• BIST 115.450
  • Altın 166,656
  • Dolar 3,9399
  • Euro 4,8592
  • İstanbul 9 °C
  • Ankara 10 °C
  • İzmir 14 °C

Almanya’daki Alevilerden Erdoğan’a sert cevap

Almanya’daki Alevilerden Erdoğan’a sert cevap
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Almanya Cumhurbaşkanı Joachim Gauck’u eleştirirken sarf ettiği, “Almanya’da Ali’siz Alevilik denilen bir olay var.

Yani ateist bir anlayışın, zihniyetin, Alevilik kisvesi altında ve kendilerinin de desteklediği bir yapı var. Sen bu yapıyı Alevilik olarak bize yansıtıyorsun” sözlerine, Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu ve Almanya Alevi Federasyonu’ndan tepki geldi.

Türkiye kökenli Aleviler Avrupa’nın 14 ülkesinde dini cemaat olarak kurdukları cemevi ve kültür merkezlerinde dini inançlarını yerine getiriyor.

Hürriyet’in haberine göre, 14 ülkede toplam 253 cemevi ve kültür merkezine sahip Aleviler, Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu (AABK) çatısı altında cemaat olarak birleşiyor. Almanya’da ise 147 cemevi ve kültür merkezine sahip Alevi cemaati, Bremen, Hamburg ve Aşağı saksonya eyaletlerinde ise eyalet hükümetleriyle devlet sözleşmesi yaparak tıpkı Hıristiyan ve Musevi cemaatleri gibi dini inançlarını anayasal güvence altına aldı.

Üç eyalette Sünni inanca mensup Müslümanların da devlet sözleşmesi bulunuyor.

ALEVİ İNANCI DERSİ

Almanya’da ilkokullarda Alevi inanç dersleri de okutuluyor. 2002 yılında Berlin’de başlayan okullardaki Alevi inanç dersleri ülke genelinde yapılıyor.

“DEVLET ÜZERİNE DÜŞEN YÜKÜMLÜLÜĞÜ YERİNE GETİRMİYOR”

AABK Başkan Turgut Öker, “Alman Anayasa’nın 7. maddesinin 3. bendine uygun olarak okullarda inancımız ders olarak diğer inançlar gibi okutuluyor. Hamburg, Bremen ve Aşağı Saksonya’da dini cemaat olarak devlet sözleşmesi imzaladık. Bu sözleşmeyle Hıristiyan ve Musevi inancı hangi haklara sahipse biz de aynı hakları kazandık. Dini bayramlarımızda çocuklarımız okula gitmiyor örneğin bu okullarda. Almanya bizi dini inanç olarak görüyor. Tıpkı Hıristiyanlığı ve Museviliği gördüğü gibi. Bize hiçbir imtiyaz tanınmıyor. Sadece Anayasa’dan doğan haklarımızın kullanılması sağlanıyor. Devlet kendi yükümlüğünü yerine getiriyor. Türkiye’de devlet bize karşı olan yükümlülüğünü yerine getirmediği için buradaki haklarımız imtiyazmış gibi algılanıyor” dedi.

“ERDOĞAN NEZDİNDE TERFİ ETTİK”

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın kendilerini “Ali’siz Alevi” olarak suçlamasına ilişkin ise Öker, “Eskiden ahlaksız olmakla suçlanırdık. Anne ve bacı tanımaz olmakla itham ederlerdi. Bize zındık, kafir derlerdi. Alevilerin malı helaldir denilip gasp edilirdi. Şimdi ise Tayyip Erdoğan ‘Ali’siz ateist’ diyor. Aslında biz Tayyip Erdoğan nezdinde bir bakıma terfi ettik. En azından ahlaksız olmakla suçlanmıyoruz. Erdoğan, Almanya’nın yerine getirdiği yükümlükleri eleştirmek yerine Alevilere hakları olan inanç özgürlüğünü tanımalı. Almanya’da biz kollanmıyoruz, sadece anayasal haklarımızı kullanıyoruz. Erdoğan bunu sindiremiyor” dedi.

BÖLMEK İSTİYORLAR

Almanya Alevi Federasyonu Başkanı Hüseyin Mat ise Alevilerin Almanya’da çok güçlü bir örgütlenmesi bulunduğunu ve yüzbinleri aşkın üyesi olduğunu hatırlatarak, “Bize ateist demekle Alevileri bölmek istiyorlar. Birlikteliğimizi parçalamak istiyorlar. Alevi temsilcileri tıpkı Hıristiyan ve Yahudi temsilcileri gibi protokolde en ön sırada yer alıyorlar. 21 Mart’ta Berlin Cemevi’ni ziyaret eden Cumhurbaşkanı Gauck’a inancımızı anlattık. Semaha katıldı. Bizlerin ettiği duaların içeriğini öğrenince kendi inançlarından çok farklı olmadığını söyledi. Alevi inancı Almanya’da 20 yıldan beri kabul görüyor. Gauck’dan önceki cumhurbaşkanları da inancımıza saygı gösteriyordu” dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim