• BIST 103.328
  • Altın 198,376
  • Dolar 4,7816
  • Euro 5,6166
  • İstanbul 19 °C
  • Ankara 21 °C
  • İzmir 23 °C

Bakanlıktan 4 maddelik 'doping paketi'

Türkiye'de sportif alanlarda üst üste yaşanan doping skandallarının ardından Gençlik ve Spor Bakanlığı önlemleri artırmaya başladı. Dört maddelik yönetmelik değişikliğini içeren paket Başbakanlığa gönderildi.
Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre, Türk sporunu etkisi altına alan dopingin önüne geçmek için 4 maddelik eylem planı hazırlandı.
Yeni düzenlemeyle ödül yönetmeliğinde değişikliğe gidilirken, antrenörler ve federasyon başkanlarına da sorumluluklar getirildi. Doping kullandığı tespit edilen sporcuların cezalarının 3 ay içerisinde verilmesi zorunlu kılındı.
 
DOPİNG KULLANAN SPORCUYA ÖDÜL YOK
 
Yeni düzenlemeyle, sporcuları doping kullanmaya sevk eden en önemli gerekçeler arasında gösterilen ödül yönetmeliğinde değişiklik yapıldı.
Daha önce sporculara verilen ödülleri yarı yarıya düşüren yönetmelikle yetinmeyen Bakanlık, Spor Hizmet ve Faaliyetlerinde Üstün Başarı Gösterenlerin Ödüllendirilmesi Hakkında Yönetmelik’in 23. maddesinde yeni bir değişikliğe gitti. Yönetmeliğe eklenen yeni bir fıkra ile dopingli olduğu anlaşılan sporcunun başka müsabakalardan elde ettiği ancak taksitlendirme veya başka sebeplerle henüz ödenmemiş ödülleri de ödenmeyecek.
 
ANTRENÖRE DE CEZA GELİYOR
 
Başbakanlık’a gönderilen yönetmelik değişikliklerinden bir diğeri Antrenör Eğitim Yönetmeliği’nin 16. maddesiyle ilgili.
 
Buna göre, doping suçuna karışan sporcuyla birlikte antrenörüne de cezalar verilecek. Sporcusunda doping çıkan antrenörlerin lisansları ilkinde bir yıl, tekrarında ise 5 yıla kadar geçersiz hale getirilecek. Cezanın geçerli olabilmesi için ise ilgili federasyonun teklifi ve genel müdürün onayı gerekecek.
 
FEDERASYONLAR DA SORUMLU
 
Dopingi bir yıl içinde Türk sporundan silmeyi amaçlayan Gençlik ve Spor Bakanlığı, dopinge karşı etkin bir mücadele vermeyen federasyonlara ve federasyon başkanlarına da büyük sorumluluklar getirmeye karar verdi.
Sportif Değerlendirme ve Geliştirme Kurulu Yönetmeliği’nde yapılan değişiklikle dopingle mücadele konusunda federasyonlara sıkı denetimler uygulanacak. Sportif Değerlendirme ve Geliştirme Kurulu, bağımsız federasyonların çalışmalarını değerlendirerek doping konusunda gerekli tedbiri almayan federasyonlarla ilgili rapor hazırlayıp Gençlik ve Spor Bakanı’na sunacak.
 
Raporlarda federasyon başkanlarının dopinge karşı etkin bir mücadele vermediği tespit edildiği takdirde federasyonun genel kurula götürülmesi gibi yaptırımlar da yer alıyor.
 
ÜÇ AY İÇİNDE CEZA ALACAKLAR
 
Bağımsız Spor Federasyonlarının Çalışma, Usul ve Esasları Hakkındaki Yönetmelik’in 18. maddesinde yapılan yeni bir değişiklikle de federasyon disiplin kurulları doping kullandığı tespit edilen sporculara cezalarını en kısa sürede vermek zorunda olacak.
 
Bu doğrultuda Bağımsız Spor Federasyonlarının Çalışma, Usul ve Esasları Hakkındaki Yönetmelik’e "Federasyon disiplin kurulları, yasaklı madde kullanan sporcular ve antrenörleri ile ilgili soruşturmaları üç ay içerisinde tamamlayarak karara bağlamak zorundadır" ibaresi eklendi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim