• BIST 110.059
  • Altın 174,736
  • Dolar 4,0867
  • Euro 5,0024
  • İstanbul 16 °C
  • Ankara 9 °C
  • İzmir 15 °C

1 Kasım için en kritik karar

1 Kasım için en kritik karar
Güneydoğu’da yaşanan terör olaylarının seçimlerin güvenliğini ortadan kaldırması, bu amaçla bazı mahallelerde sandık kurulmamasına ilişkin hakim kararından sonra YSK bu hafta içinde sandıkların mahalle dışına çıkarılıp çıkarılmayacağına ilişkin karar vere

Sözcü'de yer alan habere göre; 1 Kasım seçim sandığının güvenlik nedeniyle mahalle dışına çıkarılmasının daha önce yaşanmadığını belirten YSK yetkilileri, kanunda da böyle bir hükmün bulunmadığını söylediler. CHP’nin YSK’daki Temsilcisi Mehmet Hadimi Yakupoğlu, SÖZCÜ’ye şunları söyledi:

KANUNDA YERİ YOK

“Cizre’de hakimin seçim güvenliği nedeniyle bazı mahallelerde sandık kurulmamasına ilişkin kararı konusunda YSK bu hafta içinde kararını verecek. Geçmişte güvenlik nedeniyle sandık kurulmaması diye bir olay yaşanmamıştı. Güvenlik nedeniyle sandık kurulmaması,. Yerinin değiştirilmesi konularında YSK’ya yapılan bütün başvurular değerlendirilecek ve karar pazartesi ya da Salı günü verilecek.

YSK’nın kararı mahallenin dışına sandık çıkacak mı çıkmayacak mı yönünde olacak. Kanunda ‘taşımalı seçmen’ diye de bir kavram yok. Seçim Kanunu’nda ‘Sandıklar mahallelerde kurulur, o mahallede bulunanlar da seçmeni olur’ deniliyor. Dolayısıyla sandığın başka yere taşınması kanuna göre mümkün değil.

BİRLEŞTİRMENİN DE KOŞULLARI VAR

Sandık birleştirilmesiyle ilgili kanunda düzenleme var. Seçmen sayısının 9’dan az olması, birbirine yakın az seçmenli köyler için sandık birleştirilmesi yapılması kanunda da yer alıyor. Bunun dışında başka bir kural yok.

7 Haziran öncesinde de güvenlik nedeniyle sandık birleştirmesi talepleri gelmişti hepsi YSK tarafından reddedildi. Eğer mahallere güvenlik nedeniyle girilemiyorsa, sandık kurulamıyorsa oradaki seçmene ‘başka mahalleye git’ deniliyor. Mahallesinden çıkamayan kişi nasıl olacak da gidip başka mahallerde oy kullanamaz.

Sandığın mahalle dışına çıkarılabilmesi için kanun değiştirilmesi gerekir. YSK’nın kanun çıkarması söz konusu değil. Ayrıca yapılacak bir düzenleme bir sonraki seçimde ancak uygulanabilir. Seçimlerin hangi hallerde geçersiz sayılacağı da kanunda belirtilmiştir.

SEÇİM İPTAL BİLE OLUR

Girilemeyecek mahalleden seçmen nasıl çıkacak? Yarın bir seçmen çıkıp bu konuda Anayasa Mahkemesi’ne, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne başvurursa, yalnız o bölgede değil, seçimin iptali bile gündeme gelebilir. Çok hassas bir durumla karşı karşıyayız. “

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim