• BIST 110.059
  • Altın 174,736
  • Dolar 4,0867
  • Euro 5,0024
  • İstanbul 20 °C
  • Ankara 13 °C
  • İzmir 17 °C

5 bin kişilik grup, askeri yasak mayınlı sahaya girdi!

5 bin kişilik grup, askeri yasak mayınlı sahaya girdi!
Dün (09 Ekim) saat 17.00 sıralarındaki olayla ilgili nöbetçilerin "dur' ve "mayınlı sahayı terk et' konusundaki ikazlarına rağmen ilerlemeye devam etti.

Türkiye - Suriye hududunda, Kara Kuvvetleri Mardin 4. Hudut Alay Komutanlığı Kapı Hudut Karakol Komutanlığı sorumluluk bölgesinde, Türkiye tarafından gelerek Suriye Ayn El Arab ilçesine IŞİD tarafından yapılan saldırıları protesto etmek isteyen 4000-5000 kişilik bir grubun, 2. derece Askeri Yasak Bölge içerindeki mayınlı sahaya girip, bilahare birinci Derece Askeri Yasak Bölgedeki hudut nöbet kule ve mevzilerine doğru ilerlemeleri üzerine yaşananlar hakkında bilgi verdi.

Dün (09 Ekim) saat 17.00 sıralarındaki olayla ilgili nöbetçilerin "dur'' ve "mayınlı sahayı terk et'' konusundaki ikazlarına rağmen ilerlemeye devam eden söz konusu gruba, bölgede görevli hudut personeli tarafından önce havaya, sonra yere ve daha sonra söz konusu şahısların yanlarına ikaz ateşi açıldığı ifade edildi.

BİRİ AĞIR 4 KİŞİ YARALANDI

Açılan ikaz ateşlerine rağmen grubun, ilerlemeye devam etmesi ve hudut hattında görevli askerlerin üzerine yürümesi üzerine, askerler tarafından uyarı ateşlerine devam edildiği belirtilerek, "Bu esnada hududun Suriye tarafından bölgeye yaklaşan başka bir grup da yine aynı bölgede askerlerimizin bulunduğu kule ve nöbet mevzilerine yaklaşmaya başlamış, anılan gruba da gerekli uyarılar yapıldıktan sonra, havaya uyarı ateşi açılmıştır. Ancak, Suriye tarafındaki söz konusu grup, uyarı ateşi üzerine, hedef gözetmeksizin askerlerimizin üzerine ateş açmaya başlamıştır. Askerlerimiz, derhal ateşe ateşle karşılık vermiş ve grubun hududa yaklaşmasını engellemiştir.

Olayda, Türkiye tarafındaki gruptan biri ağır olmak üzere dört kişi yaralanmıştır. Hudutta görevli askerlerimizin kararlı davranışı üzerine her iki taraftaki grupta saat 17.35'den itibaren bölgeden uzaklaşmıştır." denildi.

YASA DIŞI GEÇİŞ İLE KAÇAKÇILIK GİRİŞİMİ ENGELLENDİ

Aynı gün saat 20.00 sıralarında Türkiye - Suriye hududunda, Hatay Kara Kuvvetleri 2. Hudut Alay Komutanlığı Demirbüken Hudut Karakol Komutanlığı sorumluluk bölgesinde, hudut unsurlarının gözetleme faaliyeti esnasında, Suriye'den Türkiye'ye doğru, 25-30 kişilik grubun, beraberlerinde taşıdıkları çuvallar ile hududu yasa dışı geçme teşebbüsünde bulunduğu tespit edilmesi üzerine olanlar şöyle aktarıldı:

"Tespit edilen bu durum üzerine, olay yerine Mobil Yol Kontrol Unsuru (MYKU) sevk edilmiştir. MYKU, şahıslara önce sesli olarak ‘dur’ ikazında bulunmuştur. İkaza uyulmaması üzerine, havaya ikaz ateşi açılmış, bu esnada sınırın Suriye tarafından, MYKU üzerine üç farklı noktadan Piyade Tüfekleri ile hedef gözetmeksizin ateş açılmıştır. MYKU, açılan ateşe derhal ateşle karşılık vermiş, açılan karşı ateş üzerine, söz konusu şahıslar Suriye'ye doğru, geldikleri istikamete kaçmış ve yasa dışı geçiş ile kaçakçılık girişimi engellenmiştir."

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim