• BIST 106.839
  • Altın 173,099
  • Dolar 4,0730
  • Euro 4,9572
  • İstanbul 24 °C
  • Ankara 21 °C
  • İzmir 22 °C

Bakan Soylu, sosyal güvenliğin teşvikinde yapımcılardan destek istedi

Bakan Soylu, sosyal güvenliğin teşvikinde yapımcılardan destek istedi
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, istihdamın artırılması ve sosyal güvenlik şemsiyesi altında çalışmanın teşvik edilmesinin önemli...

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, istihdamın artırılması ve sosyal güvenlik şemsiyesi altında çalışmanın teşvik edilmesinin önemli olduğuna işaret edere,k dizi senaristleri ve yapımcılarının bu konuda atacakları adımları önemsediklerini söyledi. Soylu, sektör temsilcilerinin yaşanan somut oyların paylaşılması önerisine de sıcak baktığını belirterek, farklı ve çok dramatik olaylarla karşılaştıklarını ifade etti.

Bakan Soylu, İntercontinental Otel'de düzenlenen etkin rehberlik ve denetim yoluyla kayıtlı istihdamın teşvik edilmesi projesi kapsamındaki toplantıya katıldı. Medya profesyonelleri, dizi yapımcıları ve senaristlerle bir araya gelen bakan Soylu, Sosyal Güvenlik Kurumu yetkililerinin de katıldığı organizasyonda sektör çalışanlarına ve istihdam imkanlarına ilişkin değerlendirme yaptı.

İstihdam politikalarında istikrarlı bir sürdürülebilirliğin önemli olduğunu anlatan Soylu, kayıt dışı çalışma durumuyla ilgili atılan adımların bu alanda kayıt dışılık oranını düşürdüğünü belirtti. Avrupa Birliği projeleri ve sosyal güvenlik kurumları ile ortak olarak bir proje yürüttüklerini belirten Soylu, iş sağlığı ve güvenliği konulu bir de uluslararası konferans gerçekleştireceklerini anlattı.

Kadın çalışanların kayıt dışı istihdam konusunda bilinçlerinin artırılması gerektiğini, kayıt dışı çalışan kadınların da mutlaka kayıt altına alınmaları gerektiğini söyledi. Meslek sahipleri olarak dizi yapımcıları, senaristlerin kayıt dışı istihdam konusunda yapacakları uyarıcı yayınların önemine işaret eden Soylu, kamu spotları ve projelerle önemli sonuçlar alacaklarına işaret etti. Bu konuda bir çok teşvikleri olacağının da altını çizen Soylu, sosyal güvenlik alanında çok önemli bir fazı gerçekleştirdiklerini anlatan Soylu, yapısal düzenlemeler yaparak ikinci fazı da gerçekleştirmek zorunda olduklarının altını çizdi. Soylu, kadın çalışanların ve kayıt dışı istihdam konularının da önemli olduğunun altını çizerek şöyle konuştu: "Kadın çalışan sayımızı artırmak zorundayız. Bu, ülkemizin en önemli temel süreçlerinden bir tanesidir. Ama bu yetmez, onu kayıt dışılıktan kayıt altına almayı bir şekilde sağlamalıyız. Ufak bir cümleniz, ufak bir yazınız, toplum nezdinde önemli bir sonuca ulaşmaktadır."

Soylu, toplantının soru cevap bölümünde sektör temsilcilerinin sorularını da cevapladı. Soylu, yapımcı Birol Güven'in bakanlığa ulaşan somut bilgi ve olayların senaristlere ilham olması açısından sektör temsilcileriyle paylaşılmasının yararlı olacağı yönündeki önerisini doğru bulduğunu belirterek dikkat çeken bir örnek verdi. Asgari ücretin 1300 liraya yükseltilmesinin ardından yaşanan bir olayı paylaşan Bakan Soylu, "Çok farklı ve bazen de çok dramatik olaylarla karşılaşıyoruz. Asgari ücret bin liradan bin 300 liraya çıkıyor, İşveren bin 300 lirayı işçinin kartına yatırıyor, kartı kendisi alıyor. Çalışanın kartıyla bin 300 lirayı çekip 300 lirayı kendi cebine koyuyor, bin lirayı çalışana veriyor. Bu, Türkiye'de bir çok yerde müfettişlerimiz tarafından yakalanan ve böyle bir şey olabilir mi diye düşünebileceğimiz, bizatihi bize iletilen olaylar" şeklinde konuştu.

Soylu, dünyada sağlıklı yaş ve ömür seviyesinin 78'e yükselmesinin de dünya ekonomileri açısından bir takım zaruretler doğuracağının bilinmesi gerektiğini anlattı.

Cihan

Bakan Soylu, sosyal güvenliğin teşvikinde yapımcılardan destek istedi

Bakan Soylu, sosyal güvenliğin teşvikinde yapımcılardan destek istedi

Bakan Soylu, sosyal güvenliğin teşvikinde yapımcılardan destek istedi

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim