• BIST 97.533
 • Altın 145,745
 • Dolar 3,5801
 • Euro 4,0019
 • İstanbul 17 °C
 • Ankara 12 °C
 • İzmir 17 °C

Başbakan Ahmet Davutoğlu seçim vaadleri için tarih verdi

Başbakan Ahmet Davutoğlu seçim vaadleri için tarih verdi
Başbakan, TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi'nde yaptığı konuşmada, "3 ay içinde, verdiğimiz bütün sözlerin gereğini yapacağız" dedi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Hükümet programını Meclise sunduk, 64. hükümet programını, toplumumuza da 3 ay, 6 ay ve 1 yıl içinde gerçekleştireceğimiz. 4 yıl içindeki hedeflerimizi tekrar takvimlendirilmiş bir şekilde paylaşacağız. 3 ay içinde verdiğimiz bütün sözlerin gereğini yapacağız, vaatlerimizi tek tek hayata geçireceğiz" dedi.

Sheraton Otel'de düzenlenen TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi Toplantısı kokteylinde katılımcılara hitap eden Davutoğlu, gerektiğinde eleştirileceklerini, sorular sorulacağını belirterek, bunun doğal olduğunu söyledi. Başbakan Davutoğlu, demokrasilerin bunu için var olduğunu, sivil toplumun da siyasete, katılımcı bir ruhla ve yönetişim anlayışı içinde katılmasını beklediklerini ifade etti. 

Vaatler tanzim edildi

Ahmet Davutoğlu, vaatlerini "hemen icraata geçirilecek olan vaatler", "yasal genelge ve ikincil mevzuatla düzenlenecek vaatler", "yasal düzenleme gereken vaatler" şeklinde tanzim ettiklerini, önümüzdeki hafta bunları tek tek ay bazında paylaşacaklarını kaydetti.

Sonrasında 3 ve 6 aylık takvimler içinde ele alacakları yasal düzenleme ve reformları takdim edeceklerini belirten Davutoğlu, yatırım ortamının iyileştirilmesi için ne gerekiyorsa yapacaklarını söyledi.

Davutoğlu, reform bağlamında kararlılıklarını göstermek üzere de 4 olan başbakan yardımcılığı sayısını 5'e çıkardıklarını dile getirerek, bir başbakan yardımcısını reformlarla ve yatırım ortamının iyileştirilmesiyle görevlendirdiklerini bildirdi.

'Üç ay içinde verdiğimiz sözlerin gereğini yapacağız'

Hükümet programını okuduktan sonra AB Türkiye zirvesini yaptıklarını ve ardından güven oylamasında Meclis'in güven oyuna mazhar olduklarını belirten Davutoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Aslında bu reform hükümetiyle Avrupa Birliği gündeminin de ne kadar iç içe geçmiş olduğunu gösteren güzel bir akış sırası oldu. Reform anlamında gerçekleştireceğimiz hususlar bu bağlamda ekonomimizin, yarın sizin de istişare edeceğiniz ve seçim öncesinde ve sonrasında yaptığımız istişarelerde bize dile getirilen hususları kapsıyor. İnşallah önümüzdeki hafta 3 ay, 6 ay ve 1 yıllık bir takvimi açıklayacağız. Kendimizi bu takvimle bağlayacağız. Bunu seçim öncesinde arkadaşlarla çalışmıştık, seçim sonrası hükümet programını gözden geçirirken tekrar revize ettik vaatler çerçevesinde. Şimdi nihai aşamaya geldik. Hükümet programımız Meclisimize sunduğumuz bir programdı. İnşallah gelecek hafta içinde, Azerbaycan yurt dışı seyahatini yaptıktan sonra, önümüzdeki hafta içinde, bu sefer toplumumuza programımızı sunacağız. Hükümet programını Meclis'e sunduk, 64. hükümet programını, toplumumuza da 3 ay, 6 ay ve 1 yıl içinde gerçekleştireceğimiz. 4 yıl içindeki hedeflerimizi tekrar takvimlendirilmiş bir şekilde paylaşacağız. 3 ay içinde verdiğimiz bütün sözlerin gereğini yapacağız, vaatlerimizi tek tek hayata geçireceğiz."

"Hedef: yüksek gelir grubu"

Davutoğlu, ikinci nesil reformlarla ekonomik anlamda Türkiye'yi orta gelir tuzağından çıkarıp yüksek gelir grubuna sokacak bir hedef gözettiklerini, 2023 hedefinin bu olduğunu kaydetti.

İkinci nesil reformlarla demokrasiyi sadece vesayet sistemine karşı güçlendirmekle yetinmeyip, demokrasiyi bir daha hiçbir şekilde tehdit altına düşmeyecek şekilde kurumsallaştırmak istediklerini vurgulayan Davutoğlu, "Bunun da esası, sadece ve sadece sivil toplum ile iletişim halinde ve yüce Meclisimizin içinde, sivil toplumun, halkın temsilcileri tarafından yazılacak yeni bir anayasa olacak" değerlendirmesinde bulundu. 

"Her vatandaşımızın sesine kulak vereceğiz"

Güven oylaması sonrasında muhalefet liderlerine hitap ederken vurguladığı bir hususu da paylaşmak istediğini dile getiren Başbakan Davutoğlu, "Evet, yüzde 49,5 oy aldık, çok güçlü bir kamuoyu ve halk desteğiyle önümüzdeki dört yıl için size istikrarı vaat edebiliyoruz ama emin olunuz ki bize oy versin vermesin yüzde 100’ün, 78 milyonun hükümeti olarak, bu bilinçle hareket edeceğiz ve bize oy vermemiş dahi olsa, hatta en aykırı görüşlerle bize karşı çıkmış olsa dahi her vatandaşımızın sesine kulak vereceğiz. Kimse yüzde 49,5, yüzde 50,5 karşıtlığına dayalı kutuplaştırıcı bir siyaseti önümüze koyamaz" dedi. 

"Türkiye bir Avrupa halkıdır"

Krizlerin olduğu her yerde ciddi fırsatlarında kendini gösterdiğini anlatan Davutoğlu, "Hükümetimizi kurduktan sonra bir taraftan Rusya ile önemli ve kritik bir sürece girdik ama öbür yandan Avrupa Birliği-Türkiye ilişkilerinde yepyeni bir bahar havası ortaya çıktı" dedi.

Türkiye- Avrupa Zirvesi'nin 11 yıl sonra toplanmasının çok önemli bir adım olduğuna dikkati çeken Davutoğlu, şöyle devam etti:

"Gördüğümüz o ki Avrupalı liderler ve muhataplarımız arasında çok önemli bir psikolojik değişim yaşanıyor. Türkiye'nin Avrupa Birliği bağlamında ve Avrupa Kıtası çerçevesinde taşıdığı önemi tartışmasız bir şekilde bütün liderler söz alarak vurguladılar. Bu önemin sadece mülteciler konusunda gündeme geldiğini de kimse düşünmesin. Orada vurguladığım gibi Türkiye, bir Avrupa halkıdır, Avrupalı bir millettir ve Avrupa'nın kaderi Türkiye olmaksızın yazılamaz. Bu noktada, Türkiye'nin Avrupa'ya dışarıdan bir çevre ülkesi olarak katılacağını düşünenler yanılıyorlar. Aksine Türkiye Avrupa kıtasının içinden Avrupalı bir dil kullanarak asırlardır içinde bulunduğumuz bu kıtanın geleceği için vizyonumuzu, hedeflerimizi ortay koyan bir tutum sergileyeceğiz."

"Tedbirlerimiz şimdiden hazır"

Rusya'nın birtakım yaptırımlarının herkesçe izlendiğini dile getiren Davutoğlu, bunlara karşılık, bir süre önceki Bakanlar Kurulu'nda Türkiye'nin alacağı tedbirlerin de gözden geçirildiğini belirtti. Başbakan Davutoğlu, "Şunu iş dünyamıza bir teminat olarak ifade etmek isterim, bu tür yaptırımlardan kim zarar görürse, telafi edecek tedbirlerimiz şimdiden hazırdır. İş adamlarımızın bütün zararları konusunda ne tür adımlar atılması gerekiyorsa da planladık ve gereken adımları atarız. Özellikle yaş sebze ve meyve ve diğer ihracat kalemleri için bazı tedbirler düşündük, gerektiğinde bunu da kamuoyu ile paylaşacağız" diye konuştu.

"Bir Türk'e her şey yapılır da şantaj yapılamaz"

Başbakan Davutoğlu, "Eğer bize karşı Rusya bugün bazı ekonomik yaptırımlar kararı almışsa, başkalarının da onlara dönük ekonomik yaptırımlarını meşru görüyor anlamına gelir. Biz sabırla, vakarla, soğukkanlılıkla bu krizi yönetmeye devam edeceğiz. Ümit ederiz ki Rus yetkililer, muhataplarımız, en kısa sürede Türkiye'nin Rusya için, Rusya'nın Türkiye için taşıdığı önemi, Türk-Rus ilişkilerinin çevre bölgeler ve başta Suriye'deki krizin çözümü için taşıdığı önemi, en kısa sürede fark ederler ve sorunlarımızı yüz yüze, göz göze, bir masa etrafında tartışacak bir tavra gelirler. Bunun yerine şantaj dili, tehdit dili, yaptırım dili kullanmak isteyenler de bilsinler ki bir Türk'e her şey yapılır da şantaj yapılamaz" şeklinde konuştu. 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • İzmir’de ilk sahur heyecanı27 Mayıs 2017 Cumartesi 05:23
 • İstanbul sahura davul sesleriyle uyandı27 Mayıs 2017 Cumartesi 04:08
 • Ankara’da Ramazan davulcuları iş başı yaptı27 Mayıs 2017 Cumartesi 04:08
 • Sivaslılar sahura davul ve zurnayla uyandı27 Mayıs 2017 Cumartesi 03:38
 • Zonguldak’ta yerin 200 metre altında ilk sahur27 Mayıs 2017 Cumartesi 03:08
 • İlk sahura davul ve klarnetle sesiyle uyandılar27 Mayıs 2017 Cumartesi 03:08
 • Ramazan’da ilk davullar çalındı27 Mayıs 2017 Cumartesi 02:13
 • Anadolu’nun ilk camisinde teravih namazı kılındı27 Mayıs 2017 Cumartesi 00:48
 • Batman’da ’hilal’ gözlemi yapıldı27 Mayıs 2017 Cumartesi 00:23
 • Eyüp Sultan’da ilk teravih havadan görüntülendi27 Mayıs 2017 Cumartesi 00:23
 • ÇOK OKUNANLAR
  Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim