• BIST 110.932
  • Altın 175,003
  • Dolar 4,0605
  • Euro 4,9845
  • İstanbul 15 °C
  • Ankara 8 °C
  • İzmir 15 °C

25 Hayvancılık Tesisine 34 Milyon TL Hibe Desteği

25 Hayvancılık Tesisine 34 Milyon TL Hibe Desteği
Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu tarafından çıkılan çağrının ardından 25 adet hayvancılık projesine 34 milyon TL hibe desteği sağlanacak.

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu tarafından çıkılan çağrının ardından 25 adet hayvancılık projesine 34 milyon TL hibe desteği sağlanacak.

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu tarafından IPARD-II programı birinci çağrı ilanı kapsamında hayvancılığa yönelik verilen proje teslim süresi sona erdi. Bu süre zarfında TKDK'ya 25 adet proje başvurusu gerçekleşti. Toplam yatırım tutarı yaklaşık 50 milyon TL olan 25 projeye ödenecek hibe destek tutarı ise 34 milyon TL'yi bulacak.

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Kastamonu İl Koordinatörü Ahmet Kuyulu, IPARD-II programının birinci çağrı ilanında 10 adet büyükbaş besi hayvancılığı, 10 adet büyükbaş süt inekçiliği, 4 adet tavuk yetiştiriciliği tesisi ve 1 adet küçükbaş besi hayvancılığı için proje başvurusunun olduğunu belirterek, "IPARD-II programı birinci çağrı ilanının hayvancılık ile ilgili olan etabını başarılı bir şekilde tamamlamış olduk. İlimizde önemli bir yere sahip olan hayvancılık alanında ciddi sayıda ve bütçede proje teslim aldık ve projelerin incelenmesine başladık. Diğer dönemlerden farklı olarak bu çağrıda kuruma sunulan küçük ve orta ölçekli projelerin sayısı büyük ölçekli projelerden daha fazla oldu. Bu vesile ile küçük çiftçilerin de kurum tarafından desteklenebileceğini göstermiş olduk. Bilindiği gibi hayvancılıkta hibe destekleri yüzde 60'dan başlayıp başvuran kişinin 40 yaş altında olması ve yatırımın dağlık alanda yapılması koşullarıyla yüzde 70'e kadar çıkabilmekteydi. Proje başvurusu yapanların içerisinde gençlerin oranı bu çağrı döneminde önceki dönemlere göre önemli bir artış gösterdi ve bu durum hibe oranlarında da yansıdı" dedi.

Kuyulu, şöyle konuştu: "Önümüzde süt ve süt ürünleri, et ve et ürünleri ve su ürünlerinin işlenmesine yönelik projeler ile meyve ve sebzelerin temizlenmesi, tasnif edilmesi, paketlenmesi ve soğuk hava depolarının kurulmasına yönelik projelerin teslimi için 25 Mart'a kadar süre bulunmaktır. Ayrıca Kastamonu için önem arz eden sektörlerden olan tıbbi aromatik bitki yetiştiriciliği, arıcılık, kırsal turizm, yenilebilir enerji ve bununla birlikte yerel ürün işletmeleri, su ürünleri yetiştiriciliği, makine parkları alanlarında proje yapmayı düşünen başvuru sahiplerinin projelerini 22 Nisan'a kadar kuruma sunmaları gerekmektedir. Proje fikri olan tüm başvuru sahipleri İl Koordinatörlüğümüz yardım masasını ziyaret ederek ya da telefonla arayarak destekler ile ilgili bizden bilgi ve destek alabileceklerdir. Tüm yatırımcılarımızı kurumumuza bekliyoruz."

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim