• BIST 93.043
  • Altın 193,340
  • Dolar 4,7189
  • Euro 5,4759
  • İstanbul 23 °C
  • Ankara 18 °C
  • İzmir 25 °C

AKP'li vekil itiraf etti: Kantarın topuzunu kaçırdık!

AKP'li vekil itiraf etti: Kantarın topuzunu kaçırdık!
AK Partili vekil Ramazan Can Hakimler ve Savcılar Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelere Değişiklik Yapılması Hakkında yaptıkları değişiklik hakkında önemli bir itirafta bulundu.

CNN Türk'te yayınlanan 5N 1K programına telefonla bağlanan AKP Kırıkkale Milletvekili Ramazan Can, "Hakimler ve Savcılar Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelere Değişiklik Yapılması Hakkında Yasa Teklifi" ile ilgili "kantarın topuzunu biraz kaçırdık" dedi. Teklifi hazırlayan kişilerden biri de Ramazan Can'dı.

"6 ay önce bunu fark etmediniz mi böyle bir sonuç olacağını? Çünkü sonuçta çok ciddi bir konu yasaları değiştiriyorsunuz." sorusu üzerine Can, "Biraz da özeleştiride bulunmamız lazım, maalesef kantarın topuzunu biraz kaçırmışız diye düşünüyorum. Ölçülü davranmamız gerekirken sanki etki tepki şeklinde değerlendirmişiz." dedi.

YASA TEKLİFİ NE GETİRİYOR

AKP Kırıkkale Milletvekili Ramazan Can ve Isparta Milletvekili Recep Özel tarafından TBMM Başkanlığı'na sunulan "Hakimler ve Savcılar Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelere Değişiklik Yapılması Hakkında Yasa Teklifi" büyük eleştirilere maruz kalmıştı.

Yargıtay Kanunu'nda öngörülen "Adli Yılın Açılışı"na ilişkin düzenlemenin yürürlükten kaldırılmasını da öngören teklifte, polise "Nazi Almanya'sı" yetkileri veriliyor.

"SOMUT DELİL" GİTTİ "MAKUL" GELDİ

CMK'nın "şüpheli veya sanıkla ilgili arama" maddesinde ucu açık bir değişiklik yapılarak "Yakalanabileceği veya suç delillerinin elde edilebileceği hususunda somut delillere dayalı kuvvetli şüphe varsa; şüphelinin veya sanığın üstü, eşyası, konutu, işyeri veya ona ait diğer yerler aranabilir" ifadesindeki "somut delillere dayalı kuvvetli" ibaresi, "makul" olarak değiştiriliyor.

"HÜKÜMETE KARŞI SUÇ"

Taşınmazlara, hak ve alacaklara el koymanın kapsamı genişletiliyor. TCK'da "Anayasal Düzene ve Bu Düzenin İşleyişine Karşı Suçlar" başlığında sayılan "silahlı örgüt" veya "örgüte silah sağlama" suçundan el koyma kararı verilirken; "Anayasayı ihlal", "yasama organına karşı suç", "hükümete karşı suç", "Hükümete karşı silahlı isyan", "silahlı örgüt", "silah sağlama" ve "suç için anlaşma" soruşturmalarında el koyma kararı verilebilecek.

DİNLEME, İZLEME KOLAYLIĞI

Bir suç dolayısıyla yapılan soruşturma ve kovuşturmada iletişimin tespitine ağır ceza mahkemeleri yerine sulh ceza hakimlikleri veya yargılamayı yapan mahkemelerce karar verilecek.

Devletin güvenliğine karşı ve anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlarda; "dinleme ve kayda alma", "gizli soruşturmacı görevlendirme", "teknik araçla izleme" mümkün hale geliyor.

MÜDAFİNİN DOSYAYI İNCELEMESİ KISITLANABİLECEK

Müdafinin dosya içeriğini incelemesi veya belgelerden örnek alması, soruşturmanın amacını tehlikeye düşürebileceği gerekçe gösterilerek kısıtlanabilecek.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim