• BIST 111.814
  • Altın 175,009
  • Dolar 4,0362
  • Euro 4,9934
  • İstanbul 15 °C
  • Ankara 22 °C
  • İzmir 18 °C

Başbakan Davutoğlu: "Kürtler bizim asli vatandaşlarımızdır"

Başbakan Davutoğlu: "Kürtler bizim asli vatandaşlarımızdır"
Başbakan Davutoğlu, "Angajman kurallarını işletmemiz gereken bir durum ortaya çıktı. Angajman kuralları çerçevesinde Azez ve civarındaki tehdit oluşturan güçlere karşı mukabelede bulunulmuştur" dedi.

Başbakan Davutoğlu, Erzincan'daki temaslarını ardından, havalimanında basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Angajman kuralları gereği Azez ve çevresinde tehdit oluşturan güçlere karşı mukabelede bulunulduğunu belirten Davutoğlu şunları söyledi:

"Dün ve bugün aynı iş birlikçi güçler, Suriye rejiminin uzantısı olan bu terör örgütü, Rusya'nın sivil halkı bombalamasıyla iş birliği yapan bu terör örgütü, Azez’e dönük bir saldırıda bulundu. Bizim bu konulardaki tutumumuz açıktır. Bu saldırılar esnasında sınırlarımıza da yönelik tacizler oldu. Angajman kurallarını işletmemiz gereken bir durum ortaya çıktı... Angajman kuralları çerçevesinde Azez ve civarındaki tehdit oluşturan güçlere karşı mukabelede bulunulmuştur" 

"Türkiye için YPG ve PYD, PKK'nın uzantısı olmak itibarıyle açık ve net bir tehdittir"

ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden'la bir görüşme gerçekleştirdiklerini belirten Davutoğlu, "Kendisine de bu hususları da açıkça ifade ettim. Kendisine, İstanbul ziyareti esnasında mutabık kaldığımız hususları da hatırlatarak, Türkiye için YPG ve PYD, PKK'nın uzantısı olmak itibarıyle bize dönük açık ve net bir tehdittir. Buna karşı her türlü tedbiri alırız" ifadelerini kullandı.

Başbakan Davutoğlu konuşmasını şöyle sürdürdü:

"YPG derhal Azez ve çevresinden uzaklaşacak. Azez'ın yakınına dahi yaklaşmayacak. Koridorunu tekrar kırma çalışmalarında bulunmayacak. Minnak Havaalanı'nı Türkiye'ye karşı veya muhalefete karşı kullanma hevesine kapılmayacak. Bu havaalanını da boşaltacak. Bunları Sayın Biden'e de ifade ettim."

"Artık uluslararası toplumun bir ses vermesi gerektiğini düşünüyoruz"

Türkiye'nin tutumunun ilkesel bir tutum olduğunu ifade eden Başbakan Ahmet Davutoğlu, şunları kaydetti:

"2 milyon 600 bin kardeşimizi ağırlıyoruz, daha fazlası gelirse bağrımız açık ama birilerinin sırf Türkiye'yi ve Avrupa'yı rahatsız etmek için böylesine bir mülteci göçüne sebebiyet vermek adına binlerce, onbinlerce insanı hava bombardımanına tabi tutması karşısında da artık uluslararası toplumun bir ses vermesi gerektiğini düşünüyoruz."

"Kürtler bizim asli vatandaşlarımızdır" 

"Böyle bir algı operasyonu yapan çevreler var. Çok açık bir soru sormak lazım bunlara, 'DEAŞ, Kobani'ye saldırdığında 197 bin Kürt nereye sığındı?' Türkiye'ye sığındı. İdlibli Araplar da Bayırbucaklı Türkmenler de Kobanili Kürtler de Halep'ten kaçan Araplar, Kürtler, Türkmen'ler de Türkiye'ye sığındılar. Kürtler bizim asli vatandaşlarımızdır, bunun bilinmesi lazım. Sınır ötesindeki Kürtler aynen Türkmenler ve Araplar gibi tarihdaşımızdır, kültürdaşımızdır bunun da bilinmesi lazım. Nitekim DAEŞ, Erbil kapısına dayandığında, oradaki Kürt kardeşlerimizin oluşturduğu bölgesel yönetimin kapısına dayandığında da ilk yardıma koşan Türkiye'ydi."

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Saddam Hüseyin, Kürtlere dönük kitle imha silahı kullandığında da ilk yardıma koşanın Türkiye olduğunu anımsattı.

Türkiye'nin politikalarının hiçbir zaman etnik ve mezhep merkezli olmadığına işaret eden Davutoğlu, YPG'nin bir Kürt örgütü olmadığını, PKK ve YPG'nin bir terör örgütü olduğunu kaydetti.

"Kürt halkının meşru temsilcileri söz konusu olduğunda, Irak Kürt Bölgesel Yönetiminde olduğu gibi biz onların korumasını üstümüze alırız, onların da hamisi olur onlara da yardımcı oluruz" diyen Davutoğlu, Türkiye'deki bütün etnik grupların öz ve asli vatandalarsa onların yurt dışındaki akrabalarının da tarihdaş olduğunu belirtti. 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim