• BIST 110.932
  • Altın 174,529
  • Dolar 4,0581
  • Euro 4,9812
  • İstanbul 12 °C
  • Ankara 10 °C
  • İzmir 18 °C

Ayvalıklı Gümrükçülerin ‘Gümrük Günü’ Coşkusu

Ayvalıklı Gümrükçülerin ‘Gümrük Günü’ Coşkusu
Balıkesir'in Ayvalık ilçesinde, 26 Ocak Dünya Gümrük Günü, ilçede görev yapan Hudut Kapısı ve Gümrük Muhafaza Personeli tarafından coşkuyla kutlandı.

Balıkesir'in Ayvalık ilçesinde, 26 Ocak Dünya Gümrük Günü, ilçede görev yapan Hudut Kapısı ve Gümrük Muhafaza Personeli tarafından coşkuyla kutlandı.

Sabah saat 09.00'da ilçe merkezinde bulunan Cumhuriyet Meydanında Ayvalık İlçe Gümrük Müdürü Salih Arık öncülüğünde gelen Gümrük çalışanları müdürlüğün çelengi sunduktan sonra saygı duruşunda bulundu ve İstiklal Marşı'nı bir ağızdan seslendirdi.

Törenin akabinde Ayvalık Kaymakamı Namık Kemal Nazlı'yı makamında ziyaret eden heyet, Gümrük Müdürlüğü'nün rozetlerini Kaymakam Nazlı'ya takmayı da ihmal etmedi.

Ayvalık Gümrük Müdürü Salih Arık'ın öncülüğündeki Gümrük Personeli daha sonra Belediye Başkanı rahmi Gençer'i de ziyaret ederek bir süre sohbet etti.

Ziyaretlerin ardından muhabirimize açıklamalarda bulunan Ayvalık Gümrük Müdürü Salih Arık, "Ülkemizin de kurucu üyesi olduğu ve halen 179 üyesi bulunan Dünya Gümrük Örgütü'nün (DGÖ) temelini oluşturan Gümrük İşbirliği Konseyi Sözleşmesi, Türkiye'nin de aralarında bulunduğu kurucu üyeler tarafından 1950 yılında imzalanmış ve 1952 yılında yürürlüğe girmiştir. Anılan Konsey ilk toplantısını 26 Ocak 1953 tarihinde 17 ülkenin katılımıyla Brüksel'de gerçekleştirmiştir. Bu çerçevede; Örgütün ilk toplantısını yaptığı 26 Ocak günü, üye ülkelerde ve DGÖ merkezinde "Dünya Gümrük Günü" olarak belirlenmiştir. 26 Ocak Dünya Gümrük Günü, her yıl farklı bir tema belirlenerek kutlanmakta olup, 2016 yılı ve özellikle 26 Ocak Dünya Gümrük Günü "Dijital Gümrükler" kavramı belirlenmiştir" dedi.

Dijital Gümrükler kavramının gümrük işlem ve faaliyetlerinin etkin ve koordineli şekilde yürütülmesinde önemli rol oynayan otomatik gümrükleme sistemleri, Tek Pencere, elektronik veri değişimi, web sayfa gibi elektronik ve otomatik gümrük uygulamalarına vurgu yaptığını kaydeden Salih Arık, "Bilgi ve iletişim teknolojilerinin gelişmesiyle birlikte bilgi paylaşımı, sınırlarda etkin kontrol, şeffaflık, hukuki yaptırımlarda işbirliği alanlarındaki yetkinliği artan gümrük idareleri önemli bir dönüşüm geçirmektedir. Sonuç olarak otomasyon ve elektronik sistemlere dayalı gümrüklerin hizmet kapasitelerinin artması, sınır güvenliği, ticaret istatistiklerinin oluşturulması, ticaretin kolaylaştırılması ve gelir tahsilâtı etkinliğine önemli katkı sağlamaktadır" ifadelerini kulandı.

DEVLETE BİR YILDA YAKLAŞIK YARIM TRİLYON GELİR SAĞLADILAR

Ayvalık Gümrük Müdürlüğü olarak 2015 yılında yaklaşık 11 milyon 500 bin lira ihracat 1 milyon 100 bin lira ithalat rakamlarına ulaşıldığını belirten Arık, "Yapılan bu ithalat ve ihracat neticesinde 2015 yılında 431 bin 442 TL vergi, 20 bin 221 lira ceza olmak üzere toplam; 451 bin 663 lira Gümrük Vergileri ile ceza tahsilatı yapılmıştır. İşletmeciliğini Ayvalık Belediyesinin yaptığı Ayvalık Deniz Hudut Kapısından 2015 yılında, bin 677 yolcu gemisi ile 174 bin 086 adet yolcu, 5 bin 360 adet araç giriş çıkışı gerçekleştirilmiştir. Söz konusu hudut kapısında aynı zamanda uluslararası uyuşturucu ile mücadele bağlamında 1 adet Narkotik Detektör Köpeğimiz İdarecisi ile birlikte hizmet vermektedir. İşletmeciliğini SETUR Turistik AŞ'nin yaptığı marinada 464 adet yat, giriş-çıkış gerçekleştirmiştir. Müdürlüğümüzce Mobil olarak hizmet veren Koca Seyit Havalimanı 2015 yılında gelen-giden uçak sayısı 153 olup yolcu sayısı da 10 bin'dir" diye konuştu.

Ayvalık Gümrük Müdürü Salih Arık, tüm bu çalışmaları sadece 15 kişilik personel ile gerçekleştirdiklerini de sözlerine ekledi.

Ayvalıklı Gümrükçülerin ‘Gümrük Günü’ Coşkusu

Ayvalıklı Gümrükçülerin ‘Gümrük Günü’ Coşkusu

Ayvalıklı Gümrükçülerin ‘Gümrük Günü’ Coşkusu

Ayvalıklı Gümrükçülerin ‘Gümrük Günü’ Coşkusu

Ayvalıklı Gümrükçülerin ‘Gümrük Günü’ Coşkusu

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim