• BIST 103.200
  • Altın 197,070
  • Dolar 4,7083
  • Euro 5,4926
  • İstanbul 20 °C
  • Ankara 16 °C
  • İzmir 21 °C

AK Partili Karaaslan’dan Cerattepe Açıklaması

AK Partili Karaaslan’dan Cerattepe Açıklaması
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çiğdem Karaaslan, Artvin'in Cerattepe bölgesinde yaşananlarla ilgili, "Yalova'da yüzyıllık ağaçlar kesilirken sessiz...

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çiğdem Karaaslan, Artvin'in Cerattepe bölgesinde yaşananlarla ilgili, "Yalova'da yüzyıllık ağaçlar kesilirken sessiz kalanların, yine ağaç kesip yakarak barikat kuran sözde çevrecilerin ve onları görmezden gelenlerin marifetiyle son yıllarda hepimizin ortak hassasiyeti olan "çevre" sözcüğünü kullanarak AK Parti'ye ve hükümete saldırmalarının tek amacı gündemi değiştirmek" dedi.

Artvin'in Kafkasör Yaylası Cerattepe bölgesinde maden çıkarılması ve yaşanan olaylar hakkında açıklamalarda bulunan AK Parti Çevre, Şehir ve Kültürden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı, Samsun Milletvekili Çiğdem Karaaslan, "Maden çıkarılmak istenen alan ile ilgili provokasyon yapanların maskelerin ve "çevre" kelimesinin arkasına gizlenerek şehirlerimize, insanımıza ve doğaya zarar veren, yakan, yıkan ve yok edenlerin, şehirlerarası dolaşan profesyonel provokatörlerin ve illegal örgütlerin asıl niyetlerinin farkındayız. Onlar mutlaka hukuk önünde hesap vereceklerdir. Bu açıklamayı onlardan ziyade çevreye duyarlı ve kafasında soru işaretleri olan gerçek çevrecilere yapıyorum" ifadelerini kullandı.

"YENİ YOLLAR AÇILMAYACAK"

Artvin'in Kafkasör Yaylası Cerattepe bölgesinde yapılacak işletmenin açık işletme olmayacağını belirten Karaaslan, maden sahasından çıkarılacak bakırın kapalı sahada çıkarılacağını, bu sayede yerin altında yürütülen çalışmanın yerin üstüne zarar vermeyeceğini vurguladı. ÇED raporunun 19 ayrı kurum ve kuruluşun ortak kararı ile alındığına dikkat çeken Karaaslan, Yalnızca ağaç kesmek üzerinden konuya bakanların ötesinde, işletmenin Artvin içme ve kullanma suyu kaynaklarına etkisi, cevherin taşınmasının orman ekosistemine etkileri, döküm ve stok alanlarının tasarım ve yönetimi, proje sahasında yağışlı dönemlerde oluşabilecek heyelana karşı alınacak önlemler, cevherin nakliyesi sırasında oluşabilecek egzoz gazı kaynaklı oluşabilecek hava kirliliğini azaltmak için alınacak önlemler, böcek tahribatının orman ekosistemine etkisi, projenin yaban hayatına olabilecek muhtemel etkileri, jeolojik, jeoteknik ve hidrojeolojik raporlar ve bilimsel analizler doğrultusunda projede eksik ve yetersiz görülen kısımların yeniden düzenlenmesi, vatandaşlarımızın da endişeleri dikkate alınarak madenin nakliyesi sırasında oluşması muhtemel toz ve gazların orman ekosistemine etkilerini ortadan kaldırmak amacıyla madenin teleferik hattıyla taşınmasının daha uygun olacağı değerlendirilmiştir. Yani madeni taşımak için yeni yollar açılmayacaktır. Ayrıca birçok üniversite tarafından hazırlanan raporlarla da çevresel hususlar en iyi şekilde değerlendirilmiş ve etkiler minimize edilmiştir" dedi.

"SÖZDE ÇEVRECİLER SAMİMİYETSİZLER"

"Herkes şundan emin olmalıdır ki, vatandaşlarımızın hassasiyeti bizim için her şeyden önemlidir" diyen Karaaslan, "Yalova'da yüzyıllık ağaçlar kesilirken sessiz kalanların, yine ağaç kesip, yakarak, barikat kuran sözde çevrecilerin ve onları görmezden gelenlerin marifetiyle, son yıllarda hepimizin ortak hassasiyeti olan "çevre" sözcüğünü kullanarak, AK Parti'ye ve hükümete saldırmak bunu yaparken tek amacı gündemi değiştirmek olan, dikkat çekmek için de iki öğün arası açlık grevi yapan siyasilerin desteğini almak ve yeni gündemler oluşturmak en hafif anlamı ile samimiyetsizliktir" ifadelerini kullandı.

"BİZLER EZELDEN ÇEVRECİYİZ"

Günümüzde özellikle gelişmiş ülkelerde koruma kullanma dengesi içerisinde tüm bu faaliyetlerin çevreye zarar vermeden yapılabildiğini belirten Karaaslan, "Çevreyle ilgili her türlü tedbiri alarak doğal kaynaklarımızı, yer altı kaynaklarımızı ülkemizin kullanımına sunmak suretiyle ekonomimize katkı sağlamak mümkündür. Bu ve benzeri faaliyetler çok yüksek bir çevre hassasiyeti ile gerçekleştirilebilir. Aksi takdirde en etkili tepkiyi bizim vereceğimizden ve karşısında duracağımızdan kimsenin şüphesi olmasın. Çünkü yaratılanı yaradandan ötürü seven bizler, ezelden çevreciyiz" dedi.

AK Partili Karaaslan’dan Cerattepe Açıklaması

AK Partili Karaaslan’dan Cerattepe Açıklaması

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim