• BIST 110.059
  • Altın 174,736
  • Dolar 4,0867
  • Euro 5,0024
  • İstanbul 20 °C
  • Ankara 13 °C
  • İzmir 17 °C

Ak Parti'den Anayasa Mahkemesi'ne ilk tepki

Ak Parti'den Anayasa Mahkemesi'ne ilk tepki
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çelik, Anayasa Mahkemesi'nin yargıyı hükümete HSYK yapısını değiştiren kanunun iptaline ilişkin açıklamada bulundu.

Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, Anayasa Mahkemesi'nin yargıyı hükümete bağlayan Hakimler Ve Savcılar Yüksek Kurulu'nun (HSYK) yapısını değiştiren kanunun iptaline ilişkin açıklamada bulundu.

AYM özgürlüklerin kısıtlanmasına 'Dur' dedi

Gerekçeli kararı görmeden ezbere konuşmak istemediğini söyleyen Çelik, Adalet Bakanı ve hukukçu arkadaşlarının konuyu inceleyeceğini ifade etti.

"BEN DE ŞİMDİ HABER ALDIM, İNCELİYORUZ"

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin'i ziyaret eden Hüseyin Çelik, çıkışta gazetecilerin sorularını cevapladı. Anayasa Mahkemesi'nin HSYK üzerinde Adalet Bakanı'na sınırsız tasarruf yetkisi veren hükümleri iptal etmesine ilişkin Çelik, "Ben de şimdi haber aldım. Anayasa Mahkemesi'nin gerekçeli kararını görmeden bu konuda ezbere bir şeyler söylemek istemem. Ama muhtemelen Adalet Bakanımız, hukukçu arkadaşlarımız bunu inceleyecekler. O inceleme sonucunda partimiz tarafından bir açıklama yapılması daha doğru olur. Onun için ayaküstü bir şey söylemeyeyim." dedi.

İŞLER: ZAMANLAMA MANİDAR

Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler Anayasa Mahkemesinin HSYK'nın yapısında değişiklik öngören kanununa verdiği kısmi iptal kararıyla ilgili, ''Bu kararın açıklanmasının bu kadar hızlı olması ve zamanlamasını biraz manidar olarak değerlendiriyorum. Anayasa Mahkemesinin kararları bağlayıcıdır. O konuda da herhangi bir tereddüt söz konusu değildir'' dedi. 

KUZU: ÇOK ABARTILACAK BİR İPTAL YOK

TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu, Anayasa Mahkemesinin (AYM) Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulunun (HSYK) yapısını değiştiren kanun ile ilgili verdiği kararı, "Özünde abartılacak çok fazla bir iptal yok" diye değerlendirdi.

Kuzu, AA muhabirine konuya ilişkin yaptığı açıklamada, kanunda kısmi bir iptalin söz konusu olduğunu vurguladı.

Mahkemenin, Adalet Akademisi ile alakalı bölümün iptal talebini reddettiğini hatırlatan Kuzu, şöyle devam etti:

"Bir tanesi teftiş için müfettişlerin görevlendirme meselesinde sayın Bakana işi başlatma noktasında tanınan bir yetki vardı, burayı iptal etmiş. Biz aslında anayasada teftiş işlerini kurula verdik ama başlangıç olarak Adalet Bakanı'nın işin içinde olması şık ve doğru olurdu. Sorumlu olan bakana, adaletteki her türlü sıkıntılarda hedef tahtası, en ağır hücumlar olacak ama bir hakimin yanlışı hakkında bir teftiş başlatamayacak, bir yetkisi olmayacak. Bunu kabullenmek mümkün değil. Bana sorarsan bu siyaseti yargının anlamaması demektir. Yapacak birşey yok. Anayasa Mahkemesi böyle uygun görmüş. Dünyadaki yargının konumu bilinse Türkiye'deki yargının ne kadar bağımsız olduğu ortaya çıkar. Türkiye'de sorun yargının tarafsızlığı konusu, bağımsızlığı değil."

Kuzu, birçok ülkede teftişin doğrudan doğruya bakan tarafından yapıldığına dikkati çekti.

İptal edilen bölümün sırf teftiş ile alakalı bölüm olduğunu yineleyen Kuzu, kamuoyuna kanunun tamamının iptal gibi yansıtılmasının doğru olmadığını söyledi. Kuzu, "Özünde abartılacak çok fazla bir iptal yok. Ama söylediğim bazı bölümlere, müfettişlik bölümüne dokunulmazsa iyi olurdu. Ama Anayasa Mahkemesi öyle uygun görmüş" diye konuştu.

-Görevine son verilen personel

Kuzu, "HSYK'da görevine son verilen personelin durumuna ilişkin" soruya da şu yanıtı verdi:

"Anayasa Mahkemesi, bir idare mahkemesi durumunda olmadığı için verdiği kararlar anayasa gereği geçmişe yürümüyor. Çünkü hukuk devleti bağlamında insanların güvencesi. Mesela bir kanun çıksa aradan bir sene, iki sene, üç sene geçse ve iptal etse, geriye yürüse alımlar olmuş, satışlar olmuş, araya üçüncü kişiler girmiştir. Bunu eski hale getirmek mümkün değil. O bakımdan geçmişe yürümez Anayasa Mahkemesinin kararları. Şu andan itibaren gidenlerin tekrar bir dönüşü söz konusu olamaz."

http://www.istanbulhaber.com

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim