• BIST 110.932
  • Altın 175,077
  • Dolar 4,0581
  • Euro 4,9812
  • İstanbul 11 °C
  • Ankara 5 °C
  • İzmir 11 °C

101 Metrelik EXPO Kulesinin Zirvesinde Baklavalı Kutlama

101 Metrelik EXPO Kulesinin Zirvesinde Baklavalı Kutlama
EXPO 2016 Antalya'nın sembol yapısı olan EXPO Kulesi'nin 101 metre yüksekliğindeki beton yapı işi dün gece son harcın konulmasıyla tamamlandı.

EXPO 2016 Antalya'nın sembol yapısı olan EXPO Kulesi'nin 101 metre yüksekliğindeki beton yapı işi dün gece son harcın konulmasıyla tamamlandı. EXPO 2016 Antalya Ajansı'nda proje ve yapım işlerinden sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Levent Murat Danışman, kulenin zirve noktasına çıkıp, işçilere baklava ikram ederek kutladı. Danışman, "Artık dış cephe kaplamasını yapıp seyir teraslarını yukarıya doğru kaldıracağız" dedi.

Türkiye'nin ilk EXPO'su olan ve 23 Nisan'da kapılarını açacak EXPO 2016 Antalya'nın sembol yapısı, EXPO Kulesi'nin betonarme kısmı, dün son harcın 100.7 metreye konulmasıyla tamamlandı. Türkiye'nin "Eyfel'i olarak adlandırılan kulede her vardiyada 10 işçi, 24 saat çalışarak kule inşaatının ana iskeletini tamamladı.

Dün akşam konulan son beton harcın ardından bugün EXPO 2016 Antalya Ajansı'nın Proje ve Yapım İşlerinden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Levent Murat Danışman, işçileri ziyaret edip kutladı. Taca İnşaat Şantiye Müdürü Alp Akkurt ve EXPO 2016 Antalya ekibi ile birlikte EXPO Kulesi'ne gelen Genel Sekreter Yardımcısı Danışman, işçileri tek tek kutladı. Daha sonra 4 dakika süren asansör yolculuğu ile EXPO Kulesi'ne zirve noktasına çıkan Danışman, çalışanlara 2 tepsi baklava ikram edip onlarla selfie yaptı.

"GİZLİ KAHRAMAN SİZLERSİNİZ"

Genel Sekreter Levent Murat Danışman, çay molasında olan işçilere, "Emeklerinize sağlık, yağmur çamur demeden çalıştınız.Gizli kahramanlarsınız" dedi. Kulenin 100.7 metre olduğunu, deniz seviyesinden ise 114.1 metre yükseklikte olduğunu belirten Danışman, şöyle konuştu:

"Kulemizin 100.7 dediğimiz gözle görülür, deniz seviyesinden itibaren 114.1 kodundayız şuanda. Kulemizin 3'üncü seyir terası yani son katındayız. Burada betonarme ile ilgili kısımları tamamladık. Artık sıradaki dış cephe kaplamasını yapıp seyir teraslarını yukarıya doğru kaldıracağız. Burada bugün 4 Şubat itibariyle betonarmesini tamamladık. Türk bayrağını tepemizde sallandırdık, bu bir adettir, inşaat geleneğidir."

Danışman, genel sekreterlik olarak işçilere tatlı ikram ettiklerini, güzel işlere imza attıklarını vurgulayıp, "Burada ekip olarak çok güzel işler başarıyoruz. Bunun da küçük bir ispatı" dedi. Danışman, Türkiye'yi uluslararası düzeyde en iyi şekilde temsil edeceklerini, bunun için saatleri saydıklarını da sözlerine ekledi. Danışman'ın elinden tatlı alan işçiler de mutluluklarını dile getirip, "Bitti, çok mutluyuz kazasız belasız bittiği için. Herkese hayırlı olsun, bugünlere şükürler olsun. Burası bittikten sonra buraya geldiğimizde burada katkımız var diyeceğiz" ifadelerini kaydetti.

"24 SAAT BETON DÖKTÜK"

EXPO Kulesi'nin yapım işini üstlenen Taca İnşaat'ın Şantiye Müdürü Alp Akkurt, 10'ar kişilik ekiplerin 24 saat çalıştığını ve 1,5 ayda bu seviyeye geldiklerini söyledi.

Akkurt, "Şu ortamda hepsi büyük gayret sarfettiler. 8 saatlerini geçirdiler 24 saat hiç durmaksızın beton döktük. Bir iki noktada durduk. Aşırı fırtına olduğu zaman güvenlik nedeniyle durduk onun dışında hiç durmadık. Bu noktaya çok şükür geldik" dedi. Akkurt, 5 günde kalıp söküm sürecinin devam edeceğini, sonrasında kulenin diğer aksamlarına geçeceklerini söyledi.

EXPO Kulesi'nin inşaatı için özel kalıp üreten firmanın temsilcisi Uğur Akbaba da, herkesin büyük bir üstün gayret sarfettiğini ve 24 saat çalışıldığını belirtti. İnşaatın formeni İsmail Üzer ise sağ salim inşaatın tamamlanmasının kendilerini fazlasıyla sevindirdiğini vurguladı.

TERASI ÖZEL BİR TEKNİKLE TEPEYE KONACAK

Geçen yılın haziran ayında yüklenici firmaya ihale edilen EXPO Kulesi'nin temeli eylül ayında atılmıştı. Yarışma projesi olan EXPO Kulesi'nin inşaasında Türkiye'de ilk kez uygulanacak bir sistem kullanılacak. Seyir terası zeminde inşa edildikten sonra özel raylı bir sistemle kulenin tepesine monte edilecek. Zemin altında 13,40 metre, zemin üzerinde 100,7 metre olmak üzere toplam 114.10 metre yüksekliğinde yapılan EXPO Kulesi'nde 3 adet asansörle tek seferde 63 kişi çıkış yapabilecek.

101 Metrelik EXPO Kulesinin Zirvesinde Baklavalı Kutlama

101 Metrelik EXPO Kulesinin Zirvesinde Baklavalı Kutlama

101 Metrelik EXPO Kulesinin Zirvesinde Baklavalı Kutlama

101 Metrelik EXPO Kulesinin Zirvesinde Baklavalı Kutlama

101 Metrelik EXPO Kulesinin Zirvesinde Baklavalı Kutlama

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim