• BIST 106.941
  • Altın 174,033
  • Dolar 4,1006
  • Euro 4,9925
  • İstanbul 23 °C
  • Ankara 26 °C
  • İzmir 29 °C

Aktif Eğitim Sen: Öğretmenler adil ek gösterge ve eşit ders saati istiyor

Aktif Eğitim Sen: Öğretmenler adil ek gösterge ve eşit ders saati istiyor
Aktif Eğitimciler Sendikası (Aktif Eğitim Sen) Denizli Şube Başkanı Aydın Karaca, öğretmenlerin maddi gelir ve özlük hakları konusunda adaletsiz uygulamalar...

Aktif Eğitimciler Sendikası (Aktif Eğitim Sen) Denizli Şube Başkanı Aydın Karaca, öğretmenlerin maddi gelir ve özlük hakları konusunda adaletsiz uygulamalar yüzünden mağdur olduğunu söyledi. Karaca, düzenlediği basın toplantısında mağduriyetlerin giderilmesi için ek göstergenin 3600'e yükseltilmesi, 15, 18 ve 20 olarak farklı farklı uygulanan aylık karşılığı ders saatlerininse eşitlenmesi gerektiğini ifade etti.

'ÖĞRETMENLERİN EK GÖSTERGESİ 3600 OLMALIDIR'

Ek göstergenin, memurların maaş hesaplamasında kullanılan, hizmet sınıfları ve eğitim durumları ile kadro unvan ve derecelerine göre farklılık gösteren bir katsayı olduğunu ifade eden Karaca, "1. derece kadrolar için uygulanmak üzere 1500'den 8000'e kadar çeşitli ek göstergeler belirlenmiştir. Öğretmenlere uygulanan ek gösterge ise 3000'dir. Ek gösterge rakamları, memurların aylık ücretlerini ama ondan daha çok da emekli aylığı ve emekli ikramiyesinin ne kadar olacağını doğrudan etkilemektedir. Düşük ek gösterge, özellikle emekli maaşlarında yüzlerce lirayı bulan hak kaybına neden olmaktadır." dedi.

Küreselleşen dünyada insan ve insan ilişkileri başarıyı doğrudan etkilerken teknolojik gelişmelerle birlikte eğitim anlayışı ve öğretmenin sorumluluklarının arttığını vurgulayan Karaca, "Bir kamu görevi gören öğretmenlerin çağa ayak uydurması, yeni nesillere gereğince rol model olabilmesi için her geçen gün kendini geliştirmesi gerekmektedir. Bütün bunları yerine getirebilmesi için ihtiyaçları da günümüz şartlarında zamana bağlı olarak artmaktadır. Gelecek nesilleri yetiştirme vazifesini üstlenmiş, itibarlı olmaya her zamankinden daha fazla ihtiyacı olan, kariyer mesleği öğretmenlerin de ek göstergelerinin yükseltilmesi gerekmektedir. Hep beraber eğitim kalitesini yükseltmek, öğretmenlerin moral ve motivasyonunu arttırmak, hak ettiği itibarını geri vermek, insanca yaşama hakkına ve hayat standartına ulaştırmak istiyorsak, maddi manevi sorunlarının bir an önce çözüme kavuşturulması gerekmektedir. Bu sorunların başında yer alan ekonomik problemlerin çözümü için de öğretmenlerin ek göstergeleri 3600'e çıkarılmalıdır." diye konuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim