• BIST 112.122
  • Altın 174,419
  • Dolar 4,0349
  • Euro 4,9845
  • İstanbul 22 °C
  • Ankara 22 °C
  • İzmir 24 °C

AK Partili Vekilden Çalışan Annelere Müjde

AK Partili Vekilden Çalışan Annelere Müjde
AK Parti Antalya Milletvekili Gökçen Özdoğan Enç, doğum yapan annelerin çalışma şartlarının daha da kolaylaşacağını ifade ederek, kadın memurlara...

AK Parti Antalya Milletvekili Gökçen Özdoğan Enç, doğum yapan annelerin çalışma şartlarının daha da kolaylaşacağını ifade ederek, kadın memurlara doğuma bağlı olarak ilk çocukta 2 ay, ikinci çocukta 4 ay, üçüncü ve üzeri çocukta 6 ay yarı zamanlı ve tam ücretli çalışma hakkının verildiğini söyledi.

AK Parti Antalya Milletvekili Gökçen Özdoğan Enç, iş hayatında kadınların çalışma şartlarını kolaylaştırmak ve avantajlar sağlamak için reform düzeyinde yeni düzenlemeler yapıldığını belirtti. Memurların doğum sonrası ücretsiz izin sürelerinin memuriyet kıdeminde dikkate alınmasının sağlandığını kaydeden Enç, "Kadın memurlara doğuma bağlı olarak ilk çocukta 2 ay, ikinci çocukta 4 ay, üçüncü ve üzeri çocukta 6 ay yarı zamanlı ve tam ücretli çalışma hakkı verildi. Çoğul doğumlarda söz konusu sürelere birer ay ilave edilmekte, bebeğin engelli doğması halinde ise her halükarda 12 ay süreyle çalışan kadın memura yarı zamanlı çalışma imkanı getirilmektedir" diye konuştu.

"24 AYA KADAR AYLIKSIZ İZİN HAKKI"

Evlat edinen memurlara, kullandıkları izinlerinin bitiminden sonra kullanılmak üzere, isterlerse 24 aya kadar aylıksız izin hakkı verildiğini söyleyen Enç, "Doğum sonrasında kadın memurların analık izni bitiminde başlayan 24 ay aylıksız iznin, istekleri halinde 2, 4 ve 6 aylık yarı zamanlı çalışma süresinin bitiminde de başlatılabilmesine ve 24 aylık ücretsiz izin hakkından evlat edinen memurların da faydalanabilmesine imkan sağlanmaktadır" dedi.

"DOĞUM SONRASI ALTI AYA KADAR ÜCRETSİZ İZİN"

Gökçen Enç, özel sektörde çalışmakta olan kadınlara doğum sonrası yarım çalışma ödeneği getirilmekte olduğunu söyledi. Özel sektörde kadınlara kısmi süreli çalışma hakkı verildiğini açıklayan Enç, "Çalışan kadınlara doğum sonrası analık izninin bitiminden itibaren ve evlat edinme halinde evlat edinene edinim tarihinden itibaren altı aya kadar ücretsiz izin verilecektir. Özel sektörde çalışmakta olanların doğum sonrası ve evlat edinme sonrası izinleri artırılmaktadır" şeklinde konuştu.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim