• BIST 95.057
  • Altın 192,277
  • Dolar 4,7244
  • Euro 5,4834
  • İstanbul 23 °C
  • Ankara 18 °C
  • İzmir 23 °C

’Yeni Türkiye Buluşmaları’ İlçelere Taşındı

’Yeni Türkiye Buluşmaları’ İlçelere Taşındı
Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı'nca organize edilen Yeni Türkiye Buluşmaları Konferanslar Dizisi'nde "Başkanlık Sistemi"...

Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı'nca organize edilen Yeni Türkiye Buluşmaları Konferanslar Dizisi'nde "Başkanlık Sistemi" Elmalı'da masaya yatırıldı.

Elmalı Muhammed Hamdi Yazır Kültür Merkezi'nde gerçekleşen, Siy?s?t Bilimci Dr. Mur?t Yılm?z'ın oturum başkanlığı yaptığı konferansa, Star Gazetesi yazarı Halime Kökçe, Yrd. Doç. Adnan Küçük ve Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Mücahit Küçükyılmaz konuşmacı olarak katıldı. Büyük ilgi gören konferansı Elmalı Belediye Başkanı Av. Ümit Öztekin, Elmalı Belediyesi meclis üyeleri de izledi. Tamamen dolan salonda izleyicilerin bir çoğu konferansı ayakta dinledi.

REFERANDUM SİYASETİN ÖNÜNÜ AÇAR

Star Gazetesi yazarı Halime Kökçe, "Başkanlık sistemi nedir?" sorusunu "Meclisin yani kanunların yapıldığı yasamanın farklı bir seçimle, başbakan ve bakanlar kurulunun yani yürütmenin farklı bir seçimle başa gelmesidir" şeklinde açıkladı. Referandumu, siyasetin önünü açan bir mekanizma olarak ifade eden Kökçe, "Halkın beklentisi siyasetçiyi kanalize eder. Siyasetin tıkandığı yerde referandum devreye girer" dedi.

KOALİSYON ORTADAN KALKAR

Yrd. Doç. Adnan Küçük, başkanlık sistemin ne gibi sorunlara çözüm getirdiğinin bilinmesi gerektiğini vurguladı. Türkiye'nin en sorunlu dönemlerinin koalisyon dönemleri olduğunu ifade eden Küçük, "Başkanlık sistemiyle koalisyon ortadan kalkar. Yürütme içinde yeknesaklığı ve hızlı kararların alınmasını sağlar" dedi. Türkiye için başkanlık sisteminin kaçınılmaz olduğunu söyleyen Küçük, "Başkanlık sistemi olursa diktatörlük olur düşüncesi yanlış. Başkan parlamentoya karışamaz, parlamento başkana karışamaz. Başkanın yetkileri belirlenmiş, onun dışına çıkamaz. Dolayısıyla diktatörlük olması imkansız" dedi.

REJİM VE SİSTEM KARIŞTIRILMAMALI

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Mücahit Küçükyılmaz ise "Parlamenter sistem ülkeler yönetilmesin, kısır çekişmeler içerisinde boğulsun, oyalansın diye icat edilmiş bir sisteme dönüştü" dedi. Küçükyılmaz, "Başkanlık sistemine Amerika gibi bir örnek var önümüzde. ABD, 200 küsur yıldır başkanlıkla yönetilen bir yapı. Bölündü mü bugüne kadar? Aksine büyüdü" ifadelerini kullandı. Rejim ve sistemin karıştırılmaması gerektiğini vurgulayan Küçükyılmaz, başkanlık sistemi gelirse, demokrasi ortadan kalkar, Türkiye federasyon olur, ülke bölünür gibi doğru bilinen yanlışlar olduğunu dile getirdi.

Konuşmacılar, konferans sonunda soruları yanıtladı.

YENİ TÜRKİYE AKADEMİSİ SERTİFİKASI VERİLECEK

Artık Antalya'nın ilçelerinde de gerçekleşecek olan Yeni Türkiye Buluşmaları Konferanslar Dizisi'ni düzenli izleyen katılımcılara, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel'in imzasıyla hazırlanan Yeni Türkiye Akademisi Sertifikası verilecek.

’Yeni Türkiye Buluşmaları’ İlçelere Taşındı

’Yeni Türkiye Buluşmaları’ İlçelere Taşındı

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim