• BIST 95.852
  • Altın 190,976
  • Dolar 4,6622
  • Euro 5,4311
  • İstanbul 26 °C
  • Ankara 24 °C
  • İzmir 29 °C

Vuslat Derneği, Şehitlerimizi Anmak Ve Hatıralarını Yaşatmak Amacıyla 201 Hatim Okuttu

Vuslat Derneği, Şehitlerimizi Anmak Ve Hatıralarını Yaşatmak Amacıyla 201 Hatim Okuttu
Terör olayları sonucu şehit düşen polis ve askerlerimiz için 201 hatim okutan Vuslat Derneği, gerçekleştirdiği "Şehitlerimizi Anma" programı ile bir...

Terör olayları sonucu şehit düşen polis ve askerlerimiz için 201 hatim okutan Vuslat Derneği, gerçekleştirdiği "Şehitlerimizi Anma" programı ile bir kez daha minnet borcunu gösterdi. Erzurum İl Müftülüğü Konferans Salonu'nda düzenlenen programa Vuslat Derneği Erzurum İl Koordinatörü Cemil Uygur, Vuslat Derneği Yönetim Kurul Başkanı Fikret Semerci, çok sayıda vatandaş ve basın mensupları katıldı. Program Bünyamin Kantar'ın Kuran tilaveti ile başladı. Daha sonra şehitlerimizin ruhlarına dualar okundu. Programda ilk konuşmayı Vuslat Derneği Erzurum İl Koordinatörü Cemil Uygur yaptı. Başkan Uygur, şehitlik mertebesinin önemine dikkat çekerek, Vuslat Derneği'nin şehitlerimiz için 201 hatim okuttuğunu belirtti. Şehitlerimiz için yapılan her türlü dua ve hatmin geri çevrilmeyeceğini aktaran Uygur, bu vatan için canlarını feda aziz şehitlerimizi asla unutmayacaklarını kaydetti. Şehitlerimize Allah'tan rahmet ailelerine ise baş sağlığı dileyen Uygur, her yıl bu şekilde etkinlikler ile şehitlerimizi anacaklarını kaydetti. Vuslat Derneği'nin Erzurum'da ki çalışmalarına değinen Uygur, "Vuslat Derneği Erzurum birçok çalışma yapıyor. Başta Umut marketleri ile durumu olmayan kardeşlerimize yardımcı oluyoruz. Kuran kurslarımız ve eğitimlerimiz ile öğrenciler yetiştiriyoruz. Ve son olarak hayata geçirmeyi planladığımız İslami İlimler Akademisi projemiz için gün sayıyoruz. Bu proje Doğu Anadolu'da ilk olacak inşallah. Başarabildiğimiz taktirde proje Türkiye'ye örnek olacak. Bunu için bir an evvel ruhsatı lamamız ve Nisan ayı içerisinde inşaata başlamak istiyoruz. Burada düşündüğümüz külliyede ana sınıfı, hafızlık ve imam hatip, ilahiyat fakültesi, cami müştemilatı, yurtlar, sosyal tesisleriyle büyük bir proje olacaktır. Burası Erzurum'a maddi manevi katkısı olacaktır. Bizi dinimizde uzaklaştırdıkça bugün işte görüyoruz ayrışmalara kadar geldik. Maddi anlamda ise 2014 yılı tahmini hesaplara göre, 100 ila 150 milyonluk bir yatırım olacak. İlk etapta bizim hedeflediğimiz 3 bin öğrenci ve sonrasında 5 bin öğrenci okuyacak. Aynı zamanda 800 kişi de istihdam edilecek. Burada hedef, bütçemiz el verdiği taktirde çocuklarımızı ücretsiz okutmak olacak. Bu yüzden Erzurumlu işadamlarımızın bu projeye katkı sağlamalarını talep ediyoruz. İstanbul'daki Erzurumlu işadamlarımız derneğimize büyük destek oluyor. Külliyemiz yapıldığı taktirde bizlere de destek olmalarını istiyoruz" dedi.

EN BÜYÜK FEDAKARLIK ŞEHİTLİKTİR

Vuslat Derneği Yönetim Kurul Başkanı Fikret Semerci de, şehitlerimizin ruhlarını yad etmek için her sene hatim etkinlikleri düzenleyerek, onların anılarını canlı tutacaklarını belirtti. En büyük fedakarlığı bu ülke için canını seve seve veren şehitlerin yaptığını dile getiren Semerci, "En büyük fedakârlık, bu ülke için canını verenlerin yaptığı fedakârlıktır. Şehitlerimizin emaneti omuzlarımızda ve yüreğimizdedir. Yüreğimizde bu emaneti taşıya taşıya ülkemizin geleceği, özgürlüğü, bağımsızlığı ve milletimizin birliği beraberliği, kardeşliğimiz için şehit düşmüş bütün geçmiş kahramanlarımız gibi onları da yüreğimize gömdük. Ülkemizin aziz toprağı yanında yüreğimizdeki yerleri hep baki kalacaktır. Yüreğimizdeki omuzlarımızdaki bu emaneti taşıyarak ülkemizin geleceği özgürlüğü bağımsızlığı milletimizin birliği ve beraberliği, kardeşliğimiz için sırtımızdan akıtılmamış bir damla ter kalmayıncaya kadar çalışmaya devam edeceğiz. Huzur ve sükûn içinde güvenlik birimlerimizin yürüttüğü kudretli mücadele devam ederken, bizde okuduğumuz hatim ve dualar ile destek olacağız" şeklinde konuştu.

"ALLAH YOLUNDA ÖLDÜRÜLENLER ŞEHİTTİR"

Programda Zeki Aybars Hoca da, şehit ve şehitliğin faziletlerine dair bir konferans verdi. Aybars, "Şehit Allah'ın huzurunda diri olarak hazır bulunup rızıklanacağı ve cennete gireceğine şehadet olunduğu için bu adı almıştır. Kur'an-ı Kerim'de şehitler hakkında şöyle buyurulur: "Allah yolunda öldürülenlere (şehitlere) ölüler demeyin. Bilakis onlar diridirler. Lakin siz onu anlayamazsınız." (Bakara, 154) Müslümanları, düşmanlarına üstün kılan en mühim esaslardan biri "ölürsem şehidim, kalırsam gazi..." inancıdır. Bu durum, ayette "iki güzelden biri" şeklinde ifade edilmiştir. (Tevbe Sûresi, 52) Yani, mü'min için savaşta iki güzel neticeden biri vardır: Ya galip gelecek, ya şehit olacaktır. "Vatan sevgisi imandandır." İşte bu şuur ve anlayışla ay yıldızlı bayrağımızın gönderde dalgalandığı, ezanların minarelerden çınladığı Anadolu'yu, bize ebedî vatan yapan ecdadımızı rahmetle anıyoruz" ifadelerini kullandı.

Program sonunda şehitlerimiz için Kuran-ı Kerim okundu, dualar edildi.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim