini...

Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, sosyal belediyecilikte Türkiye'ye örnek hizmet olan Sosyal Gelişim Merkezi (SGM) ile ilgili değerlendirmelerini paylaştı.

Belediyecilik anlayışlarının geniş bir bakış açısına sahip olduğuna vurgu yapan Başkan Toçoğlu, yeni alışkanlıklar doğrultusunda sosyal hizmetleri kapsamlı bir dönüşüme tabi tuttuklarını söyledi. Toçoğlu yaptığı açıklamada, "Belediyecilik hizmetlerimizi sadece teknik ihtiyaçlarla sınırlı tutmadık. Sosyal yaşamı bire bir ilgilendiren her bir projeyi şehrimize kazandırmak için çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Sakaryalı hemşerilerimizin yaşam kalitelerini yükselten çalışmaları şehrimize kazandırdık. Bunlardan belki de en önemlisi Sosyal Gelişim Merkezi'dir. Merkezimiz sosyal hayatın canlanması konusunda ciddi bir katkı sundu. Bunu Sosyal Gelişim Merkezi'ni hizmete aldığımız 2,5 yıllık kısa bir sürede görme fırsatımız oldu" diye konuştu.

Sosyal Gelişim Merkezi'nin aile kurumunun güçlenmesi açısından da önemine değinen Başkan Zeki Toçoğlu, "Engellilerimiz, yaşlılarımız, çocuklarımız, kadınlarımız, gençlerimiz ve ailelerimiz için tüm Büyükşehir hizmetlerini Sosyal Gelişim Merkezi'nde tek çatı altında gerçekleştiriyoruz. Merkezimiz derslikleri, spor salonları, kütüphanesi, açık eğitim alanı, seminer ve konferans salonlarıyla sosyal hizmetlerin yenilenen yüzü haline geldi. Bu bizi ayrıca memnun etmekte. SGM hizmete alındığı günden bu yana 30 bin vatandaşımıza eğitim sunduk" dedi.

Yalnızca geride kalan yaz döneminde 3 bin Çocuk Kulübü üyesi öğrenciye merkezde eğitim sunulduğunu aktaran Toçoğlu, "Gerek branş çeşitliliği gerekse de 7-14 yaş arasındaki öğrencilerin merkezimize olan ilgileri bu alanda rekor olarak nitelenebilecek seviyelere ulaştı. Sosyal Gelişim Merkezi hizmete alındığı 2013 yılından bu yana 18 bin öğrenciye 23 branş, 4 kulüp ve birçok projeyle eğitim sundu. Alanında uzman eğitmenlerimiz eşliğinde gençlerimiz okul dışı zamanlarını daha verimli hale getirdiler. Ayrıca yeteneklerin keşfi konusunda da merkezimiz şehirde büyük bir rol üstlenmiş durumda" diye konuştu.

SGM'de devam eden aile içi seminerlere de değinen Başkan Toçoğlu sözlerine şöyle devam etti:

"Aile kurumuna yönelik alternatif bir bakış açısı geliştirdiğimizi söyleyebiliriz. Anne-baba eğitimi, sosyal sorunlardan olumsuz etkilenebilen aile kurumu için azami bir öneme sahip. Biz de merkezimizde görev alan uzman psikologlarımız eşliğinde bugüne kadar 4 bin ailemize eğitim sunduk. Bilindiği gibi; yıkılan evlilikler çocukların yalnız kalmalarını da beraberinde getiriyor. Bu da farklı sorunlara kapı aralayabiliyor. Anne-baba ve çocuk arasında iletişim eksikliğinin yaşanmaması adına da bu eğitimlere büyük önem veriyoruz. 4 bin hanım kardeşimiz yine danışmanlık hizmetlerimizden yararlandı."

"Aynı şekilde alkol, uyuşturucu, çeşitli ruhsal bozukluklar ve diğer birçok konu başlığında eğitimlerimiz oldu. Sağlıklı toplum konusunda birbirinden farklı eğitim çalışmaları gerçekleştirdik. Bu konuda yeni perspektif ve projeler geliştirmeyi sürdürüyoruz. Engelli vatandaşlarımızın sosyal adaptasyonlarının sağlanması, onların sosyal yaşama entegre olabilmeleri üzerinde hassasiyetle durduğumuz konuların başında geliyor. Bu konuda yalnızca Sosyal Gelişim Merkezi ile birlikte değil, merkezin inşa edilmesinden önce de çalışmalarımız söz konusuydu."

"7 yıllık bir süredir engelli bireyler için yenilikçi çalışmalar gerçekleştiriyoruz. "Hayatı paylaşmaya hiçbir engelin olmadığı" gerçeğini referans alarak engellilerimiz için hobi kursları düzenliyoruz. Bu çalışmaların kapsamı her geçen gün geliştiriliyor. Aynı zamanda Engelsiz Cafe'yi hizmete alarak bu konuda farklı bir parantez de açmış olduk. Burada hem engelli kardeşlerimizi istihdam ettik hem de sosyal yaşama ayak uydurmaları konusunda taktir toplayan bir adım atmış olduk."

"Yaşlılarımız için psikolojik destekler, rehberlik ve danışmanlık hizmetleri ve tüm bunların yanı sıra sağlık taramaları da gerçekleştiriyoruz. Sosyal Gelişim Merkezi Yaşlı Hizmet Birimimiz sokakta kalan yaşlıların gerekli kurumlara yerleştirilmeleri konusunda gerekli çalışmaları yapmaya devam ediyor. Merkezimizi hizmete aldığımız günden bu yana 2 bin yaşlımıza danışmanlık hizmeti sunduğumuzu da ifade etmeliyim."

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim