• BIST 112.122
  • Altın 174,675
  • Dolar 4,0406
  • Euro 4,9882
  • İstanbul 19 °C
  • Ankara 16 °C
  • İzmir 16 °C

AK Partili Tin’den ‘Teknoloji’ Açıklaması

AK Partili Tin’den ‘Teknoloji’ Açıklaması
AK Parti Denizli Milletvekili Şahin Tin, Araştırma Geliştirme Faaliyetlerinin Desteklenmesi Hakkında Kanun Tasarısı'nın komisyonda kabul edildiğini ve Meclis...

AK Parti Denizli Milletvekili Şahin Tin, Araştırma Geliştirme Faaliyetlerinin Desteklenmesi Hakkında Kanun Tasarısı'nın komisyonda kabul edildiğini ve Meclis genel kurulunda görüşülmekte olduğunu belirterek, "Yasa tasarısı ile araştırma geliştirme faaliyetlerine önemli destekler getirildi. Bu yasal düzenleme, kendi teknolojisini kendisi üreten Türkiye için önemli bir adımdır" dedi.

AK Parti Denizli Milletvekili, TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Kâtip Üyesi Şahin Tin, Araştırma Geliştirme Faaliyetlerinin Desteklenmesi Hakkında Kanun tasarısının kapsamına, tasarım merkezlerinde, tasarım personelinin de dahil edildiğini belirtti.Türkiye'nin artık kendi teknolojisini üreten bir ülke olma yolunda emin adımlarla ilerlediğini vurgulayan Milletvekili Şahin Tin, araştırma ve geliştirme çalışmalarına önemli destek sağlayan yasal düzenlemeyle ülkenin teknolojide dışa bağımlılığının azaltılmasının amaçlandığını vurguladı.

Milletvekili Şahin Tin, "Komisyonda kabul edilerek meclis genel kurulunda görüşmeleri başlanan yasa tasarısı ile yükseköğretim öğrencilerine verilen burs, kredi ve her türlü nakdi yardımlara ilişkin ödemeler, Türkiye Bilimsel ve Teknoloji Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) tarafından yapılacak. Yükseköğretim Kanunu'nda, doktora sonrası araştırma tanımı yapılıyor. Ayrıca, ulusal ve uluslararası düzeyde düzenlenen bilimsel yarışmalarda ilk üçe giren öğrencilere ilgili dallardaki lisans programlarına yerleştirilmelerinde ek puan uygulanarak bilim alanında başarılı öğrenciler teşvik ediliyor. Araştırma, geliştirme, tasarım ve yenilik projeleri ile üniversite-sanayi işbirliği faaliyetleri sonucu elde edilen gelirler, döner sermaye işletmesinin ayrı bir hesabında toplanacak. Bu gelirlerden herhangi bir kesinti yapılmayacak. Bu kapsamda görev yapan öğretim elemanına ödenecek gelirin yüzde 85'i, herhangi bir vergi kesintisi yapılmaksızın ilgili öğretim elemanına ödenecek. Kalan tutar, yasada belirtilen işler için kullanılacak. Bu kapsamda değerlendirilecek proje ve faaliyetlere, öğretim elemanının müracaatı doğrultusunda, üniversite yönetim kurulunun izni ile karar verilecek" dedi.

Milletvekili Şahin Tin, Yazılım ve Ar-Ge faaliyetlerinde olduğu gibi, ülke açısından stratejik önem taşıyan tasarım faaliyetlerinden elde edilen kazançların da 31 Aralık 2023 tarihine kadar gelir ve kurumlar vergisinden muaf olacağını belirterek, "İhtisas teknoloji geliştirme bölgelerinde çalışan tasarım personelinin görevleri ile ilgili ücretleri de 31 Aralık 2023'e kadar her türlü vergiden istisna tutulacak. Ar-Ge, yazılım ve tasarım personelinin hafta tatili ve yıllık ücretli izin süreleri ile ulusal bayramlar ve genel tatil günlerine isabet eden ücretleri istisna kapsamına alınarak, bu personelin daha esnek çalışmasına olanak sağlanacak" diye konuştu.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim