• BIST 107.950
  • Altın 173,641
  • Dolar 4,0737
  • Euro 4,9583
  • İstanbul 21 °C
  • Ankara 21 °C
  • İzmir 23 °C

Akademisyenler ’Ermeni Meselesini’ Anlattı

Akademisyenler ’Ermeni Meselesini’ Anlattı
Kütahya'nın Tavşanlı Belediyesi ve Dumlupınar Üniversitesi işbirliğinde düzenlenen Türk-Ermeni ilişkileri konulu panele öğrenciler yoğun ilgi gösterdi.

Kütahya'nın Tavşanlı Belediyesi ve Dumlupınar Üniversitesi işbirliğinde düzenlenen Türk-Ermeni ilişkileri konulu panele öğrenciler yoğun ilgi gösterdi. Moderatörlüğünü DPÜ Turizm ve Otelcilik Yüksek Okulu Müdürü Yrd. Doç. Dr. Bülent Cırık'ın yaptığı panelde bu konu üzerine önemli çalışmalar imza atmış akademisyenler,

Sakarya Üniversitesi Türk Ermeni İlişkileri Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Haluk Selvi ve Yeni Türkiye Araştırma Enstitüsü'nden Prof. Dr. Kemal Çiçek, Avrupa ülkelerinin desteklediği Ermeni meselesinde Türkiye üzerine oynanan oyunları dile getirdi.

Prof. Dr. Kemal Çiçek, ABD'de resmi görevle araştırmalar yaptığını ve Dışişleri Bakanlığı arşivinde bile bulunmayan anlaşma metinlerini bulduğunu hatırlattı. Çiçek, "Ermeni meselesini 1915 şartlarında ele almalıyız. Bugün hala durumun ciddiyetini anlayamayan insanlarımız, sözde aydınlarımız var. Verelim kurtulalım her sene bu stresi yaşamayalım diyorlar. 1. Dünya Savaşı sonrası Amerikan Hükümeti'yle yaptığımız tazminat anlaşması var. İlk etapta 55 milyon dolar istediler. Bu isteği Türk Hükümeti kabullenmedi ve zamanla yaklaşık 1,5 milyon dolara kadar düştü. 100 bin dolar taksitle 800 bin dolar ödedik ve hükümetimize artık para yollamayın dağıtacak Ermeni bulamıyoruz dediler. Bunlar unutuldu, bugün istenen tazminat 400 milyar dolardır. Tabi ki ödemeyeceğiz. Böyle bir hakları yok" dedi.

Prof. Dr. Kemal Çiçek Ermeni diasporasının etkili bir propaganda yürüttüğünü söyleyerek gençlerin uyanık olmasını istedi.

Panelin bir diğer konuşmacısı Prof. Dr. Haluk Selvi ise siyasi açıdan konuyu ele alarak, Ermeni Devleti'nin ayakta durabilmek için "Türkler soykırım yapmıştır" tezine sıkı sıkıya sarıldığını söyledi. Prof. Dr. Selvi "Ermenilerin istediği tazminatı ödeyeceğiz ve evet biz soykırım yaparak Ermenileri yok etmek istedik, desek bundan ilk rahatsız olacak kesim diaspora ve Ermenistan'dır. Çünkü siyasi varlıklarını sürdürebilmek için soykırım iddialarını kullanıyorlar. Böyle bir sorun olmasa, ABD ve Avrupa'da hangi söylemle var olacaklar. Onlarda çok iyi biliyor ki Ermeni terörü ABD'nin milliyetçilik baskısıyla taa 1896'da başladı. Osmanlı Bankası'nı bastılar ve bir çok insanı öldürdüler. Şunu unutmamalıyız ki 1. Dünya Savaşı Osmanlı İmparatorluğu'nu parçalamak ve paylaşmak için başlatıldı. Ermeniler Avrupa'dan da destek alarak zayıflamış Osmanlı'da yüzde 20'lik nüfuslarıyla devlet kurmaya kalkıştı. Biz Orta Doğuyu ve Balkanları bıraktıktan sonra ana yurdumuza sığındık. Artık verecek toprağımız yok diyerek Müslümanları bir arada tutmak istedik. "Teşhir 1 günde oldu bitti" diyorlar. Ermeni çeteleri sadece Van'da 30 bin Müslüman öldürdü. İstanbul'da ki terör olaylarında bin 500 insanımızı katlettiler. Rus ordusuna biat ederek devletimize savaş ilan ettiler. Tehcir kaçınılmazdı. Bu arada tüm Ermenileri suçlamış olmayalım. Türk Ordusu'nda düşmanlarımıza karşı savaşan Ermeni vatandaşlarımız vardı. Onların ailelerine tehcir uygulanmadı. 1 milyon 200 bin Ermeni bugünün Erivan'ı ve Halep civarına gönderildi. Yanlarına değerli eşyaları yani altın ve gümüşlerini, inek, koyun, at gibi hayvanlarını alabilecekleri söylendi. Kaymakamlardan Ermenilerin isim listeleri istendi. Soykırım yapacak bir devlet buna imkan tanır mı? Kim gidecek diye sorar mı? Bir yere toplar ve öldürür. Yolda para derdinde olan çetelerin saldırılarına uğrayanlar oldu. Bu olaylarda kayıplar yaşanmıştır. Ancak "Osmanlı Devleti göçleri tamamen resmi ve hukuk kurallara uygun olarak yapmıştır" diye konuştu.

DPÜ Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksek Okulu Müdürü Yrd. Doç. Dr. Bülent Cırık ise bugün PKK terörünün alt yapısında Ermeni lobisi olduğunu ifade ederek gençlere seslendi. Cırık "Bugün yaşananlar ortadadır. Eğer tehcir yapılmamış olsaydı, bugün doğuda topraklarımız olmazdı. Bunu kabullenemeyiz. Verdiğimiz savaş 1915'in devamıdır. Bizi parçalama çabaları sürmektedir. PKK'nın Diyarbakır, Cizre, Hakkari'de başlattığı şehir savaşlarında Ermenilerin olduğunu çok iyi biliyoruz. Sadece onlar değil Rusya, ABD ve diğer Avrupa ülkeleri. Burada sizlere düşen bilinçli toplum oluşturmaktır. Bu günleri çocuklarınıza iyi anlatamazsanız, belki de torunlarınız "Biz 2015'te Kürt'leri kesmişiz, soykırım uygulamış, şehirlerini yakmışız" diyebilir. Buna müsade etmeyelim, dedi.

Panelin sonunda öğrenciler merak ettikleri soruları akademisyenlere yönelterek cevap aradı. Belediye Başkan Yardımcısı Ali Özden böylesi önemli bir konuda öğrencileri ve vatandaşları bilgilendirdikleri için panelistlere teşekkür ederek, kendilerine hediyeler takdim etti.(EFE)

Akademisyenler ’Ermeni Meselesini’ Anlattı

Akademisyenler ’Ermeni Meselesini’ Anlattı

Akademisyenler ’Ermeni Meselesini’ Anlattı

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim