• BIST 109.330
  • Altın 155,622
  • Dolar 3,8638
  • Euro 4,5501
  • İstanbul 16 °C
  • Ankara 0 °C
  • İzmir 15 °C

Akdeniz Üniversitesinde İsmail Boztosun rektörlük için adaylığını açıkladı

Akdeniz Üniversitesinde İsmail Boztosun rektörlük için adaylığını açıkladı
Fen Fakültesi Fizik Bölümü Nükleer Fizik Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Boztosun, rektörlüğe adaylığını açıkladı.

Akdeniz Üniversitesi Fen Fakültesi Fizik Bölümü Nükleer Fizik Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. İsmail Boztosun, üniversite rektörlüğüne adaylığını açıkladı.

Nükleer Bilimler Uygulama ve Araştırma Merkezi (NÜBA) Müdürü de olan Boztosun, düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'nin en köklü kurumlarından olan Akdeniz Üniversitesinde rektörlüğe aday olduğunu söyledi.

Anlamlı bir gün olan 18 Mart'ta adaylığını açıklamak istediğini belirten Boztosun, "Üniversitemizi birtakım makyajlar yaparak birtakım küçük projelerle değil daha çok üniversitemizi dönüştürmek için rektör adayı oldum." dedi.

Boztosun, 2023 vizyonuyla bölgesel, 2071 vizyonuyla uluslararası alanda lider konumu hedefleyen Türkiye'nin ülkenin büyük hedeflerine katkı sağlayan ve ekonomik politikalarıyla sinerji yaratan üniversitelere ihtiyaç olduğunu ifade etti.

Üniversitenin üçüncü nesil üniversite olarak kendi kendini finanse edebilmesi gerektiğine dikkati çeken Boztosun, bunun için de mega projelere ihtiyaç olduğunu dile getirdi.

"Çocuklarımızın gelmek için can atacağı bir üniversite vadediyorum"

Özellikle nükleer alanda kendi bilgi, görgü ve deneyimiyle önerdiği 4 projelerinin olduğunu anlatan Boztosun, şöyle devam etti:

"Bu projelerle 2023 hedefinde 1,5 milyar dolar yıllık gelire ulaşan bir Akdeniz Üniversitesi hedefliyoruz. Buradan gelen gelirle üniversitemize yüzlerce yerli ve yabancı araştırmacının Ar-Ge çalışması yaptığı, özellikle bu paranın sosyal bilimlerde ve Ar-Ge geliri olmayan bölümlerde birtakım ülkemizin önümüzdeki 10 yıllık, 20 yıllık, 30 yıllık stratejik belgelerini yazacak sosyal bilimler alanındaki birtakım çalışmalara kaydırılmasını hedefliyoruz. Bu vizyonla yola çıktık, Akdeniz Üniversitesini sadece bölgesel bir aktör değil, ulusal ve uluslararası alanda bilinen bir üniversite haline dönüştürme hedefimiz var. Sonucunda da çocuklarımızın gelmek için can atacağı bir üniversite vadediyorum."

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim