• BIST 103.247
  • Altın 187,605
  • Dolar 4,5433
  • Euro 5,3347
  • İstanbul 22 °C
  • Ankara 20 °C
  • İzmir 28 °C

Bakan Yılmaz Bingöl Temaslarını Sürdürüyor

Bakan Yılmaz Bingöl Temaslarını Sürdürüyor
Bingöl'e gelen Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, terör örgütlerini kast ederek, "Maalesef küresel ve bölgesel bir takım güç mücadelelerinin, çıkar mücadelelerinin...

Bingöl'e gelen Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, terör örgütlerini kast ederek, "Maalesef küresel ve bölgesel bir takım güç mücadelelerinin, çıkar mücadelelerinin aracı haline gelmiş bir takım örgütsel yapılar insanımıza hayatı zehir ediyor" dedi.

Memleketi Bingöl'de bulunan Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Genç ilçesinde yapımı tamamlanan Kültür Merkezinin açılışını gerçekleştirdi. Kültür Merkezinde incelemelerde bulunan Yılmaz, burada basına yaptığı açıklamada terör hadiselerine dikkat çekti. Emniyetin olmadığı bir yerde sosyal hayatın büyük darbe yediğini kaydeden Yılmaz, "Emniyet ve huzur sadece insan hayatı açısından önemli unsurlar değil, aynı zamanda sosyal hayatın kalitesi anlamında ve ekonomik üretkenlik anlamında son derece önemlidir. Emniyetin olmadığı bir yerde sosyal hayat büyük bir darbe yiyor. Emniyetin, huzurun tam olarak hissedilmediği bir ortamda sosyal hayatın kalitesinin, yaşam kalitesinin düştüğünü rahatlıkla ifade edebiliriz. Diğer taraftan emniyetin olmadığı bir ortamda ekonominin ciddi bir darbe yediğini ve başta istihdam olmak üzere bunun bütün bir toplumu etkilediğini ifade edebiliriz" diye konuştu.

Terörün özel sektör yatırımlarına darbe vurduğuna dikkat çeken Yılmaz, şunları söyledi: "Sermaye birikimi kısıtlı olan bölgelerde, sermayeyi tutmak zaten zorken dışarıdan sermaye cezp etmemiz gerekiyorken terör hadisesi güvenlik ortamını bozucu hadiseler maalesef sermayenin de nitelikli insanın da başka bölgelere göç etmesine sebebiyet veriyor ve içinde bulunan bölgenin ekonomisi aşağıya doğru eğilim içine giriyor. Terör hadiselerinin yol açtığı en büyük kayıp, elbette can kaybı ve insanımıza verdiği zarar ama bunun ötesinde sosyal hayatımıza ve ekonomik hayatımıza terörün, şiddetin güveni bozan eylemlerin büyük zarar verdiğini görmemiz lazım"

"EN BÜYÜK ZARARI BÖLGE İNSANI GÖRÜYOR"

Terörün yaşam alanlarını daralttığını kaydeden Yılmaz, en büyük zararı bölge insanının gördüğünü söyledi. Terörün ailelerin yaşamını kısıtladığını anlatan Yılmaz, sözlerini şöyle sürdürdü: "Terör, gençlerimizin istihdam alanlarını daraltıyor ve onların geleceğini karartıyor. Terör, yoksulluk çeken insanımızın daha müreffeh bir hayata geçişine engel oluyor. Terör, çiftçimizin gelirinin artmasına, daha yüksek katma değer üretim yapmasına engel oluyor. Terör, turizmin gelişmesine, hizmet sektörlerinin çeşitlenmesine darbe vuruyor. Terör, kültürel sanatsal faaliyetlerin gelişmesine, hayatın renklenmesine darbe vuruyor. Bütün bunları dikkate aldığınızda terör en büyük zararı bu bölgede yaşayan insanlarımıza veriyor aslında."

"MİLLETLE DEVLET EL ELE MÜCADELE ETMELİ"

Teröre karşı milletle devletin el ele vererek mücadele etmesi gerektiğini ifade eden Yılmaz, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bunu inşallah aşacağız bir taraftan güvenlik güçlerimiz, ilgili kurumlarımız canları pahasına yeri geldiğinde bu mücadeleyi yapıyorlar ve yapmaya devam ediyorlar. Bunun ötesinde milletle devlet ele ele bu mücadeleyi yürütmek durumundayız. Bu konuda bölgemizde yaşayan insanımıza şunları söylemek istiyorum. Gerçekten bunu her yerde görüyorum. Şırnak'ta, Mardin'de, Diyarbakır Sur'da da her tarafta insanımız terörü istemiyor. Dolayısıyla terörü biran önce terörü hayatından uzaklaştırma arzusu içerisinde."

ULUSLARARASI BAĞLANTILARA DİKKAT ÇEKTİ

Terörün hiç kimseye faydasının olmadığını kaydeden Bakan Yılmaz, bu örgütlerin uluslar arası bağlantılarının herkes tarafından bilindiğini söyledi. Bunların uluslararası bağlantılarını anlatmaya gerek olmadığını belirten Yılmaz, sözlerini şöyle sürdürdü: "Terörün hiç kimseye faydası olmadığı ortadayken niçin hâlâ devam ediyor sorusuna cevap aradığımızda uluslararası bağlantılar ve özellikle Ortadoğu'da son yıllarda yaşanılan hadiselerin bizde yaşanılan terörün bağlantılarını çok iyi kurmamız lazım. Maalesef küresel ve bölgesel bir takım güç mücadelelerinin, çıkar mücadelelerinin aracı haline gelmiş bir takım örgütsel yapı insanımıza hayatı zehir ediyor ve bunu insanımız yaşayarak hissediyor, görüyor ve teröre hiçbir şekilde destek vermiyor. Biz bir taraftan terörle mücadele ederken, diğer taraftan halkımıza hizmet etmeye ve her türlü mağduriyeti gidermeye, yaraları sarmaya ve halkımızın hizmetkarı olmaya devam edeceğiz. Hak edene kudretimizi, gücümüzü devlet olarak göstereceğiz ama halkımıza da her türlü hizmeti sunmaya devam ederek, halkımızı şefkatle kucaklamaya devam edeceğiz".

Toplantıya, AK Parti Bingöl Milletvekili Enver Fehmioğlu, Bingöl Valisi Yavuz Selim Köşger, Kalkınma Bakanı Yardımcısı Yusuf Coşkun, Genç Belediye Başkanı Mehmet Hadi Topraktan, İlçe Kaymakamı Abdullah Köklü ve kurum müdürleri katıldı.

Bakan Yılmaz Bingöl Temaslarını Sürdürüyor

Bakan Yılmaz Bingöl Temaslarını Sürdürüyor

Bakan Yılmaz Bingöl Temaslarını Sürdürüyor

Bakan Yılmaz Bingöl Temaslarını Sürdürüyor

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim