• BIST 110.932
  • Altın 175,132
  • Dolar 4,0581
  • Euro 4,9812
  • İstanbul 15 °C
  • Ankara 16 °C
  • İzmir 20 °C

1 Haziran seçim sonuçları belli oldu

1 Haziran seçim sonuçları belli oldu
30 Mart seçimlerinin iptalinin ardından tekrar gerçekleştirilen seçimlerin sonuçları bell oldu.

YSK seçim yasaklarını kaldırdı ve Ağrı ve Yalova Seçim Sonuçları resmi olmayan sonuçlara göre netleşti. 1 Haziran seçim sonuçları resmi olmayan sonuçlara göre hemen hemen netleşti. 30 Mart yerel seçimlerinin iptal edildiği, aralarında Yalova ve Ağrı'nın da bulunduğu 14 yerde halk, yeniden sandık başına gitti. Yalova'da seçimleri 206 oy farkla CHP kazandı. Ağrı'da ise BDP oyların yüzde 50.8'ini alarak birinci parti oldu. Ağrı ve Yalova Seçim Sonuçlarını an be an buradan takip edebilirsiniz. Yalova seçim sonuçları. Ağrı seçim sonuçları öğren. 14 yerde tekrarlanan seçimler sona erdi. Ağrı, Yalova seçim sonuçları öğren. Sandıklar Ağrı'da 16:00'da, Yalova'da ise 17:00 itibarıyla kapandı ve oy sayımına geçildi. Ağrı Yalova seçim sonuçları haberimizde. Seçimerin tekrar edildiği Ağrı ve Yalova seçim sonuçları merakla bekleniyor. Ağrı yerel seçim sonuçları ve Yalova yerel seçim sonuçları bugun.com.tr'de. (Ağrı - Yalova seçim sonuçları)

Türkiye bugün bir kez daha sandık başında! 30 Mart'ta yapılan seçimler sonrası seçimlerin iptal edildiği Ağrı ve Yalova seçim sonuçları için nefesler tutuldu. Ağrı'da oy verme işlemleri sabah 7:00'de başladı ve saat 16:00 itibari ile sona erdi.  Yalova'da oy verme işlemleri sabah 8:00'de başladı ve saat 17:00 itibari ile sona erdi. Peki Ağrı ve Yalova Seçim Sonuçları açıklandı mı? Ağrı ve Yalova Seçim Sonuçlarında son durum ne? Ağrı ve Yalova Seçim Sonuçlarında hangi parti önde? Ağrı ve Yalova Seçim Sonuçlarıki son dakika gelşmeleri anbean burada.Ağrı ve Yalova'nın da aralarında bulunduğu 2 il, 6 ilçe ve 5 beldede seçim heyecanı yaşanıyor. Özellikle Ağrı ve Yalova'da nefes kesen bir heyecan var. Yalova'da AKP ile CHP, Ağrı'da ise AKP ile BDP arasında geçecek olan seçimlerin sonucu YSK'nın yasakları kaldırmaya başlamasıyla bugun.com.tr'de. Ağrı seçim sonuçları , Yalova seçim sonuçları ile ilgili haberler dakika dakika haberimizde. Ağrı ve Yalova seçim sonuçları bütün ayrıntılarıyla sitemiz bugun.com.tr'de...

30 Mart yerel seçimlerinin iptal edildiği, aralarında Yalova ve Ağrı'nın da bulunduğu 14 yerde halk, yeniden sandık başına gitti. Yalova'da seçimleri 206 oy farkla CHP kazandı. Ağrı'da ise BDP oyların yüzde 50.8'ini alarak birinci parti oldu.

Yalova’da 30 Mart’ta yapılan ancak itiraz üzerine Yüksek Seçim Kurulu tarafından iptal edilen ve bugün yenilenen Yalova Belediye Başkanlığı seçimini gayri resmi sonuçlara göre CHP adayı Vefa Salman kazandı.

CHP Grup Başkan Vekili Muharrem İnce, seçimi 206 oy farkla kazandıklarını açıklayarak, “Bu Bir hakkın geri verilmesi oldu. Bir mağduriyetin giderilmesi oldu” dedi. Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Abdülhamit Gül de, Yalova halkının verdiği karara saygılı olduklarını belirterek, “Şu anda ilgili avukat arkadaşlarımız seçim kurulunda gerekli itirazları yapıyorlar. 800-900 civarında oyla ilgili itirazımız var. Gerek sandık esnasında gerekse seçim kurulunda baki olan itirazlarımız var. Kesin sonuçları Seçim Kurulu paylaşacak” dedi.

AĞRI'DA BDP KAZANDI

Ağrı'da yenilenen belediye başkanlığı seçiminin galibi BDP'nin adayı Sırrı Sakık oldu.

30 Mart'ta yapılan yerel seçimlerin iptal edildiği illerden biri olan Ağrı'da belediye başkanlığı seçimlerini BDP'li aday Sırrı Sakık kazandı. BDP Ağrı İl Başkanı Necmettin Efe, resmi olmayan sonuçlara göre seçimi adaylarının kazandığını açıklarken, bu duruma göre Ağrı'da ilk defa BDP seçimleri kazanmış oldu.

BDP'nin 30 Mart'ta yerel seçimlerin iptali için Merkez İlçe Seçim Kurulu Başkanlığı'na yaptığı itiraz, 6 Nisan'da İl Seçim Kurulu'nca kabul edilmişti. Ağrı İl Seçim Kurulu, yerel seçimlerin bugün yeniden yapılmasını kararlaştırmıştı.

İŞTE 1 HAZİRAN SEÇİM SONUÇLARI

30 Mart’ta yapılan seçimlerin ardından YSK'nın yeniden seçim yapılmasına karar verdiği ilçelerde ve beldelerde seçim bugün yapıldı. İşte ilk sonuçlara göre Belediye Başkanlığını kazananlar.

BİTLİS -GÜROYMAK İLÇESİ

Bitlis’in Güroymak İlçesi’nde bugün yapılan belediye başkanlığı seçimini BDP adayı Mehmet Emin Özkan kazandı.

30 Mart’ta yapılan ve BDP’nin kazandığı belediye başkanlığı seçimi, bir sanıkta zarfların mühürsüz çıkması nedeniyle iptal edilmişti. Bugün yenilenen seçimde BDP adayı Mehmet Emin Özkan 5 bin 493 oyla belediye başkanı seçilirken, Ak Parti adayı  Hüseyin Mutlu 4 bin 235 oy alabildi.  Bir önceki dönemde de BDP Güroymak Belediye Başkanlığı’nı kazanmıştı.

ÇORUM - AŞDAĞUL

Çorum’un Ortaköy İlçesi Aşdağul Beldesi’nde bugün yeniden yapılan seçimlerde CHP’nin adayı Dursun Uzunca, 6 oy farkla yeniden belediye başkanı seçildi.

Çorum’un Ortaköy İlçesi Aşdağul Beldesi’nde 30 Mart’ta yapılan seçimlerde oyların sayılması sırasında belediye başkanlığı ve belediye meclis üyeliği zarfından mahalle muhtarının oy pusulası çıktı. Geçerli sayılan bu oy seçim sonuçları açıklandığında CHP adayı Dursun Uzunca’nın 596, AK Parti adayı Mehmet Çelik’in ise 595 oy alınca Ak Partililer itiraz etti ve seçim iptal edildi.

Bugün yenilenen seçimde 1637 seçmenin oy kullandı. 41 oy geçersiz sayıldı. CHP adayı Dursun Uzunca 792 oy, Ak Parti adayı Mehmet Çelik 786 oy aldı. MHP adayı Yüksel Koç 10, Saadet Partisi adayı Fatih Çeten ise 8 oyda kaldı.

Aşdağul Belediye Başkanı seçilen CHP’li Dursun Uzunca, partililer ve vatandaşlar tarafından tebrik edildi. CHP Çorum Milletvekili Tufan Köse ve CHP İl Başkanı Cengiz Atlas, beldede yapılan seçim sonuçlarını yerinde takip ederek ikinci kez başkan seçilen Dursun Uzunca’yı kutladı.

YOZGAT - EYMİR BELDESİ

Yozgat’ın Sorgun İlçesi’ne bağlı Eymir Beldesi’nde bugün yapılan belediye başkanlığı seçimini Ak Parti adayı Çetin Mertoğlu kazandı.

30 Mart’ta yapılan ve 2 oy farkla Ak Parti adayının kazandığı, ancak, usulsüzlük olduğu gerekçesiyle iptal edilen seçim bugün yenilendi. Eymir’de 1714 seçmenden 1517’si 9 sandıkta oyunu kullandı. Yapılan sayım sonucu 38 oy geçersiz sayılırken, Ak Parti adayı Çetin Mertoğlu 778 oy alıp Belediye Başkanlığı koltuğuna ikinci kez oturdu. MHP’nin Belediye Başkan adayı Recep Katrancı ise 701 oy aldı.

BAYBURT - AYDINTEPE İLÇESİ

Bayburt’un Aydıntepe İlçesi’nde bugün yapılan belediye başkanlığı seçimini MHP adayı Haşim Şentürk kazandı.

30 Mart’ta yapılan seçimi ilk sayımda MHP adayı Haşim Şentürk 755 oyla kazandı, Ak Parti adayı Şükrü Yayan 748 oy aldı. Ak Parti’nin itirazı üzerine ikinci sayımda MHP adayının oyu 745’e düştü ve ardından gelen itirazları değerlendiren Yüksek Seçim Kurulu seçimi iptal etti. Bugün yenilenen seçimde MHP adayı Haşim Şentürk 877 oyla Aydıntepe Belediye Başkanı seçilirken Ak Parti adayı Şükrü Yayan 681 oy aldı.

Aydıntepe’de daha önce Ak Partili Orhan Erarslan belediye başkanıydı.

ERZİNCAN - ÇADIRKAYA BELDESİ

Tercan ilçesine bağlı Çadırkaya belde Belediye Başkanlığını SP adayı İshak Birol kazandı. SP adayı İshak Birol, seçimlerde 520, MHP adayı Sait Durgun ise 476 oy aldı.

AYDIN - BUHARKENT İLÇESİ

Aydın’ın Buharkent İlçesi’nde bugün yapılan belediye başkanlığı seçimini Ak Parti adayı Mehmet Erol kazandı.

Buharkent İlçesi’nde 30 Mart’ta yapılan belediye başkanlığı seçimi MHP adayı kazanırken, yapılan itiraz sonucu zihinsel engellilere uy kullandırıldığı gerekçesiyle Yüksek Seçim Kurulu’nca iptal edilmişti. Bugün yenilenen seçimde Ak Parti adayı Mehmet Erol 3 bin 855 oyla belediye başkanı seçilirken, MHP adayı Yusuf Vural ise 3 bin 42 oyda kaldı.

Ak Parti Aydın İl Başkanı Sadık Atay, ilçenin pazaryerinde partisinin adayı Mehmet Erol’un zaferini ilan etti. Tebrikleri kabul eden Mehmet Erol, "Artık seçim bitti. Bana oy veren, vermeyen herkesin belediye başkanı olacağım. Kazanan Buharkent olmuştur. Elbette sevineceğiz, ancak bunu abartmayacağız. Kaybeden arkadaşlarımızın. Üzüntülerini körüklemeyeceğiz" dedi.

ÇANKIRI - ŞABANÖZÜ İLÇESİ

ÇANKIRI’nın Şabanözü İlçesi’nde yenilenen Belediye Başkanlığı seçimini, MHP adayı Mustafa Karakaya kazandı.

30 Mart yerel seçimlerinde Ak Partili Ali Çapçı’nın 4 oy farkla kazandığı seçim, MHP’li aday Mustafa Karakaya’nın itirazı sonucu il seçim kurulu tarafından iptal edildi. MHP adayı Mustafa Karakaya, 4 oyla kaybettiği seçimi, bu kez 191 oy farkla 2 bin 558 oy alarak Belediye Başkanlığını kazandı. Ak Parti adayı Ali Çapçı ise 2 bin 367 oyda kaldı.

Daha önce Şabanözü İlçesi’ne bağlı Gürpınar Beldesi’nde Belediye Başkanlığı yapan MHP’li Mustafa Karakaya, beldesinin mahalleye dönüşmesi üzerine Şabanözü İlçesi’nden aday gösterilip, bu kez ilçe belediye başkanlığı koltuğuna oturmuş oldu.

AFYONKARAHİSAR - GÖMÜ BELDESİ

Afyonkarahisar’ın Emirdağ ilçesine bağlı Gömü beldesinde yapılan belediye başkanlığı seçimlerini AK Parti kazandı. Kesin olmayan ilk verilere göre AK Parti adayı Hakkı Tekin 506, en yakın rakibi MHP'nin adayı Metin Asıltaş 232 oy aldı.

Büyükşehir Yasasıyla Belediye Başkanlığı kapatılan ancak Ankara 7’nci İdare Mahkemesi'nin 9 Ocak 2014 tarihinde Gömü Belediyesi'nin tüzel kişiliğinin sona ermediğine ilişkin kararı üzerine Yüksek Seçim Kurulu(YSK) 2 Nisan 2014 tarihinde belediye başkanlığı ve meclis üyeliği için seçimlerin 1 Haziran 2014 günü yapılması kararını verdi. Seçimlerin yenileneceği yerlerle birlikte ara seçim yapılacağı Gömü’de dört aday yarıştı.

Sabah 08.00'de başlayacak oy verme işlemi saat 17.00’de son buldu. Bin 300 seçmenin bulunduğu Gömü’de oy vermek işlemi 6 sandıkta gerçekleşti. Gömü Belediye Başkanlığı için AK Parti’den mevcut Belediye Başkanı Hakkı Tekin ve MHP’den Metin Arslan arasında geçen seçim yarışını Tekin kazandı.

KASTAMONU - ÇATALZEYTİN

Kastamonu’nun Çatalzeytin İlçesi’ndeki belediye başkanlığı seçimini Ak Parti adayı Musa İhsan Uğuz kazandı.

30 Mart’ta yapılan seçimi mevcut başkan Ak Parti adayı Musa İhsan Uğuz, MHP adayı Ahmet Demir’e karşı 10 oy farkla kazanmış, ancak usulsüzlük yapıldığı gerekçesiyle Yüksek Seçim Kurulu’nca iptal edilmişti. Bugün yenilenen  seçimde Ak Parti adayı Musa İhsan Uğuz 848 oyla yeniden Çatalzeytin Belediye Başkanı olurken, MHP adayı Ahmet Demir ise 770 oy aldı. 30 Mart’ta ki seçimi 10 oy farkla kazanan Ak Partili Uğuz, 78 oyla seçimi kazandı.

NİĞDE - BAĞLAMA

NİĞDE merkeze bağlı Bağlama Beldesi'nde yenilenen belediye başkanlığı seçimini MHP'nin adayı Murat Karakuzu kazandı. Resmi olmayan sonuçlara göre, Karakuzu 698 oy alırken, CHP'li Muammer Afşar 681, AK Partili Ahmet Erdoğan 52, SP'nin adayı Nuh Turhan 1, BBP'nin adayı Ertan Gümüş 1 oy alırken, 29 oy da geçersiz sayıldı. Karakuzu, CHP'li Muammer Afşar'ı 17 oy farkla geride bırakmış oldu. 30 Mart öncesinde MHP'li başkanın görevde olduğu, 1533 seçmenin kayıtlı olduğu Bağlama Beldesi'nde 30 Mart'ta yapılan seçimlerde oy kullanan 1463 seçmenin 570'in oyunu alan CHP'nin adayı Muammer Afşar seçimi kazanırken, MHP'li aday Murat Karakuzu 568 oy, AK Partili aday Ahmet Erdoğan 323 oy almıştı. MHP Merkez İlçe Başkanlığı'nın zihinsel engelli 3 kişinin oy kullandığını öne sürerek İl Seçim Kurulu'na yaptığı itiraz üzerine seçim iptal edilmişti.

TOKAT - YEŞİLYURT

Tokat'ın Yeşilyurt İlçesi'nde YSK kararı ile yenilenen belediye başkanlığı seçimini resmi olmayan sonuçlara göre, mevcut başkan Ak Partili Kazım Misafir yeniden kazandı. 30 Mart'ta yapılan ve AK Parti Adayı Kazım Sever'in 1410 oy alarak en yakın rakibi MHP adayı Kübra Sever Taşkıran'ın 50 oy önünde bitirdiği seçim bugün tekrarlandı. 30 Mart seçimleri sonrası MHP'nin 1007 nolu sandık başkanının yaşlı ve engelli kişilerin oy kullanmasına yardım ettiği iddiası üzerine YSK tarafından yenilenen seçimde oy sayma işlemi tamamlandı. Seçimler sonucunda 30 Mart'ta da rakibinden önde yarışı bitiren AK Parti'li 63 yaşındaki Kazım Misafir resmi olmayan sonuçlara göre 1525 oy alarak belediye başkanlığını yeniden kazandı. En yakın rakibi MHP'li Kübra Sever Taşkıran 1302 oy alabildi. Evli ve 6 çocuk babası olan Kazım Misafir, ilçede mevcut belediye başkanlığı görevini yürütüyordu.

ESKİŞEHİR - MAHMUDİYE

Eskişehir'in Mahmudiye İlçesi'nde yenilenen belediye başkanlığı seçimleri CHP adayı İshak Gündoğan kazandı. Gündoğan, 3 bin 48 oy alarak belediye başkanı seçildi. Gündoğan'ın en yakın rakibi eski belediye başkanı Ak Partili Ayşe Güney ise 1777 oy alabildi. CHP'liler Mahmudiye İlçesi'ndeki seçim bürosu önünde sevinç gösterilerinde bulundu. Seçimi kazanan İshak Gündoğan partililer tarafından omuzlara alındı.

YALOVA'DA NEFES KESEN ÇEKİŞME

Yalova'da tüm sandıklar açıldı, CHP kazandı. CHP kullanılan 75813 oydan 29 bin 140'nı aldı, Ak Parti ise 28 bin 970 oy aldı. Resmi olmayan bu sonuçlara göre CHP 170 oy farkla seçimi kazandı.

AĞRI'DA BDP ÖNDE

Açılan Sandık Oranı : % 21.82

PARTİ ADI - ALDIĞI OY - ORANI %
BDP              4755            49.557
AK PARTİ     4412            45.982
SP                183               1.907

ÇADIRKAYA'DA SEÇİMİ SAADET PARTİSİ KAZANDI

Erzincan’ın Tercan ilçesine bağlı Çadırkaya beldesinde resmi olmayan sonuçlara göre seçimi Saadet Partisi (SP) adayı İshak Birol kazandı.

Çadırkaya'da bin 188 seçmenin bulunduğu beldede 1018 vatandaş oy kullandı. Seçimlerin iptalini isteyen SP'nin adayı 520 oy alarak yeni belediye başkanı oldu. Milliyetçi Hareket Partisi’nin (MHP) 476 oy aldığı seçimde AKP sadece 12 oy alabildi. Seçimin son anlarına kadar SP ile MHP adayı arasında geçen yarışta SP galip geldi.

BAYBURT AYDINTEPE’DE SEÇİMİ MHP ADAYI KAZANDI

Bayburt’un Aydıntepe ilçesinde yenilenen seçimlerde, kesin olmayan sonuçlara göre, Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) adayı başkan seçildi.

AK Parti ile MHP arasında geçen seçimde MHP 877, AK Parti 681 oy aldı. MHP’nin adayı Haşim Şentürk, Aydıntepe ilçesinin yeni belediye başkanı oldu. İlçe merkezinde MHP’liler tarafından kutlama başlatıldı.

Aydıntepe'de daha önce Ak Partili Orhan Erarslan belediye başkanıydı.

EYMİR'DE SEÇİMİ AK PARTİ ADAYI KAZANDI

Yozgat'ın Sorgun ilçesine bağlı Eymir beldesinde yeniden yapılan belediye başkanlığı seçimlerini, resmi olmayan sonuçlara göre AK Parti adayı Çetin Mertoğlu kazandı.

Seçmen listesine kayıtlı bin 710 seçmenin 9 sandıkta oy kullandığı Eymir beldesinde sayım işlemi tamamlandı. Açıklanan resmi olmayan ilk sonuçlara göre; bin 479 geçerli oyun kullanıldığı 9 sandıkta AK Parti adayı Çetin Mertoğlu'na 778, MHP adayı Recep Katrancı'ya ise 701 oy çıktı. Seçimde 36 oy da geçersiz sayıldı.

AYDIN-BUHARKENT'TE AKP'NİN ADAYI KAZANDI

AK Parti Aydın Milletvekili Gültekin Kılınç, Buharkent ilçesinde belediye başkanlığını resmi olmayan sonuçlara göre, adayları Mehmet Erol'un kazandığını açıkladı.

BİTLİS-GÜROYMAK'I BDP ALDI

Bitlis'in Güroymak ilçesinde yeniden yapılan seçimlerin galibi BDP adayı M. Emin Özkan oldu.

Resmi olmayan sonuçlara göre BDP adayı Özkan, kullanılan oyların 5.452'sini alarak yeniden bakanlığa seçildi. AK Parti adayı Mutlu ise oyların 4.282'sini aldı. Resmi olmayan sonuçlara göre BDP adayı Özkan, seçimi AK Parti adayı Mutlu'ya karşı yaklaşık bin 180 oy farkla kazanan taraf oldu.

Gayri resmi sonuçlara göre seçimi kazanan BDP, ilçede seçim kutlamalarına başladı.

KASTAMONU-ÇATALZEYTİN AKP'NİN

AK Parti Kastamonu İl Başkanı Metin Çelik, resmi olmayan sonuçlara göre, Çatalzeytin Belediye Başkanlığını adayları Musa İhsan Uğuz'un kazandığını açıkladı.

ESKİŞEHİR-MAHMUDİYE'DE CHP'Lİ ADAY KAZANDI

CHP Mahmudiye İlçe Başkanı Ruhi Önen, resmi olmayan sonuçlara göre, Eskişehir'in Mahmudiye ilçesinde belediye başkanlığını, CHP'nin adayı İshak Gündoğan'ın kazandığını bildirdi.

TOKAT-YEŞİLYURT MHP'NİN

Tokat'ın Yeşilyurt ilçesinde yapılan seçimde oy kullanılan 12 sandıktan 6'sında yapılan oy sayımına göre MHP 745, AKP 689, BBP 4, SP 9, CHP 2 oy aldı.

ÇORUM-AŞDAVUL CHP'NİN 

Çorum'un Ortaköy ilçesine bağlı Aşdavul beldesinde yeniden yapılan belediye başkanlığı seçimlerini CHP adayı Dursun Uzunca 6 oy farkla kazandı.

Aşdavul beldesinde kayıtlı bin 730 seçmenin oy kullandığı 6 sandıkta sayım işlemi tamamlandı. Açıklanan resmi olmayan ilk sonuçlara göre; 1605 geçerli oyun kullanıldığı 6 sandıkta CHP adayı Dursun Uzunca'ya 792 oy, AK Parti adayı Mehmet Çelik'e 786 oy, Saadet Partisi (SP) adayına 8 oy, MHP adayına ise 10 oy çıktı. Seçimde 45 oy da geçersiz sayıldı.

OY SAYIMI BAŞLADI

Aralarında Yalova ve Ağrı'nın da bulunduğu 14 yerde tekrarlanan seçimler sona erdi. Sandıklar Ağrı'da 16:00'da, Yalova'da ise 17:00 itibarıyla kapandı ve oy sayımına geçildi.  Yalova'da, Yüksek Seçim Kurulunun (YSK) kararı doğrultusunda yenilenen belediye başkanlığı seçiminde oy verme işlemleri tamamlandı.

Seçmen sayısı 75 bin 813 olan kentte, 15 okul ile bir cezaevinde 245 sandık kuruldu.

Vatandaşlar saat 08.00'den 17.00'ye kadar oy verme süresince sandık başlarına giderek tercihlerini yaptı. Daha sonra sandıklar açılarak sayıma geçildi.

Seçim, YSK'nın kararına göre sadece belediye başkanının belirlenmesi amacıyla gerçekleştirildi.

Katılımın yoğun olduğu görülen seçim için kente gelen milletvekilleri ile siyasi partilerin yöneticileri, bazı okulları gezerek gözlemlerde bulundu.

Okul bahçesinde gerginlik

Gaziosmanpaşa Mahallesi'ndeki Fatih Sultan Mehmet Anadolu Lisesi bahçesinde, Ak Parti'li ve CHP'li gruplar arasında gerginlik yaşandı.

Grupların tartışmasının ardından başlayan gerginliğe müdahale eden polis ekipleri, iki kişiyi gözaltına aldı.

Olayın hemen ardından okul bahçesine milletvekilleri geldi. CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce, AK Parti Yalova Milletvekili Temel Coşkun ile bir süre konuştuktan sonra mahalleli olmayanların okul bahçesinden çıkmasını istedi. Bunun ardından taraflar yatıştırıldı.

Sandık görevlisi kalp krizi geçirdi

Kazım Karabekir Mahallesi Şehit Ömer Faydalı Caddesi'ndeki Öğretmen Yusuf Ziya İlkokulu'nda, su içerken kalp krizi geçiren sandık görevlisi Ahmet Küçük (50), Yalova'daki özel bir hastanede yapılan ilk müdahalesinin ardından Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne sevk edildi. Küçük'ün hayati tehlikesi bulunduğu öğrenildi.

Zübeyde Hanım İlkokulu'nda, 1104 numaralı sandık için bulundurulan iki mühürden biri, 9 seçmenin oylarını kullanmasının ardından kayboldu. Sandık görevlilerinin durumu fark etmesinden sonra oy kullanma işlemlerine diğer mühürle devam edildi. Kayıp mührün bulunması için çalışma başlatıldı.

Bazı yaşlılar ve hastalar da oylarını kullandı. Fatma Çolak (95), yakınları tarafından tekerlekli sandalyeyle Atatürk İlkokulu'na getirildi. Okur yazar olmayan kadın, görevlilerin yardımıyla tercihini yaptıktan sonra tutanağa parmak bastı.

Yerel seçimlerin yapıldığı 30 Mart'ta, il merkezinde oyların sayımından sonra AK Parti adayı Yakup Koçal'ın bir oy farkla seçimi kazandığı açıklanmıştı. CHP'nin Merkez İlçe Seçim Kuruluna yaptığı itiraz nedeniyle oylar yeniden sayılmış ve bu kez CHP adayı Vefa Salman'ın 6 oy farkla önde olduğu duyurulmuştu. AK Parti'nin, oy verme ehliyeti bulunmayan bazı kişilerin de oy kullandığı yönündeki itirazı üzerine YSK, belediye başkanlığı seçimini iptal etmişti. Belediye Meclisi üyelikleriyle ilgili seçim sonuçları ise onaylanmıştı.

AĞRI

Kentte 5 yıl boyunca görev yapacak yerel yöneticileri seçmek için vatandaşlar, sabah 07.00'de oy kullanmak için sandık başına gitti.
Seçimlerin tekrarlandığı Ağrı'da, belediye başkanlığı ve il genel meclis üyeliği için merkez ile köylerde 79 bin 498 seçmen, 310 sandıkta oy kullandı.

Seçimler kapsamında AK Parti Ağrı Belediye Başkan adayı Hasan Arslan Şehit Hikmet Koman İlkokulu'ndaki 1091, Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) adayı Sırrı Sakık da Şeref Saraçoğlu İlkokulu'ndaki 1133 numaralı sandıkta oy kullandı.

Güvenlik güçleri de oyların kullanıldığı okullarda ve çevresinde önlem aldı. Bazı okul çevrelerinde zaman zaman küçük çaplı gerginlik yaşandı.

BDP'den itiraz

BDP Ağrı Belediye Başkan adayı Sırrı Sakık, İl Seçim Kurulu'na verdiği itiraz dilekçesinde, "Seçim düzeni talimatları"nın kaldırılmasını talep etti.

Beraberindeki partililerle Ağrı Adalet Sarayı'na gelen Sakık, İl Seçim Kurulu'nun bugün yapılan seçimin güvenliğiyle ilgili önceden bir kısım kararlar aldığını belirterek, dilekçesini kurula sundu.

Kararlarda, seçimlerin başlamasından sona ermesine kadar sandık alanı ve çevresinde kolluğun hakimiyetinin sağlamasına çalışıldığı ifade edilen dilekçede, seçim kurulunun seçim işleyişi yetkisini kolluğa devrettiği belirtildi.

AK Parti'den itiraz

AK Parti Ağrı Merkez İlçe Başkanı Zeynel Yerlikaya da Merkez İlçe Seçim Kurulu Başkanlığı'na "Sandık çevresinde düzenin sağlanması"na ilişkin sunduğu dilekçede, sandık alanlarında BDP üyelerinin yığılması sebebiyle oy verme işlemlerinin sağlık bir şekilde yürütülemediğini belirtti.

Dilekçede, "Sandık çevresinde düzenin sağlanması" hususunda gerekli tedbirlerin alınarak düzenin sağlanması talep edildi.

AK Parti Seçim Koordinasyon Merkezi Başkanı Mehmet Emin Ekmen ise yaptığı açıklamada, saat 07.00'de başlayan oy verme işlemlerinin önemli ölçüde suhulet içinde devam ettiğini, partilerin sandık başında bir müşahit bulundurma hakkı bulunduğunu ancak BDP adına 5'ten fazla müşahit bulunduğunu ifade etti.

Bayburt Aydıntepe’yi MHP aldı
   

Bayburt’un Aydıntepe ilçesinde yenilenen seçimlerde, kesin olmayan sonuçlara göre, Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) adayı başkan seçildi.

AK Parti ile MHP arasında geçen seçimde MHP 877, AK Parti 681 oy aldı. MHP’nin adayı Haşim Şentürk, Aydıntepe ilçesinin yeni belediye başkanı oldu. İlçe merkezinde MHP’liler tarafından kutlama başlatıldı.

İşte seçim heyecanında son durum:

AĞRI

Ağrı'da oy verme işlemi saat 07.00'de başladı. Ağrı'da, belediye başkanlığı ve il genel meclis üyeliği için merkez ile köylerde 79 bin 498 seçmen, 310 sandıkta oy kullanıyor.

BDP'nin 30 Mart'ta yerel seçimlerin iptali için Merkez İlçe Seçim Kurulu Başkanlığı'na yaptığı itiraz, 6 Nisan'da İl Seçim Kurulu'nca kabul edilmişti. Ağrı İl Seçim Kurulu, yerel seçimlerin 1 Haziran'da yeniden yapılmasını kararlaştırmıştı.

YALOVA

Yalova'da, Yüksek Seçim Kurulunun (YSK) kararı doğrultusunda yenilenen belediye başkanlığı seçiminde oy verme işlemleri başladı. Seçmen sayısı 75 bin 813 olan kentte, 15 okul ile bir cezaevinde 245 sandık kuruldu.

Seçim, YSK'nın kararına göre sadece belediye başkanının belirlenmesi amacıyla gerçekleştiriliyor.

Yerel seçimlerin yapıldığı 30 Mart'ta, il merkezinde oyların sayımından sonra AK Parti adayı Yakup Koçal'ın bir oy farkla seçimi kazandığı açıklanmıştı. CHP'nin Merkez İlçe Seçim Kuruluna yaptığı itiraz nedeniyle oylar yeniden sayılmış ve bu kez CHP adayı Vefa Salman'ın 6 oy farkla önde olduğu duyurulmuştu. AK Parti'nin, bazı kısıtlıların da oy kullandığı yönündeki itirazı üzerine YSK, belediye başkanlığı seçimini iptal etmişti. Belediye Meclisi üyelikleriyle ilgili seçim sonuçları ise onaylanmıştı.

NİĞDE

Niğde'nin merkeze bağlı Bağlama beldesinde yenilenen yerel seçimlerde oy kullanma işlemi saat 08.00'de başladı.

Bağlama'da yaşayan seçmenler, sabah erken saatlerde oy kullanacakları okullara geldi. Belde belediye başkanını seçmek üzere sandık başına giden seçmenler, seçim görevlilerince yapılan kontrollerin ardından oy kullanmaya başladı.

30 Mart yerel seçimlerinde Niğde merkeze bağlı Bağlama beldesinde CHP Belediye Başkan adayı Muammer Afşar 570,  MHP adayı Murat Karakuzu 568 oy almış, 2 zihinsel engelli vatandaşa oy kullandırıldığı gerekçesiyle seçimler iptal edilmişti.

KASTAMONU

Kastamonu Çatalzeytin ilçesinde kullanma işlemi başladı.

Yüksek Seçim Kurulunca 30 Mart'taki yerel seçimlerin iptal edildiği ilçede, bin 872 seçmen için 2 okulda 7 sandık kuruldu.

Kastamonu'nun Çatalzeytin ilçesinde bir okuldaki sandıklarda oy kullanma işlemi sırasında yaşanan arbedede bazı oylar camdan dışarı atılmıştı. AK Parti adayının 10 oy farkla seçimi kazanmasının ardından MHP'nin söz konusu olay gerekçe gösterilerek yapılan itirazı kabul edilip ilçedeki seçimler, iptal edilmişti.

ESKİŞEHİR

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından seçimlerin iptal edildiği 13 yerden biri olan 6 bin 156 seçmenli Mahmudiye ilçesinde, oy verme işlemi başladı.

Seçimde, AK Parti'den Ayşe Güney, CHP'den İshak Gündoğan, MHP'den Nuri Yılmaz, Demokrat Parti'den Yahya Soysal, Saadet Partisi'nde Yasin Yentürk ve Büyük Türkiye Partisi'nde Celal Öz, belediye başkanı olmak için yarışıyor.

İlçede 30 Mart'ta yapılan yerel seçimlerde Mahmudiye belediye başkanlığını CHP'nin adayı Gündoğan bin 511 oyla kazanmış, mevcut belediye başkanı, AK Parti adayı Ayşe Güney ise bin 504 oy almıştı. Bunun üzerine Güney, resmi olmayan sonuçlara itiraz etmiş, oyların yeniden sayım sonucunda Gündoğan'ın bin 508, Güney'in ise bin 507 oy aldığı tespit edilmişti.

Güney'in İlçe Seçim Kuruluna ikinci itirazı üzerine oyları yeniden sayılmış ve Gündoğan ile arasında oy farkı, 1'den 2'ye yükselmişti. Daha sonra Yüksek Seçim Kurulu, "kısıtlı" denen özürlü vatandaşların oy kullandığı gerekçesiyle 17 Nisan'da ilçedeki seçimi iptal etmişti.

YOZGAT

Yozgat'ın Sorgun ilçesine bağlı Eymir beldesinde yenilenen yerel seçimlerde oy kullanma işlemi, saat 08.00 itibarıyla başladı. Eymir'de belediye başkanlığı seçimi için 9 sandıkta bin 713 seçmenin oy kullanması bekleniyor.

30 Mart'ta yapılan yerel seçimlerde AK Parti adayı Çetin Mertoğlu'nun 5 oy farkla kazandığı seçimler, usulsüzlük yapıldığı gerekçesiyle MHP tarafından yapılan itiraz sonucunda  YSK  tarafından iptal edilmişti.

ÇORUM

Çorum'un Ortaköy ilçesine bağlı Aştavul beldesinde yeniden yapılan belediye başkanlığı seçimleri için oy verme işlemi başladı. Aştavul Şehit Mahsuni Türkmen İlköğretim Okulunda kurulan 6 sandıkta, saat 08.00'de başlayan oy kullanma işlemi, saat 17.00'de sona erecek.

İl Seçim Kurulu'ndan alınan bilgiye göre AK Parti, CHP, MHP ve Saadet Partisi'nin katıldığı seçimlerde oy kullanacak kayıtlı seçmen sayısının bin 730 olduğu öğrenildi.

Beldede 30 Mart'ta gerçekleştirilen ve resmi olmayan sonuçlara göre CHP Belediye Başkan adayı Dursun Uzunca'nın 1 oy farkla seçimi kazanmasının ardından AK Parti İl Başkanlığı'nın sonuca itirazı üzerine, belediye başkanlığı için kullanılan oylar yeniden sayılmıştı.

Yapılan inceleme sonucunda, belediye başkanlığı ve belediye meclis üyeliği için hazırlanan oy pusulalarının bulunduğu zarflardan birinin içerisinden, bir mahallenin muhtar adayının oy pusulasının çıktığı ve sandık kurulunun da söz konusu durum hakkında tutanak tanzim ettiği belirlenmişti.

Belediye başkanlığı seçiminde, CHP adayı Dursun Uzunca'nın 596, AK Parti adayı Mehmet Çelik'in ise 595 oy aldığını göz önünde bulunduran seçim kurulu, geçersiz sayılması gereken oyun, hangi partiden düşüleceğinin tespit edilememesi üzerine, seçimlerinin iptal edilmesine karar vermişti.

BİTLİS

Bitlis'in Güroymak ilçesinde oy verme işlemine başlandı. Belediye başkanlığı seçimi için 44 sandıkta oy kullanacak olan seçmenler, ilçede 5 yıl boyunca görev yapacak belediye başkanını belirleyecek.

Oy verme işleminin saat 16.00'da sona ereceği ilçede erken saatlerden itibaren sandık başına giden vatandaşlar, seçimlerin iptal edilmesiyle ikinci kez oy kullanmaya geldiklerini belirterek, hakkı olan parti ve adayın kazanmasını temenni etti.

30 Mart'ta yapılan seçimlerde belediye başkanlığını BDP'nin adayı Mehmet Emin Özkan kazanmış, ancak AK Parti'nin adayı Hüseyin Mutlu'nun itirazı üzerine yapılan incelemenin ardından belediye başkanlığı seçimleri iptal edilerek 1 Haziran'da yeniden yapılması kararlaştırılmıştı.

TOKAT

Tokat'ın Yeşilyurt ilçesinde yenilenen yerel seçimlerde oy kullanma işlemi, saat 08.00 itibariyle başladı. Yeşilyurt'ta belediye başkanlığı ve il genel meclisi üyeliği seçimi için 12 sandıkta 3 bin 142 seçmenin oy kullanması bekleniyor.

Yeşilyurt'ta 30 Mart'taki seçimlerde AK Parti'nin adayı Kazım Misafir bin 410, MHP'nin adayı Kübra Sever Taşkıran ise bin 360 oy almıştı. İl Seçim Kurulu, MHP adayı Taşkıran'ın "engelli vatandaşların yerine 1007 nolu sandık başkanının oy kullandığı" yönündeki itirazı üzerine, seçimin iptal edilerek, 1 Haziran'da yeniden yapılmasına karar vermişti.

AFYONKARAHİSAR

Afyonkarahisar'ın Emirdağ ilçesine bağlı Gömü beldesinde oy verme işlemi 08.00'de başladı. Büyükşehir Belediyesi Kanununda yapılan değişiklikle nüfusu 2 binin altında kaldığı için belde statüsü iptal edilen ve Ankara 7. İdare Mahkemesi tarafından tüzel kişiliğinin devam etmesi yönünde karar verilen Emirdağ ilçesine bağlı Gömü beldesinde, vatandaşlar sandık başına gidiyor.

Yapılacak ara seçimle; belediye başkanı, belediye meclis üyesi ve mahalle muhtarı yeniden seçilecek Gömü'de, AK Parti, MHP, Saadet ve DSP adayları yarışıyor. Beldede CHP belediye başkanlığı için aday göstermedi.

AYDIN

Aydın'ın Buharkent ilçesinde oy verme işlemi saat 08.00'de başladı. İlçede, 9 bin 329 seçmen, 5 yıl boyunca görev yapacak yerel yöneticileri seçmek için 38 sandıkta oy kullanacak.

30 Mart Mahalli İdareler Genel Seçimleri'nin ardından, Aydın’ın Buharkent ilçesindeki belediye başkanlığı seçimi, AK Parti'nin "kısıtlılara ve 2 askere oy kullandırıldığı" itirazıyla Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından iptal edilmişti.

ÇANKIRI

Çankırı'nın Şabanözü ilçesinde oy verme işlemi 08.00'de başladı. İlçede 5 yıl boyunca görev yapacak belediye başkanını seçmek için vatandaşlar sandık başına gidiyor. İlçe merkezinde 5 bin 876 seçmen, 23 sandıkta oy kullanıyor.

Erken saatlerde gelen bazı seçmenler, aileleriyle okullardaki sandıklarda oyunu kullanmaya başladı.

Oy verme işlemi 17.00'de sona erecek.

MHP'nin 30 Mart'ta yerel seçimlerin iptali için İlçe Seçim Kurulu Başkanlığına itirazı, 6 Nisan'da İl Seçim Kurulunca kabul edilmiş, belediye başkanlığı seçiminin 1 Haziran'da yenilenmesi kararlaştırılmıştı.

ERZİNCAN

Erzincan'ın Tercan ilçesine bağlı Çadırkaya beldesinde yenilenen yerel seçimlerde oy kullanma işlemi saat 07.00'de başladı. Belde belediye başkanını seçmek üzere sandık başına giden seçmenler, seçim görevlilerince yapılan kontrollerin ardından oy kullanmaya başladı.

Çadırkaya'da 6 sandıkta bin 188 seçmenin oy kullanması bekleniyor. Beldede oy verme işlemi saat 16.00'da sona erecek.Erzincan'ın Tercan ilçesine bağlı Çadırkaya beldesinde 30 Mart'taki seçimlerde MHP adayı Sait Durgun ve Saadet Partisi adayı İshak Birol 351'er oy alınca, yeniden sayım yapılmıştı. Sayım sonucunda MHP adayının 2 oy fazla aldığının açıklanması üzerine, Saadet Partisi buna itiraz etmişti. Yüksek Seçim Kurulu, itiraz üzerine seçimlerin 1 Haziran'da yenilenmesine karar vermişti.

ROBOKOPLAR EŞLİĞİNDE SEÇİM

Çorum'un Ortaköy ilçesine bağlı Aşdavul beldesinde yeniden yapılan belediye başkanlığı seçimleri için oy verme işlemi devam ediyor. CHP'nin bir oy farkla kazanması üzerine Ak Parti tarafından İlçe Seçim Kurulu'na baş vurulmuş ve seçimler iptal edilmişti. Türkiye genelinde benzer durumlar nedeniyle bazı il ilçe ve beldelerde seçimler bugün tekrarlanıyor. İlçe girişinden itibaren robokopların kuş uçurtmadığı seçimlerin güvenliği asker tarafından sağlanıyor.

Sabah saatlerinde başlayan oy kullanma işlemleri Aşdavul Şehit Mahsuni Türkmen İlköğretim Okulu'nda kurulan 6 sandıkta, saat 08.00'da başladı. Oy kullanacak kayıtlı seçmen sayısının bin 730 kişinin bulunduğu beldede Ak Parti, CHP, MHP ve Saadet Partisi seçimlere katılıyor.

OLAĞANÜSTÜ GÜVENLİK

Olası kargaşayı önlemek için jandarmaya bağlı özel ekipler belde girişi ve okul etrafında geniş güvenlik önlemleri aldı. Okuldaki sınıflara kadar giren jandarma ekipleri, yaşanan kısa süreli gerginliği de önledi. Oy kullanma işlemleri devam ediyor.

Olası kargaşayı önlemek için jandarmaya bağlı özel ekipler belde girişi ve okul etrafında geniş güvenlik önlemleri aldı. Okuldaki sınıflara kadar giren jandarma ekipleri, yaşanan kısa süreli gerginliği de önledi. Oy kullanma işlemleri devam ediyor.

30 MART YEREL SEÇİM SONUÇLARI

Ağrı:  196 sandıkta 59 bin 320 seçmen oy kullanacak. 30 Mart'taki oy farkı;  BDP-AK PARTİ: 10

Yalova:  244 sandıkta 75 bin 803 seçmen oy kullanacak. 30 Mart'taki oy farkı;  AK PARTİ-CHP: 1

Çankırı Şabanözü:  23 sandıkta 5.876 seçmen oy kullandı. 30 Mart'taki oy farkı; AK PARTİ-MHP: 4

Bitlis Güroymak:  44 sandıkta 11.951 seçmen oy kullandı. 30 Mart'taki oy farkı; AK PARTİ-BDP: 32

Aydın Buharkent: 38 sandıkta 9.329 seçmen oy kullandı. 30 Mart'taki oy farkı; AK PARTİ-MHP: 27

Eskişehir Mahmudiye: 30 sandıkta 6.156 seçmen oy kullandı. 30 Mart'taki oy farkı; AK PARTİ-CHP: 11

Kastamonu Çatalzeytin: 7 sandıkta 1.872 seçmen oy kullandı. 30 Mart'taki oy farkı; AK PARTİ-MHP: 10

Tokat Yeşilyurt: 12 sandıkta 3.142 seçmen oy kullandı. 30 Mart'taki oy farkı;  AK PARTİ-MHP: 50

Bayburt Aydıntepe: 8 sandıkta 1.752 seçmen oy kullandı. 30 Mart'taki oy farkı: AK PARTİ-MHP: 3

Çorum Ortaköy Aydaşul: 6 sandıkta1.733 seçmen oy kullandı. 30?Mart'taki oy farkı: AK PARTİ-CHP: 1

Erzincan Tercan Çadırkaya: 9 sandıkta bin 188 seçmen oy kullandı. 30 Mart'taki oy farkı;  MHP-SAADET: 2

Niğde Merkez Bağlama: 5 sandıkta bin 533 seçmen oy kullandı. 30 Mart'taki oy farkı;  CHP-MHP: 2

Yozgat Sorgun Eymir: 9 sandıkta 1.713 seçmen oy kullandı. 30 Mart'taki oy farkı; AK PARTİ-MHP: 2

Afyon Emirdağ Gömü: 9 sandıkta 1.613 seçmen oy kullandı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim