• BIST 110.932
  • Altın 174,897
  • Dolar 4,0605
  • Euro 4,9845
  • İstanbul 17 °C
  • Ankara 15 °C
  • İzmir 21 °C

Bakırköy 46’ya belediye mühürü

Bakırköy Belediyesi’nin, Bölge İdare Mahkemesi’ne, Bakırköy 46 projesinin yapı yoğunluğunu arttırdığı, ulaşımı engelleyeceği, silueti bozacağı iddia edilmişti. Mahkeme ise belediyeyi haklı buldu ve inşaat mühürlendi.
Yolsuzluk ve rüşvet operasyonunun ilk ayağında gözaltına alınıp savcılık sorgusundan sonra serbest bırakılan İşadamı Ali Ağaoğlu’nun Bakırköy 46 Projesi, İstanbul 8. İdare Mahkemesi’nin kararıyla durduruldu. Mahkeme, İmar Planı Tadilatının yapı yoğunluğunu artırıcı ve donatı alanlarının azaltıcı fonksiyon ve yapılaşma hakkı getirdiğine hükmetti. Plan izah raporu ile, onaylanan plandaki verilerin tutarsız olduğu sonucuna vardı. 
 
SİLUETİ DE ETKİLER
 
Bakırköy Belediyesi tarafından Bölge İdare Mahkemesi’ne yapılan başvuruda Bakırköy 46 projesinin, yapı yoğunluğunu artırdığı, ulaşımı engelleyeceği, tarihi yarımada siluetini etkileyeceği iddia edilmişti. Mahkeme, 6 Aralık 2013 günü yürütmeyi durdurma kararı verdi. Mahkeme kararında; plan tadilatının İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nca da plan ana kararlarına aykırı bulunduğu, Ulaşım Planlama Müdürlüğü’nce de bölgesel ulaşım sistemi açısından uygun görülmediği, konut alanlarında öngörülen 70 metrelik irtifa ile tarihi kent merkezi görünümünü olumsuz etkilediği, alınan kota göre 63 metreyi geçmemesi gerektiği halde planların 70 metrelik bir yüksekliği öngörüldüğü belirtildi. Kararın sonunda şu ibareler yer aldı: “Hukuka aykırılığı açık olan dava konusu işlemlerin, uygulanması halinde telafisi güç zararlar doğabileceğinden 2577 sayılı kanunun 27. maddesi uyarınca teminat alınmaksızın, yürütülmesinin durdurulmasına karar verildi.”
Belediyeye bağlı ekipler inşaatta ölçüm yaparak kayıt tutmaya başladılar. Dün sabahı inşaat alanına gelen ekipler inşaatı durdurarak mühürledi. Bakırköy Belediyesi’nden bir yetkili, mahkemenin de yanlışı gördüğünü söyledi.
 
AĞAOĞLU: PAZARTESİ İTİRAZ EDECEĞİZ
 
AĞAOĞLU Şirketler Grubu Başkanı Ali Ağaoğlu, Bakırköy 46 projesinin ruhsatının değil planının iptal edildiğini söyledi. Kararı öğleden sonra duyduklarını belirten Ağaoğlu, pazartesi günü itiraz haklarını kullacaklarını dile getirdi. Ağaoğlu, “Kurumlar arası çekişmenin sonucunu yaşıyoruz. Neticede bize ruhsat veren de Bakırköy Belediyesi. Sapla saman karıştı. Ama unutmayalım ki yanlış hesap Bağdat’tan döner” dedi.
 
www.istanbulhaber.com
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim