• BIST 110.932
  • Altın 175,132
  • Dolar 4,0581
  • Euro 4,9812
  • İstanbul 16 °C
  • Ankara 14 °C
  • İzmir 21 °C

"Asgari ücret zammı ücret farklılığını ortadan kaldırdı, yeni düzenleme şart"

"Asgari ücret zammı ücret farklılığını ortadan kaldırdı, yeni düzenleme şart"
Çelik-İş Sendikası Adana Şube Başkanı Sedat Aydın, asgari ücrette yapılan artış sonrası kıdeme dayalı ücret farklılığının ortadan kalktığını,...

Çelik-İş Sendikası Adana Şube Başkanı Sedat Aydın, asgari ücrette yapılan artış sonrası kıdeme dayalı ücret farklılığının ortadan kalktığını, işyerindeki çalışma ilişkileri ve iş barışının bozulmaması için kıdem farkını dikkate alacak şekilde yeni bir ücret düzenlemesi yapılması gerektiğini söyledi.

Sendika binasında asgari ücrete yapılan zam sonrası ortaya çıkan durumu değerlendiren Çelik-İş Sendikası Adana Şube Başkanı Sedat Aydın, asgari ücretin 1 Ocak itibariyle asgari geçim indirimi hariç 1177 TL'ye yükseldiğini söyledi. Bu nedenle toplu sözleşmelerde yer alan ve bugüne kadar asgari ücretin üzerinde bir ücrete karşılık gelen işe giriş ücretlerinin asgari ücretin altında kaldığını ifade eden Aydın, "Metal iş kolunda, yeni asgari ücret uygulaması 2014-2017 MESS Grup Toplu İş Sözleşmelerinde işe giriş ücretlerinin tümünü aynı miktara, yani asgari ücrete eşitlemiş, böylece çalışanlar arasındaki kıdeme dayalı ücret farklılığı ortadan kalkmıştır. Bu durum asgari ücretin üzerinde ücret alan kıdemli işçiler içinde haklı olarak ücretlerinde iyileştirme beklentisi yaratmıştır." dedi.

2014-2017 MESS Grup Toplu İş sözleşmesindeki işe giriş ücretinin yeniden düzenlenmesi ve işçiler arasındaki kıdem farkını dikkate alacak şekilde yeni bir ücret düzenlemesi yapılmasının şart olduğunu anlatan Aydın, aksi halde, işyerlerinde çalışma ilişkileri ve iş barışının bozulacağı uyarısında bulundu.

MESS ve işverenlerin, ücretlerdeki bu adaletsizliğin giderilmesi için bir an önce gerekli çalışmayı başlatmasını isteyen Aydın, "Daha asgari ücret komisyonunda görüşmeler devam ederken 1 Ocak 2016 itibari ile uygulanacak vergilerdeki artışlar ve hemen hemen tüm zaruri ihtiyaçlara gelecek zamlar 2015 Aralık ayında açıklanmış olup, asgari ücrete gelen artış daha işçinin cebine girmeden eriyip gitmesine neden olmuştur. Yeni asgari ücret ile aynı ve asgari ücrete yakın ücret alan kıdemli işçilere herhangi bir iyileştirme olmaksızın uygulanan bu zamlar işçilerin geçimlerini zora sokmuş ve refah farkının ortadan kalkmasına neden olmuştur. Durum böyle iken ücretlerde herhangi bir iyileştirme yapılmaması durumunda Metal işçileri ve sendikamız olarak her türlü mücadeleyi vereceğimizi ilan ediyoruz." ifadelerini kullandı.

"Asgari ücret zammı ücret farklılığını ortadan kaldırdı, yeni düzenleme şart"

"Asgari ücret zammı ücret farklılığını ortadan kaldırdı, yeni düzenleme şart"

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim