• BIST 115.927
  • Altın 171,102
  • Dolar 3,9623
  • Euro 4,8929
  • İstanbul 9 °C
  • Ankara 15 °C
  • İzmir 15 °C

Bağış: Paris vaadi İstanbul'a ihanettir

Mustafa Sarıgül'ün 'İstanbul'u Paris yapacağım' sözünü eleştiren Egemen Bağış, "Bunu İstanbul'a hakaret kabul ederim" dedi.

AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Gençlik Kurulu tarafından düzenlenen "4. Uluslararası Genç İşadamları Kongresi"ne katıldı.

Bağış, ağırlıklı olarak MÜSİADcılara olan güveninden söz ettiği konuşmasında, Türkiye'nin ekonomik büyümesi ve AB ile arasındaki vize muafiyeti konusuna değindi.

Bağış, şöyle konuştu:

"Kimileri varsın 'İstanbul'u Paris yapacağım' iddiasıyla gevelesin. Ben bunu İstanbul'a hakaret kabul ederim. Bu iddia İstanbul'a ihanettir, küçümsemektir, bizim mirasımıza ihanettir. Kimilerinin gözü, Paris'te, Berlin'de, Milano'da olabilir ama bizim gözümüz de gönlümüz de İstanbul'dadır, milletimizle beraberdir. Çok şükür biz biliyoruz ki, dünyanın önde gelen şehirleri İstanbul'a benzemeye çalışıyorlar. Bugün üyesi olmaya uğraştığımız AB'nin kültürünü şekillendiren Bizans'ın da, Roma'nın da başkenti İstanbul'dur, 21 yaşındaki bir gencin fethederek bir çağı kapatıp yeni bir çağı açmasına vesile olan şehir de İstanbul'dur. İstanbul kararlı, azimli, gerektiğinde gemileri karadan yürütebilecek ve gemileri karadan yürüten ecdadına layık bir şekilde trenlere de denizin altından tünellerle kıtaları aştırtabilecek bir neslin yaşadığı şehirdir." 

"Molotoflu gençler değil, MÜSİAD'lı gençler görmek istiyoruz diyenleri selamlıyorum"

İstanbul'un medeniyetlerin buluşma noktası, kenti olduğunu dile getiren Bağış, "Birileri bizim küresel düşünmemizi istemiyorsa, üzgünüz küreyi de arzı da başka yere taşımaları gerekir. Çünkü bu dünya döndükçe, bu başlar bu omuzlarda kaldıkça, bu millet dünyaya damgasını vurmaya devam edecek" dedi.

Genç MÜSİAD'cılara olan güveninin altını çizen Bağış, MÜSİAD'ın kurulduğu ilk günden bu yana edindiği tecrübeler sayesinde farklı iddiaları hayata geçirmekte olduğunu söyledi. 

Bağış, Genç MÜSİAD'ın kuruluş tarihi ile AK Parti'nin kuruluş tarihinin aynı olmasını anlamlı bir tevafuk olarak nitelendirerek, "'Biz molotoflu gençler değil, MÜSİAD'lı gençler görmek istiyoruz' diyenleri bir kez daha saygıyla selamlıyorum" ifadelerini kullandı.

Türkiye küresel iddiaya sahip olma konusunda özgüven sahibi oldu

Egemen Bağış, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve arkadaşlarının İstanbul'da koyduğu kararlılığın AK Parti'nin Pınarhisar'da doğmasına vesile olduğunu belirterek, "Türkiye'de bir anayasa kitapçığı bir masanın ucundan havalanıp, öbür ucuna düşene kadar yüzde 8 bin faiz ödetiyordu. İnsanların servetleri bir gecede yarı yarıya azalıp, borçları iki katına çıkıyordu. İşte o İstanbul'da başlayan kararlılık, Türkiye genelinde hükümete geldiğinde çok farklı bir ekonomi ortaya koydu. Bu ülke gerçekten küresel iddiaya sahip olma konusunda özgüven sahibi oldu. Geldiğimiz noktada Davos'ta 'one minute' diyecek özgüvene sahip olduğumuzu ortaya koyduk" diye konuştu.

Vize konusunda bizi yokuşa sürenler yokuşta kaldı

Türkiye ile AB arasında vize muafiyetini gerçekleştirecek olan sürece ilişkin de Bağış, bunun için yıllarca çalışıldığını, bunun Türkiye'nin her iş adamının, her iş adamları derneğinin, ekonomi bakanının, bütün ilgili kurumların bir başarısı ve neticesi olduğunu belirterek, "Ama şundan emin olun, vize muafiyet sürecimizin mimarı, bize diklenmeden dik durma talimatı veren ve sürecin her aşamasını bizzat yöneten Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan'dır. İnşallah biz, vizeleri kaldırma konusunda vizeyi aldık. Vize konusunda bizi yokuşa sürenlerin, yokuşta kaldığını hep beraber izliyoruz" dedi.

www.istanbulhaber.com

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim