• BIST 95.852
  • Altın 190,976
  • Dolar 4,6622
  • Euro 5,4311
  • İstanbul 21 °C
  • Ankara 25 °C
  • İzmir 27 °C

Yüzde 100 tıkalı kalp damarları başarıyla açıldı

Yüzde 100 tıkalı kalp damarları başarıyla açıldı
Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı'nda iki hastanın yüzde 100 tıkalı kalp damarı ameliyatsız, anjiyo yöntemiyle açılarak,...

Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı'nda iki hastanın yüzde 100 tıkalı kalp damarı ameliyatsız, anjiyo yöntemiyle açılarak, hastalar sağlığına kavuşturuldu. ERÜ Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ramazan Topsakal, "Artık tıpta teknoloji gelişti. Tam donanımlı ve tecrübeli hekimlere sahip kardiyoloji merkezlerinde anjiyo yöntemiyle açılmayacak kalp damarı yok. Erciyes Üniversitesi Kardiyoloji Merkezimiz de bu donanımlı merkezlerin başında gelmekte." dedi.

Prof. Dr. Ramazan Topsakal, kardiyoloji kliniğinde anjiyo yöntemiyle yüzde 100 tıkalı kalp damarlarını açarak sağlığına kavuşturduğu hastalarını tanıttı. "Uzun zamandır tıkalı bir damarım var, damarım açılmıyor. Açılma şansı yok diyorlar" şeklinde kendilerine başvuran hastalar olduğunu belirten Prof. Dr. Topsakal, şunları söyledi: "Bu hastalara genelde ameliyat deniliyor. Hastalar ise ameliyat olmak istemiyor. "Damarım tıkalı, açılma ihtimali yok" diye sürekli hastanelerde geziyorlar. Biz bu durumda olan 6 hastaya başarılı bir operasyon yaptık. İki hastamızın damarları uzun süre tıkalıydı. Daha önce denenmiş, fakat açılmaz denilerek hastalara kalp ameliyatı teklif edilmiş, hastalar ise ameliyatı reddetmişler. Biz de bunun üzerine yeni gelişen teknolojileri kullanarak hastalar için bir girişim planladık. Girişimden kastımız bu tıkalı damarları özel yöntem ve cihazlar eşliğinde aşmaktı. Her iki hastamıza da başarılı bir şekilde müdahale ettik. Damarlarını açtık. Damarları tamamen açılmış durumda olan bu iki hastamızı sağlıklı bir şekilde taburcu ediyoruz."

Tıkalı kalp damarının açılmaması durumunda hastada kalp yetmezliği meydana geldiğini ifade eden Prof. Dr. Topsakal, "Damarların uzun süre kronik tıkalı olması bizim tahmin ettiğimizden daha sık görülen bir durum. Biz bu operasyonları 2 -3 yıldan beri yapıyoruz. Ancak bu tür operasyonlardan halkımızın birçoğunun haberi yok. Sadece hastalardan duyarak bize başvuruyorlar. Biz de halkımızı ve toplumumuzu, bu tür damar açma operasyonları hakkında bilgilendirmek istedik. Eğer damarlarda uzun süre tıkanıklık varsa, vatandaşlarımız "ameliyattan başka çare yok" sözünü hep duyarlarsa, çaresiz kalıp "yapacak bir şeyimiz yok" diye düşünmesinler. Yüzde 95 oranında bütün damarların açılma şansı var. Günümüzde yeni teknolojilerle açılmayacak damar yok denecek kadar az. Hastalar bize başvursunlar." şeklinde konuştu.

Tokat'tan gelen hastalardan 60 yaşındaki Salih Gül, "Benim kollarım, göğüslerim arıyordu. Tokat'ta damarın tıkalı dediler, anjiyo yaptılar, açamadılar. Daha sonra by-pass olmam gerektiğini söylediler. Buraya, Ramazan hocama geldim. Ramazan hocam, yüzde yüz tıkalı denilen damarı açtı. Beni ameliyattan kurtardı. Allah razı olsun." ifadesini kullandı.

71 yaşındaki Nusret Ongun ise "Ben kalp krizi geçirdim. Tokat'a geldim. Burada ameliyat dediler. Korktum, ameliyat olmadım. Tamamen damarın yüzde yüz tıkalı dediler. Hocamıza geldik. Allah razı olsun. İki damarımızı da açtı." diye konuştu.

Cihan

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim