• BIST 94.552
  • Altın 193,982
  • Dolar 4,7377
  • Euro 5,4923
  • İstanbul 28 °C
  • Ankara 22 °C
  • İzmir 28 °C

Bakanlık Alevi dedelerini kutsal yolculuğa çıkarıyor

Bakanlık Alevi dedelerini kutsal yolculuğa çıkarıyor
Kültür ve Turizm Bakanlığı, Türkiye Seyahat Acentaları Birliği işbirliğiyle 100 Alevi dedesini Necef'e, Kerbela'ya ve Umre'ye götürüyor.

ANKARA - ŞENAY ÜNAL

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB), birlikte yapacakları organizasyonla gelecek ay içinde 100 Alevi dedesini kutsal yolculuğa çıkaracak. Yolculuk Hz. Ali'nin kutsal mezarının bulunduğu Necef, Hz. Hüseyin ve 72 şehidin mezarlarının bulunduğu Kerbela üzerinden Mekke ve Medine'ye uzanacak.

Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, kendisine sunulan projeyi himayesine alarak daha geniş kitleleri kucaklayacak hale getirilmesini ve kurumsallaştırılmasını istedi.

Bakan Çelik, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'de inanç grupları ve Alevi Bektaşi toplumunun sorunlarıyla yakından ilgilenen Kültür ve Turizm Bakanı Çelik, himayesine aldığı projenin İslam dünyasını kucaklaştıracak kutsal bir kaynaşma projesi olduğunu belirtti.

İnanç pınarlarımızın kaynağına inen bu kutsal yolculuğun, İslam dünyasının içinde bulunduğu durumun çözümü için önemli bir adım olduğunu kaydeden Çelik, Ehlibeyt, Necef, Kerbela, Mekke ve Medine'nin tüm Müslümanların kutsal mekanları olduğunu söyledi.

İnsanlığın gelişmesinin, insani hakikatin her zaman ayakta durması anlamına gelmediğini vurgulayan Çelik, şöyle konuştu: "Karşısında güçlü bir ordu olmasına rağmen, belki de o savaşı kaybedeceğini bile bile, Hz. Hüseyin'i çocuklarıyla, Ehlibeyt'le Kerbela'ya götüren şey hakikati ayakta tutma davasıydı. Kerbela'da Hz. Hüseyin tüm insanlığın hakikat meselesi oldu. Ebediyyen takipçisi olduğumuz Ehlibeyt, tüm insanlığın kurtuluş mesajını alemlere iletti ve o mesajdan sonra Ehlibeyt mektebinin büyük alimleri bize şunu öğrettiler, dediler ki: 'Buradan bir kin çıkarmayın. Buradan bir rövanş çıkarmayın. Buradan bir savaş çıkarmayın.' Bize tam tersini söylediler. Dediler ki: 'Sizden gayrı olana kötü nazarla bakmayın. Yetmiş iki millete tek bir nazarla bakın.' Bu kadar büyük acıdan, sadece kendi dindaşlarına değil bütün insanlığa rahmetle bakan bir ruh yüceliği çıktı; "hangi dinden olursa olsun, ister inansın, ister inanmasın, yetmiş iki millet bizim gözümüzde birdir" diyen bir mesaj, Hz Peygamberin vefatından sonra en kuvvetle

Kerbela’dan çıkmıştır.

Kerbela bir insanlık mektebidir. Kerbela, bir kurtuluş okuludur. Kerbela, insanlığın büyük öğretmeni Hz. Hüseyin'in ebedi mesajıdır. Kerbela'nın önemini anlatacak sözcükleri bulmak, orayı tarif edecek cümleleri kurmak oldukça zor. İstiyoruz ki insanlık tarihinin en acı olaylarından birinin yaşandığı bu beldeyi Alevi dedeleri yerinde görsün, o atmosferi yerinde yaşasın. İşte bu amaçla TÜRSAB'ın hazırlamış olduğu projeyi çok anlamlı buluyorum ve Bakanlığım olarak desteklemekten son derece memnunum."

http://www.istanbulhaber.com

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim