• BIST 110.932
  • Altın 175,132
  • Dolar 4,0581
  • Euro 4,9812
  • İstanbul 12 °C
  • Ankara 9 °C
  • İzmir 15 °C

'AVM'lere insanların yeniden çekilmesi için çalışıyoruz'

'AVM'lere insanların yeniden çekilmesi için çalışıyoruz'
BMD Yönetim Kurulu Başkanı Kariyo, "AVM'lere insanların yeniden çekilmesi için çalışıyoruz. Bize düşen görev; tüketicileri, AVM'leri daha güvenilir bir yer haline getirdiğimize ikna etmek." dedi.

Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) Yönetim Kurulu Başkanı Sami Kariyo, AVM'lere insanların yeniden çekilmesi için çalışmalar yürüttüklerini belirterek, "Bize düşen görev; tüketicileri, AVM'ler ve mağazaları daha güvenilir bir yer haline getirdiğimize ikna etmek." dedi.

Uludağ Ekonomi Zirvesi'nde soruları yanıtlayan Kariyo, terörün Türkiye'ye özgü bir şey olmadığını, bunun sonuçlarının birçok ülkede görüldüğünü söyledi.

Kariyo, Beyoğlu İstiklal Caddesi'ndeki terör saldırısı sonrasında mağazalarındaki ziyaretçi sayısı ve cirolarının ciddi derecede düştüğünü aktararak, buna karşın son iki günde ciddi bir iyileşme gördüklerini anlattı.

"Güvenlik konusunda iki alanda çalışma yapıyoruz"

Kariyo, terör olayları sonrasında sosyal medyada "AVM'lere gitmeyin" gibi kampanyalar yapılmasının çok yanlış olduğunu ifade etti.

Kariyo, AVM'lere insanların yeniden çekilmesi için çalışmalar yürüttükleri bilgisini vererek, şunları söyledi:

"Bu güvenlik meselesi konusunda iki alanda çalışma yapıyoruz. Bunlardan biri; Alışveriş Merkezleri ve Perakendeciler Federasyonu (TAMPF) bünyesinde bir çalışma grubu oluşturduk. Burada 'İnsanlara güvenlik algısını daha nasıl profesyonelce sunabiliriz?' üzerinde çalışıyoruz. Bu AVM'ler düzeyinde geniş boyutlu bir çalışma. İkinci olarak BMD bünyesinde bir çalışma yapıyoruz. Bu da 'Mağazalarımızı nasıl daha güvenli hale getiririz, tüketicilerle güven ilişkini nasıl kurabiliriz?' diye bir çalışma."

"Türkiye'ye ve yatırımlarımıza güveniyoruz"

Hayatın biraz daha normalleşmesi gerektiğine dikkati çeken BMD Yönetim Kurulu Başkanı Kariyo, konuşmasını şöyle tamamladı:

"Bizim çıkıp, 'Daha fazla alın, daha fazla tüketin' dememizin doğru olmadığını düşünüyorum. Perakendecilerin yapması gereken şey; 'Biz hazırız, size hizmet vermeye açığız' demeleri, aynen bizim yaptığımız gibi. Biz pazar günü İstiklal Caddesi'nde perakendeciler olarak toplandık ve bütün mağazaları gezdik. Hem çalışanlara moral verdik hem de tüketicilere dedik ki 'Merak etmeyin, biz Türkiye'ye ve yatırımlarımıza güveniyoruz. Türkiye'nin geleceğine güveniyoruz. Biz hazırız, siz hazır olmaya başladığınız zaman gelin tüketimizini gerçekleştirin."

"Tüm dünyanın teröre karşı birleşip, ortak tavır alması lazım"

İstanbul Tekstil ve Konfeksiyon İhracatçı Birlikleri (İTKİB) Yönetim Kurulu Başkan Vekili Kemalettin Güneş de Türkiye'nin terörle yaşamayı öğrenmeyeceğini vurguladı.

Terörün sadece Türkiye'de değil, artık globalleşen dünyada da olduğuna işaret eden Güneş, "Buna bir son verilmesi lazım artık. Tüm dünyanın teröre karşı birleşip, ortak tavır alması lazım." dedi.

Güneş, sektör açısından da teröre karşı önlemlerin alınması gerektiğine dikkati çekerek, şunları kaydetti:

"Türkiye'de bombalar patladığı zaman yurt dışındaki alıcılar buraya olan seyahatlerini iptal etti. Buna karşı ne yaptık; çantalarımızı toplayıp biz gittik. Hakikaten ihracatımızda ivme kaybederken, hazır giyimde ilk iki ayda ivme kazandık. Orta Doğu'da pazarlar aramaya başladık, katma değeri daha yüksek değişik ürünlere yöneldik gibi ama biz terör var diye oturup ağıt yakmamızı pek anlamış değilim."

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim