• BIST 110.932
  • Altın 175,230
  • Dolar 4,0581
  • Euro 4,9812
  • İstanbul 12 °C
  • Ankara 6 °C
  • İzmir 13 °C

AK Parti Milletvekili Günay’dan Eskişehirlilere Müjde

AK Parti Milletvekili Günay’dan Eskişehirlilere Müjde
AK Parti Eskişehir Milletvekili Prof. Dr. Emine Nur Günay, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumunun Eskişehir'de faaliyet göstermeye başlayacağını...

AK Parti Eskişehir Milletvekili Prof. Dr. Emine Nur Günay, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumunun Eskişehir'de faaliyet göstermeye başlayacağını belirterek, "Çiftçiler, üreticiler ve üretici kooperatifleri 2017 yılından itibaren hibe ve destek alabilecekler" dedi.

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Kurucu Koordinatörü İhsan Kaynak ile bir toplantı gerçekleştiren AK Parti Eskişehir Milletvekili Prof. Dr. Emine Nur Günay, üretici ve çiftçilere müjdeyi verdi.

Eskişehir için çok güzel bir gelişme yaşandığını ifade eden Günay, "Çok uzun süredir beklediğimiz Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumumuz artık Eskişehir'de faaliyete geçecek. Tabi ilk başlangıçta bir geçiş dönemi olacak. Kütahya İl Koordinatörümüz İhsan Kaymak, şu anda kurucu koordinatör olarak Eskişehir'de çalışmalarına başladı. İl Özel İdaresinin bir binasında inşallah çok yakında faaliyete geçilecek. Ekip olarak da gerekli hazırlıklarda yapıldıktan sonra sanıyorum 2017 yılı itibariyle Eskişehir'de ki çiftçilerimiz, üreticilerimiz bu desteklerden yararlanmaya başlayacaklar. Bu destekler tamamen tarımsal kalkınmayı desteklemek, üreticilerimize, çiftçilerimize ve üretici kooperatiflerimize yönelik desteklerdir. Yüzde 50 ile yüzde 70 arasında hibe söz konusudur" dedi.

Desteklerde 3 başlık bulunduğunu belirten Prof. Dr. Günay, konuyla ilgili konuşmasının devamında şunları söyledi:

"Bu başlıklar kapsamında, üreticilerimiz, çiftçilerimiz ve hayvan yetiştiricilerimiz direk yararlanabilecekler. Başlıklardan birincisi, tarımsal işletmelerin fiziksel alt yapılarına yönelik destekler. Bu destek kapsamında bir üretici veya çiftçimiz, 1 milyon Euro'ya kadar burada hibe kullanabilecek. Yani yaklaşık olarak 3 milyon lira. Burada Katma Değer Vergisi yok. Vergi muafiyeti var. Bunlar fiziki alt yapıya yönelik hibeler olduğu için ağır yapımından tutun, bu alt yapıyı oluşturan makine alımı, danışman, mimar, mühendis çalıştırılması bütün bu kapsamda yer alıyor. İkinci destek ise, ürünlerin işlenmesi ve pazarlanması. Burada da et ve süt işleme, sebze, meyve soğuk depo havalarının oluşturulması gündemde olacak. Tabi kesimhaneler bu destekten yararlanabilecekler. Burada yüzde 50 hibe söz konusudur. Üçüncü başlığımızdaki destekler ise, faaliyetlerin çeşitlendirilmesi ve iş geliştirmeye yönelik. Buradaki hibeler yüzde 65 oranında verilecek. Burada tamamen nüfusu 20 binin altında olan kırsal kesime yönelik destekler. Üçüncü hibe destekleri kapsamında sera kurmak isteyen üreticilerde, sıfırdan sera inşası yapabilecekler. Yenilenebilir enerji yatırımlarında ise, 500 bin euroya kadar, yüzde 65 hibe olmak üzere bir destek söz konusu. Burada da güneş enerji santrallerinin kurulması, jeotermal santrallerinin kurulması da var. Bu desteklerle üreticileri, çiftçilerimiz, üretici kooperatiflerimiz tarafından 2017 yılından itibaren kullanılabilecek."

Günay, amaçlarının tarıma, kırsal kalkınmaya destek vermek olduğunu belirterek, "Bunu Avrupa Birliği standartlarında yapabilmek. Sürdürülebilir kılmak. Sürdürülebilir kalkınmanın alt yapısında Eskişehir için çok önemli bir gelişme olduğunu düşünüyorum" diye konuştu.

AK Parti Milletvekili Günay’dan Eskişehirlilere Müjde

AK Parti Milletvekili Günay’dan Eskişehirlilere Müjde

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim