• BIST 110.932
  • Altın 175,077
  • Dolar 4,0581
  • Euro 4,9812
  • İstanbul 11 °C
  • Ankara 5 °C
  • İzmir 11 °C

Almanlar Mülteci Krizinin Çözümünde Türkiye'ye Güvenmiyor

Almanlar Mülteci Krizinin Çözümünde Türkiye'ye Güvenmiyor
Almanlar mülteci krizinin çözümünde Türkiye'nin AB'ye yardımcı olacağına inanmıyor. Türkiye'nin anlaşma için sunduğu şartlarda destek görmedi.

Mülteci krizinin çözümünde Türkiye'nin AB'ye yardımcı olacağına inananlar azınlıkta kalıyor. Angela Merkel, AB üyeliği ve vize kolaylığında taviz verilmeyeceğini açıkladı.

MÜLTECİLERİN AZALTILABİLECEĞİNE İNANILMIYOR

Bir kamuoyu araştırmasına göre Almanların büyük çoğunluğu Türkiye'nin mülteci sayısının azaltılmasına yardımcı olacağına güvenmiyor. Alman Haber Ajansı (dpa) tarafından perşembe günkü Avrupa Birliği-Türkiye zirvesi münasebetiyle yaptırılan ankete katılanların yüzde 71'i bu beklentinin gerçekçi olmadığını beyan etti. Türkiye'nin desteğiyle mültecilerin azaltılabileceğine inananların oranı ise yüzde 21 çıktı.

6 MİLYAR EURO'LUK YARDIM TALEBİ DESTEK GÖRMEDİ

İşbirliği karşısında Türkiye'nin 6 milyar euro mülteci yardımı talep etmesini haklı bulmayanların oranı yüzde 67, aksi görüşte olanların oranı ise yüzde 20 dolayında. Türkiye'nin milyarlarca euroluk yardım talebi perşembe günkü AB-Türkiye zirvesinde görüşülecek.

"TÜRKİYE'NİN AB'DE YERİ YOK"

Almanların büyük bölümü Türkiye ile AB arasındaki tam üyelik müzakerelerinin hızlandırılmasını da kuşkuyla karşılıyor. Türkiye'nin kısa zamanda AB üyesi olmasından yana çıkanların oranı ise yüzde 4'te kaldı. Ankete katılanların yüzde 38'i, tam üyelikten önce birtakım şartların daha yerine getirilmesi gerektiği görüşünü taşıyor. Türkiye'nin AB'de yeri olmadığını söyleyenlerin oranı yüzde 49'u buluyor.

VİZE KOLAYLIĞI DA KABUL GÖRMEDİ

Mülteci krizindeki işbirliği karşılığında Türk vatandaşlarına AB ülkeleri için vize kolaylığı sağlanmasını ret edenlerin oranı yüzde 70. Türk vatandaşlarının Schengen bölgesine vizesiz seyahat edebilmesini destekleyenler, ankete katılanların sadece yüzde 18'ini oluşturuyor.

MEREKEL: BÜTÜN ŞARTLAR YERİNE GETİRİLMELİ

Almanya Başbakanı Angela Merkel, mülteci krizinde Türkiye ile başlatılmak istenen işbirliğinden kuşku duyulmaması gerektiğini söyledi. Başbakan Merkel, "Türkiye bütün şartları istisnasız yerine getirmek zorundadır", dedi. Merkel dış sınırların korunmasıyla ilgili olarak Türkiye ile sürdürülen görüşmelerin AB üyeliği ile ilintili olmadığını ifade etti. Almanya Başbakanı Merkel vize mecburiyetinin yumuşatılması şeklindeki taleplerle ilgili olarak da, 'bütün şartların yerine getirilmesi' koşulunun geçerli olduğunu söyledi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim