• BIST 1.198
  • Altın 484,573
  • Dolar 7,9223
  • Euro 9,3671
  • İstanbul 20 °C
  • Ankara 22 °C
  • İzmir 24 °C

Yürütmenin, yargıyı kendine bağımlı bir araç haline getirme hülyasında olduğunu ortaya koymaktadır.

Yürütmenin, yargıyı kendine bağımlı bir araç haline getirme hülyasında olduğunu ortaya koymaktadır.
İzmir Barosu, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun Anayasa Mahkemesi Başkanı’na yönelik sözlerinin tehdit olduğunu belirterek, “Yürütmenin, yargı erkini topyekun kendine bağımlı bir araç haline getirme hülyasında olduğunu daha açık şekilde ortaya koymaktadır” ifadeleri ile tepki gösterdi.

İzmir Barosu, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan'a yönelik sözlerini, “İçişleri Bakanı olarak atanmış kişinin Yüksek Mahkeme’nin temel hak ve özgürlüklerin korunması noktasında verdiği bir karar için Anayasa Mahkemesi Başkanı’nı tehdit etmesi, kabul edilemez” ifadeleri ile değerlendirdi.

Barodan yapılan açıklamada, Bakan Soylu’ya tepki gösterildi: “Bu tehdit, müvekkilleri ile özdeşleştirilerek özgürlüklerinden mahrum bırakılan avukatlara yapılan işlemlerle birlikte değerlendirildiğinde; yürütmenin, yargı erkini topyekun kendine bağımlı bir araç haline getirme hülyasında olduğunu daha açık şekilde ortaya koymaktadır.

Yargı kararları elbette ki eleştirilebilir. Ancak eleştiri, üslup ve içerik bakımından da demokratik hukuk devleti gereklerine uygun olmalıdır. İzmir Barosu olarak bağımsız ve tarafsız yargının tüm organlarıyla tesis edilmesi için mücadelemize devam edeceğimizi kamuoyuna saygı ile duyururuz.”

İçişleri Bakanı Soylu, Anayasa Mahkemesi’nin Manisa 1. İdare Mahkemesi’nin başvurusunu haklı bularak 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’nda yer alan “Şehirler arası kara yollarında gösteri yürüyüşleri düzenlenemez” hükmünü iptal etmesi üzerine, Başkan Aslan’ı hedef alarak, "Madem özgür bir ülkeyiz, ana caddelerde, sokaklarda özgürce yürüyüş hakkının ortadan kaldırılmasını onayladınız. Polis koruması almana gerek yok. Bisikletinle işe git gel bakalım. Anayasa Mahkemesi Başkanı'na söylüyorum kendi arabamla tek başına gitmeye ben varım sen var mısın?" demişti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 970 87 88 | Haber Scripti: CM Bilişim