• BIST 112.122
  • Altın 175,002
  • Dolar 4,0406
  • Euro 4,9882
  • İstanbul 16 °C
  • Ankara 18 °C
  • İzmir 23 °C

Ahmet Davutoğlu açıkladı: Askere talimat verildi

Ahmet Davutoğlu açıkladı: Askere talimat verildi
Başbakan Ahmet Davutoğlu, bugün yapılan operasyonlarla ilgili olarak, "Üçlü bir kıskaç terör saldırısıyla karşı karşıya kaldık. DAEŞ tehdidi açıkça gündemde" dedi. Başbakan, sınırda tehdit oluşturan unsurlara 'gereğinin yapılması' talimatı verildiğini de

Başbakan Ahmet Davutoğlu, IŞİD'e yönelik hava operasyonu hakkında basın toplantısı düzenliyor. Davutoğlu, operasyon öncesinde Şam yönetimine bilgi verildiği yolundaki iddiayı yalanlayarak "Böyle bir şey söz konusu değildir. Sadece müttefik ülkeleri operasyonlar ilgili bilgilendirdik" dedi. "Türkiye, Suriye'de herhangi bir savaşın parçası haline gelmedi, gelmeyecek" diyen Davutoğlu, "Türkiye bölgede çok güçlü bir devlet olduğunu ortaya koydu" ifadesini kullandı.

Başbakan Davutoğlu, İstanbul merkezli 13 ilde başlatılan geniş çaplı terör operasyonuna ilişkin olarak da bilgi verdi. Operasyonlar kapsamında 297n kişinin gözaltına alındığını açıklayan Davutoğlu, bunlardan 37'sinin IŞİD militanı olduğunu bildirdi.

Davutoğlu'nun açıklamalarından satır başları şöyle:

Yargı ve Danıştay ile ilgili konuları istişare ettik. Bugün sabah itibariyle başlayan operasyonla ilgili bilgi aktarmak isterim. Çevre ülkelerinin çoğunda kamu düzeni sarsılmış. Son derece kaotik bir dönem yaşanıyor. Türkiye bir taraftan kendi güvenliğini tahkim etmek zorunda. Çevre ülkelerin çoğunda günlük hayatı sürdürmek bile mümkün değil. Ama Türkiye bölgede çok güçlü bir devlet olduğunu ortaya koydu. Türkiye bir terör saldırısı ile karşı karşıya kaldı. 

IŞİD'in saldırıları, Suruç'ta ve dün sınırımızda saldırı sonrasında bir IŞİD tehdidi açık bir şekilde gündemde. PKK'nın birçok ilde araç yakmaları dışında, Adıyaman'da bir askerimizi, Ceylanpınar'daki saldırıyı alçakça üstlenmesi ve dün Diyarbakır'da yapılan saldırı. PKK ve IŞİD'in saldırılarına bakıldığında bir paralellik söz konusu. 

Türkiye yeni bir döneme hazırlanırken, milletimizin beklentileri doğrultusunda adımlar atarak, Türkiye’nin daha güçlü şekilde geleceğe hazırlanmasını sağlarken, üçlü bir kıskaç terör saldırısıyla karşı karşıya kaldık. Bir taraftan daha biz 2013 ekim ayında kendisini Terör örgütü olarak ilan ettiğimiz ve her aşamada da Suriye’deki yıkıcı ve tahrip edici özelliği dışında İslam dünyasında oluşturduğu kötü algı dolayısıyla açıktan tehdit olarak gördüğümüz DEAŞ’ın saldırıları… Suruç’ta intihar saldırısı ve dün itibariyle de sınırımıza saldırı. DEAŞ tehdidi açıkça gündemde.


Bununla ilgili planlamalar yaparken, PKK’nın bir çok ilde araç yakmaları dışında Adıyaman’da bir askerimizi şehit etmesi, Ceylanpınar’da iki polisimizi şehit etmesi ve bunu küstahça alçakça üstlenmesi ve arkasından da Diyarbakır’da bir polisimizi şehit etmesi. Burada PKK’nın ve IŞİD’in terör eylemleri arasında neredeyse paralellik var.

Yüzlerine maske takmaya devam eden DHKPC ve bağlantılı örgütlerin sahneye çıktığını görüyoruz. Türkiye’de demokrasi kökleşmiş, temsil kabiliyeti olağanüstü yüzde 95’e çıkmış bir meclis tablosu varken teröre tevessül edilmesi hem tesadüf değil hem de tehdittir. Bu çerçevede Suruç saldırısı olduğu gün hatırlarsanız açıklamada şunu söylemiştim, bu saldırının hedefi Türkiye’dir. Şu anki değerlendirmemiz de aynı değerlendirmedir. DEAŞ’ın saldırılarında, PKK’nın saldırılarında, DHKPC’nin saldırıları da Türkiye’yi hedef almıştır.

Bunun karşısında bizim atıl durmamız beklenemez. Dün güvenlik toplantısıyla, ilgili güvenlik birimlerimizi bir araya getirdik ve alınacak tedbirleri bir araya getirdik. Bugün başlatılan operasyonlar noktasal operasyonlar değil bu bir süreçtir. Nasıl arka arkaya ülkenin huzurunu bozacak şekilde

Bizim için de bugünden itibaren teröre, süreç geniş kapsamlı bir süreçtir. Sadece bir günle, bir bölgeyle münhasır değildir. Alınacak tedbirleri tek tek gözden geçirdik. İl bazında, örgüt bazında değerlendirmeler yaptık. Başta TSK, MİT müsteşarlarımız olmak üzere güvenlikle ilgili birimlerimiz, en detay şekilde talimatlandırıldı.

Alacağımız tedbirler konusunda yaptığımız çalışmalardan sonra, toplantının bitişine müteakip, cumhurbaşkanımızı da arayarak atacağımız adımları arz ettim. Cumhurbaşkanımız İstanbul’da olduğu için ikili görüşme imkanımız olmamıştı. Yarın görüşmemizi İstanbul’da gerçekleştireceğiz.
 
Bu sabah itibari ile TSK aldığı talimat çerçevesinde Türkiye'yi tehdit eden IŞİD hedeflerini yüzde yüz başarılı bir operasyon gerçekleştirmiştir. 

'Eğer sınırlarımız tehdit edilirse en ağır şekilde cevap verilecektir'

Kim Türkiye sınırlarını tehdit edecek olursa bununla ilgili tedbir alınacaktır. Bundan kimsenin şüphesi olmasın. Bütün şehit olan askerlerimize ve polislerimize Allah'tan rahmet diliyorum. IŞİD'e olan operasyonlar durmayacaktır, Türkiye'yi sınırlarına yapılacak en lüçük tehdite en ağır şekilde cevap verilecektir. Burada açık şekilde ifade edeyim bizim kimseyle savaşa girmek gibi bir niyetim yok. Müttefik ülkeleri operasyonla ilgili bilgilendirdik.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim