• BIST 94.877
  • Altın 193,585
  • Dolar 4,7587
  • Euro 5,5044
  • İstanbul 26 °C
  • Ankara 23 °C
  • İzmir 25 °C

Akyürek: "Her Yıl 1 Milyar 400 Bin Ton Toprağı Kaybediyoruz"

Akyürek: "Her Yıl 1 Milyar 400 Bin Ton Toprağı Kaybediyoruz"
Türkiye'nin erozyon nedeniyle her yıl 1 milyar 400 bin ton tarım toprağını kaybettiği bildirildi.

Türkiye'nin erozyon nedeniyle her yıl 1 milyar 400 bin ton tarım toprağını kaybettiği bildirildi.

Türkiye Erozyonla Mücadele, Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfı (TEMA) tarafından Erkan Temel Lisesi öğrencilerine, "Erozyon ve Çevre Bilinci" konulu eğitim semineri verildi. Okulun konferans salonunda gerçekleştirilen seminerde konuşan, TEMA Adana İl Temsilcisi Halil Akyürek, öğrencilere, erozyonun neden olduğu kayıplar hakkında çarpıcı bilgiler verdi.

EROZYON BİLİNCİMİZ YETERSİZ

Akyürek, insanlar için hayvansal ve bitkisel gıdaların kaynağı olarak en önemli varlıklardan birinin toprak olduğunu, ancak bu gerçeğe rağmen, toprağın erozyona karşı korunması bilincinin toplumumuzda yeterli düzeyde oluşmadığını söyledi.

Bir tutam toprakta 600 bini aşkın mikroorganizmanın bulunduğunu belirten Akyürek, "Hayat topraktadır. Biz, en verimli toprakların üzerini hiçbir canlıyı doyurmayan beton yığınlarıyla doldurduk. Aynı şekilde ormanlarımızı da yok ediyoruz. Aslında hayatı yok ediyoruz. Toprağı tutan ağaçtır. Ağaçlar iklimi düzenler, yağışı mümkün kılar, karbondioksitin emilmesini sağlar. Ormanlar oksijen kaynağıdır. Ne yazık ki doğaya hiçbir canlı, insanlar kadar zarar vermiyor" dedi.

600 BİN TON BUĞDAY EKİLEBİLİR

Türkiye'nin her yıl 1 milyar 400 bin ton tarım toprağını kaybettiğini vurgulayan Türkiye Erozyonla Mücadele Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfı (TEMA) Adana İl Temsilcisi Halil Akyürek, "Bu topraklarımızın elimizden kayıp gitmesinin başlıca sebepleri erozyon, çoraklaşma, kirlenme, amaç dışı kullanımdır. Eğer bunların önüne geçersek 600 bin ton buğday ekebileceğimiz toprağı geri kazanmış oluruz" diye konuştu.

Akyürek, Erkan Temel Lisesi öğrencilerinin ilgiyle izledikleri seminerde erozyonun nedenlerini de anlattı. Akyürek, arazi yapısı, toprak ve iklim özellikleri, bitki örtüsünün durumu gibi doğal nedenlerin yanında, hatalı tarım teknikleri, amaç dışı arazi kullanımı, doğal bitki örtüsünün ve ormanların yok edilmesi, eğitim eksikliği, aşırı ve düzensiz otlatma, hızlı nüfus artışı gibi insan etkili faktörlerin de erozyonun nedenlerinden olduğunu kaydetti.

Akyürek: "Her Yıl 1 Milyar 400 Bin Ton Toprağı Kaybediyoruz"

Akyürek: "Her Yıl 1 Milyar 400 Bin Ton Toprağı Kaybediyoruz"

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim