• BIST 110.932
  • Altın 174,886
  • Dolar 4,0605
  • Euro 4,9845
  • İstanbul 17 °C
  • Ankara 20 °C
  • İzmir 23 °C

AK Parti Bilecik Kadın Kolları Hocalı Katliamı’nı Unutmadı

AK Parti Bilecik Kadın Kolları Hocalı Katliamı’nı Unutmadı
AK Parti Bilecik Kadın Kolları Başkanı Gülcan Namal, 26 Şubat 1992 tarihinde Azerbaycan'ın Yukarı Karabağ bölgesinde Hocalı şehrinde yapılan Hocalı...

AK Parti Bilecik Kadın Kolları Başkanı Gülcan Namal, 26 Şubat 1992 tarihinde Azerbaycan'ın Yukarı Karabağ bölgesinde Hocalı şehrinde yapılan Hocalı Katliamı'nı unutmadıklarını söyledi.

AK Parti Bilecik İl Başkanlığı binasında AK Parti Bilecik Kadın Kolları Başkanı Gülcan Namal tarafından yapılan açıklamada, 26 Şubat 1992 tarihinde Azerbaycan'ın Yukarı Karabağ bölgesinde Hocalı şehrinde 106'sı kadın, 63'ü çocuk ve 70'i yaşlı olmak üzere, toplam 613 Azerbaycan vatandaşının katledildiği "Hocalı Katliamı" yıl dönümü olduğu belirtti. 21'inci yüzyıl eşiğinde, dünyanın gözleri önünde, kadın, çocuk ve yaşlı ayrımı yapılmadan eşine az rastlanır katliamlardan biri olduğunu ifade eden Namal, sözlerine şöyle devam etti:

"O kadar gecede yaşananlar maalesef yalnızca insanların katledilmesinden ibaret değildi. Cesetler üzerinde yapılan incelemelerde birçoğunun yakılmış ve gözlerinin oyulduğu tespit edilmişti. Hamile kadınların ve çocuklarında bu vahşete maruz kaldığı belirlenmişti. Hocalı katliamının üzerinden tam 24 yıl geçmiştir. Ermenilerin yaptıkları bu katliam insan haklarına ve uluslararası hukuki antlaşmalara, Cenevre Sözleşmesi, İnsan Hakları Beyannamesi, Vatandaş ve Siyasi Haklar Konusunda Uluslararası Sözleşme, ateşkes zamanında ve askeri çatışmalar zamanı kadın ve çocukların korunması beyannamesine karşı işlenmiş bir suçtur. Geçen yıllar içerisinde o kara gecede yaşananlar uluslararası kamuoyu, uluslararası kuruluşlar ve Batı tarafından görmezden gelinmiştir. Oysa Hocalı "da yapılan katliam Azerbaycan'daki kardeşlerimiz başta olmak üzere; tüm insanlık nezdinde işlenmiş bir suçtur. Biliyoruz ki masum bir insana kıymak inancımıza göre suçların en büyüğüdür. Bu insanlık suçunun uluslararası arenada yankı bulunmaması da ayrıca kınanması gereken bir durumdur."

"TÜRKMEN DAĞINDA YAŞANANLAR NEYSE TAM 24 YIL ÖNCE HOCALI DA YAŞANANLARDA ODUR"

Azerbaycanlı kardeşlikleri milletlerden bir millet olmadığı vurgulayan Namal, "Biz aynı dili konuşan, aynı inanca mensup, ortak bir tarihi geçmişi paylaşan sözde değil özde kardeş iki milletiz. Hocalı'da zulme maruz kalan Azerbaycanlı kardeşlerimizin acısını, Anadolu halkı yüreğinde hissettirmiştir ve acısını il günkü tazeliğiyle korumaktadır. Bu katliamın failleri gerekli cezayı almadığı sürece de tazeliğini korumaya devam edecektir. Türkiye Cumhuriyeti ve Azerbaycan Cumhuriyeti bugüne kadar merhum Haydar Aliyev'in de dediği gibi "Tek millet iki devlet" olarak ilişkilerini sürdürmüştür, bundan sonrada sürdürmeye devam edecektir. Ak Parti Bilecik İl Kadın Kolları olarak yurt içi ve yurt dışındaki tüm teşkilat üyelerimizle birlikte 26 Şubat 1992 tarihinde Karabağ'da, Hocalı'da yapılan katliamı kınıyoruz. Bizim için dün Srebrenitsa "da, Halepçe'de, bugün Hana'da, İdlip'te, Türkmen Dağında yaşananlar neyse tam 24 yıl önce Hocalı da yaşananlarda odur. Bugün ülkemizde haince kalleşçe bomba yüklü araçlarla; asker, sivil, kadın, çocuk demeden insanları katleden zihniyetle; Hocalı'daki zihniyet birebir aynıdır. Yeryüzünde insanlığını kaybetmenin, katliamlar yapmanın hiç bir mazereti yoktur. Uzak yakın demeden gönül coğrafyamızda yaşanan her olay; AK Parti olarak bizlere insani ve vicdani sorumluluklarımızı tekrar tekrar hatırlatmaktadır. Hocalı katliamında vefat edenleri rahmet ve dua ile anıyor, bu vesile ile yakınlarına, Azerbaycanlı soydaşlarımıza tekrar başsağlığı diliyoruz" dedi.

Ayrıca, basın açıklaması sonunda "Hocalı Katliamı'nı anlatan bir sunum yapıldı. AK Parti Bilecik İl Başkanı Kadir Bayrak ve İl Gençlik Koları Başkanı Servet Yılmaz'da açıklamada bulunarak bayanlara destek verdi.

AK Parti Bilecik Kadın Kolları Hocalı Katliamı’nı Unutmadı

AK Parti Bilecik Kadın Kolları Hocalı Katliamı’nı Unutmadı

AK Parti Bilecik Kadın Kolları Hocalı Katliamı’nı Unutmadı

AK Parti Bilecik Kadın Kolları Hocalı Katliamı’nı Unutmadı

AK Parti Bilecik Kadın Kolları Hocalı Katliamı’nı Unutmadı

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim