• BIST 108.541
  • Altın 173,752
  • Dolar 4,0955
  • Euro 4,9888
  • İstanbul 24 °C
  • Ankara 24 °C
  • İzmir 29 °C

Açığa alınan hakimler Özçelik ve Başer'in yargılanmalarına başlandı

Açığa alınan hakimler Özçelik ve Başer'in yargılanmalarına başlandı
"Paralel Devlet Yapılanması" soruşturmasında tutuklananların reddi hakim talebini yetkisi olmadığı halde kabul eden ve tutukluların salınmasına karar veren Özçelik ve Başer'in yargılanmasına başlandı.

"Paralel Devlet Yapılanması"na yönelik soruşturmada tutuklanan kişilerin reddi hakim talebini, yetkisi olmadığı halde kabul eden ve tutukluların salıverilmesine karar veren asliye ceza mahkemesi hakimleri Metin Özçelik ile Mustafa Başer'in Yargıtay 16. Ceza Dairesi'nde yargılanmasına başlandı.

Yargıtay Genel Kurul salonunda yapılan duruşmaya, tutuklu sanıklar Özçelik ve Başer jandarma eşliğinde getirildi. 

Sanıkların avukatları ve yakınlarının da katıldığı duruşmayı, Avrupa Yargıçlar Birliği'nden temsilciler de izledi. Yargıtay 16. Ceza Dairesi heyetinde, Başkan Eyüp Yeşil, üyeler Bülent Savtok, Nevzat Özsoy, Mehmet Öztunç ve Mustafa Kurtaran bulunuyor. 

Duruşmanın başında sanıkların avukatları, duruşmayı izleyen Dünya Yargıçlar Birliği temsilcileri için simültane tercüme talebinde bulundu. Başkan Eyüp Yeşil, Yargıtay'da böyle bir imkan ve sistem bulunmadığını söyledi. 

Aleni ve açık duruşmada sanıkların ve avukatlarının savunmalarının kayda alınacağını daha sonra savunmaların dökümünün yapılacağını ifade eden Yeşil, avukatların talebi üzerine heyette bulunan üyelerin isimlerini, "Böyle bir uygulamamız yok ama söyleyelim" diyerek saydı. 

Duruşmada sanıkların kimlik tespitini yapan Başkan Eyüp Yeşil'in, "maaşınız dışında geliriniz var mı?" demesi üzerine Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) tarafından açığa alınan İstanbul hakimi Mustafa Başer, "Başka bir gelirim yok, maaşım da ne kadar oldu haberim yok, herhalde üçte ikisi yatıyor" dedi.

HSYK tarafından açığa alınan İstanbul hakimi Metin Özçelik de kimlik tespitinde, Sincan 1 Nolu F Tipi Cezaevi'nde bulunduğunu, daha önce başka herhangi bir suç sabıkası olmadığını söyledi.

Duruşmada daha sonra avukatların usule ilişkin itirazları alındı. 

Mustafa Başer'in avukatı Celal Sis, Bakırköy 2. Ağır Ceza Mahkemesince verilen soruşturmanın açılmasına ilişkin kararın kendilerine tebliğ edilmediğini söyledi. Sis, bu nedenle itiraz haklarını kullanamadıklarını, dosyanın Bakırköy 2. Ağır Ceza Mahkemesi'ne geri gönderilmesini istedi.

Metin Özçelik'in Avukatı Önder Durdu, aynı itirazları tekrarlayarak, son soruşturma açılması konusunda Bakırköy 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nin değil, nöbetçi mahkemenin yetkili olduğunu ileri sürdü. Sanıkların diğer avukatları da aynı talepleri tekrarlayarak, sanıkların tutukluluk halinin kaldırılmasını istedi. 

Taleplerle ilgili görüşü sorulan Savcı Kenan Zeybek, itirazların reddiyle yargılamanın devamına karar verilmesini talep etti.

Heyet Başkanı Eyüp Yeşil, verilen aranın ardından, sanık avukatlarının usule ilişkin itirazlarının tümünün reddine, duruşmanın başlayabilmesi ve delilerin değerlendirilmesine geçilebilmesi için iddianame yerine geçen son soruşturma kararının okunmasına karar verildiğini bildirdi. Buna itiraz eden sanık Özçelik'in avukatı Önder Durdu, son soruşturma kararının kendilerine önce tebliğ edilmesi, ardından okunması gerektiğini belirtti. Durdu, "Kendi verdiğiniz ara karardan vazgeçmeniz, ayrıca bu yargılamayı yapacak kadar deneyimli, bilgili ve tarafsız olmamanız nedeniyle Başkan ve üyeleri reddediyoruz" dedi. 

Önder Durdu'nun bu sözlerini salonda bulunanların alkışlaması üzerine Yeşil, duruşma düzenini bozanlar hakkında yasal işlem yaptıracağını söyledi. Başkan Yeşil, "Tarafsızlık asıldır, iddia edenler ispat eder. Duruşma düzenini bozuyorsunuz" diyerek uyardı.

Duruşmaya öğleden sonra devam edilecek.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim