• BIST 110.932
  • Altın 175,003
  • Dolar 4,0605
  • Euro 4,9845
  • İstanbul 15 °C
  • Ankara 8 °C
  • İzmir 15 °C

ATSO Yönetimi, Çalışma Ve Sosyal Güvenlik Bakanı Soylu’yu Ziyaret Etti

ATSO Yönetimi, Çalışma Ve Sosyal Güvenlik Bakanı Soylu’yu Ziyaret Etti
Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Davut Çetin, Yönetim Kurulu Üyeleri Erol Erkan, Ethem Tayfun Kavukcu, Ayhan Kızılsavaş ve danışman Serhan...

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Davut Çetin, Yönetim Kurulu Üyeleri Erol Erkan, Ethem Tayfun Kavukcu, Ayhan Kızılsavaş ve danışman Serhan Sekreter'den oluşan ATSO heyeti, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu'yu ziyaret etti. ATSO Başkanı Davut Çetin, Bakan Soylu'ya sektörel değerlendirmelerin yer aldığı kapsamlı bir dosya sundu.

SGK PRİM DESTEĞİ TALEBİ

Ziyarette Antalya turizminin yapısal sorunlarına dikkat çeken ATSO Başkanı Davut Çetin, "Antalya'da turizm 12 aya yayılamadığı için kış dönemlerinde çok sayıda otel kapanmakta ya da eleman çıkarmak zorunda kalmaktadır. Türkiye'de konaklama sektöründe yaz aylarında 400 bine yaklaşan kayıtlı istihdam kış aylarında 200 bin düzeyine düşmektedir. Bu düşüşün yaklaşık yarısına yakını Antalya'da gerçekleşmektedir. Bu nedenle otellerin kışın da açık kalması ve çalışan istihdamının istikrarlı hale gelmesi için kış aylarında SGK prim desteği verilmesi son derece önemlidir" dedi.

Antalya turizminin bu yıl zor bir süreçten geçtiğini de kaydeden Başkan Çetin, "Antalya turizm pazarının yaklaşık 3'te 1'i, sebze meyve ihracatının 3'te 2'sini karşılayan Rusya ile yaşadığımız kriz Antalya ekonomisi için ciddi bir risk oluşturuyor. Buna Suriye sorunu, ülkemizin doğusunda yaşanan olaylar da eklenince ülke imajımız da yara almış durumda. Tüm bu sorunların lokomotif sektörleri turizm ve tarım olan Antalya ekonomisine bir yansıması olacaktır. 2016'ya özel tedbirlerin de biran önce masaya yatırılması gerekiyor" diye konuştu.

ÖZEL ALANLARDA YABANCI PERSONEL İSTİHDAMI

Konuşmasında bazı özel alanlarda yabancı personel çalıştırmanın zorunlu olduğunu ancak mevzuatın buna izin vermediğini de kaydeden Başkan Çetin şunları kaydetti;

"Akdeniz çanağındaki tüm ülkelerin imrenerek baktığı turizm tesislerine sahibiz. Bu tesislerde uluslararası standartlarda hizmet vermek için bazı özel alanlarda yabancı işçi çalıştırmak zorunlu. Örneğin yabancı dil bilen animasyon, spa elemanı, servis elemanı, kat görevlisi gibi alanlarda önemli eleman açığı var. Bu açıkları vatandaşlarımızdan karşılamak mümkün olamıyor. Nitekim, 2015 yılında Rusya'dan gelen turist sayısının azalması ve mevzuat kısıtlamaları dolayısıyla istihdam edilen SGK'ya kayıtlı yabancı personel sayısı Antalya'da 6 bin 990'dan 4 bin 988'e düştü. 2016 turizm sezonuna dönük beklentilerin de olumsuz olduğu değerlendirildiğinde yabancı personel çalıştırmanın önemi daha da artacaktır. Mevcut mevzuatla bu açığın karşılanması mümkün olamıyor, işletmeler de kayıtdışına yönelmek durumunda kalıyorlar. Bu konuda bir düzenleme yapılması gerekiyor."

BELİRTİLEN KONULARDA ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu da ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Belirtilen konulardaki sorunları bildiklerini ve yakından takip ettiklerini ifade eden Bakan Süleyman Soylu, "Özellikle turizm bölgelerinde kış aylarında ortaya çıkan istihdam sorununun çözümü, belirttiğiniz alanlarda yabancı işçi çalıştırma konusundaki sorunlara hâkimiz ve çözüm için çalışmalarımız devam ediyor. Antalya Ticaret ve Sanayi Odası'nın tespit ve önerilerini de değerlendirmeye alalım. Turizm Bakanımızla da yoğun mesai içerisindeyiz. Belirttiğiniz konularda en kısa sürede çözüm üreteceğiz" dedi.

ATSO Başkanı Davut Çetin, ziyaretin anısına Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu'ya yağlı boya bir Antalya tablosu ile ATSO Tarihi ve Antalya Tanıtım kitabı hediye etti.

ATSO Yönetimi, Çalışma Ve Sosyal Güvenlik Bakanı Soylu’yu Ziyaret Etti

ATSO Yönetimi, Çalışma Ve Sosyal Güvenlik Bakanı Soylu’yu Ziyaret Etti

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim