• BIST 95.057
  • Altın 192,277
  • Dolar 4,7244
  • Euro 5,4834
  • İstanbul 22 °C
  • Ankara 15 °C
  • İzmir 23 °C

VİP dinleme ile ilgili flaş iddia!

VİP dinleme ile ilgili flaş iddia!
VIP dinleme listesiyle şok ayrıntılar gelmeye devam ediyor.İşte Arzuhan Doğan Yalçındağ, Ertuğrul Özkök ve Fikret Bila'nın ilginç dinlenme gerekçesi:

Paralel yapı, eski Başbakanlardan merhum Necmettin Erbakan, BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, eski TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk, eski siyasetçiler Namık Kemal Zeybek, Ömer Vehbi Hatipoğlu, Şevket Kazan, Mehmet Bekaroğlu, Yılmaz Ateş gibi bir çok ismi, terör, İBDA-C, silah ve uyuşturucu kaçakçılığı gibi iddialarla dinledi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın 64 üst düzey ismin dinlenmesiyle ilgili başlattığı VIP soruşturması genişledikçe paralel yapının yeni oyunları gün yüzüne çıkıyor. Paralel yapı, 64 isimden bazılarını gerçek ismiyle bazılarını da sahte ismiyle dinledi. Yapılan dinlemelerin içinde en dikkat çekeni ise isimsiz yapılan dinlemeler oldu. Bu şekilde yapılan dinlemeler paralel yargı ve paralel emniyet arasındaki işbirliğini de ortaya çıkardı.

Bu dinlemelerden en ilginç olanlarından biri ise Doğan Yayın Grubu sahibi Aydın Doğan'ın kızı Arzuhan Doğan Yalçındağ. Arzuhan Yalçın Dogan, İBDA-C iddiasıyla 'x şahıs' olarak dinlendi. Dinleme kararını veren hakim Rüstem Çiloğlu'nun ise IMEI numarasını sorgulamadan, sadece şüphe üzerine böyle bir kararı vermesi şaşırttı.

GEREKÇE "AŞIRI TEPKİSEL GÖRÜŞLER"

Doğan'ın TÜSİAD Başkanı olduğu dönemde kullandığı 356287....16160 IMEI numaralı telefon, 'x şahsın' gibi gösterilerek 14.01.2008 tarihli mahkeme kararıyla dinlendi. İstihbarat Daire Başkanlığı'nın dinleme gerekçesinde ise 'İBDA-C terör örgütü faaliyetleri kapsamında aşırı tepkisel görüşleri benimseyerek bu yönde yürüttükleri kışkırtıcı propaganda ve faaliyetleri ile toplumu kaos ortamına çekmeye yönelik kışkırtıcı faaliyet ve eylemlerinin deşifre edilerek önlenmesi amacıyla belirtilen IMEI numarasının teknik takibi talep edilmektedir' ifadeleri yer aldı.

'X' ŞAHIS KİM DİYE SORMADI

Arzuhan Doğan Yalçındağ'ın dinlenmesini talep eden isim, İstihbarat Dairesi Başkan Yardımcısı Coşkun Çakar. Çakar, dinleme talebinde mahkemeye sadece IMEI numarasını belirtti. Dinlemelere karar vermekte başı çeken 11. Ağır Ceza Mahkemesi hakimi Rüstem Çiloğlu ise 'x şahıs kim' diye sormadı. Belirtilen numaranın kime ait olduğuna dair belge bile aramayan hakim Çiloğlu, Çakar'ın talebini kabul etti.

ÖZKÖK'ÜN DİNLENME GEREKÇESİ UYUŞTURUCU

Dinlenen isimlerin arasında yer alanlardan birisi de Hürriyet Gazetesi eski Genel Yayın Yönetmeni Ertuğrul Özkök'tü. Özkök'ün dinlenme gerekçesi ise 'Uyuşturucu.' Özkök'ün 549208.... numaralı telefonu için Nusret Balcı adına çıkarılan 20.04.2009/2655 tarih ve sayılı mahkeme kararıyla dinlendi. Dinleme talebindeki dikkat çeken durum ise Arzuhan Doğan Yalçındağ ile Ertuğrul Özkök'ün dinlenmesini isteyen kişinin aynı olması.

İstihbarat Daire Başkanı Coşkun Çakar imzalı talepteki dinleme gerekçesinde ise 'Güney Amerika ülkelerinden Peru ile bağlantıları olan Lübnanlı şahıslar aracılığıyla temin etmiş oldukları kokaini, Lübnan ve Suriye üzerinden ülkemize naklini gerçekleştirmeyi planlayan suç organizasyonu olduğu şeklinde istihbari mahiyette bilgiler elde edilmiş olup, şahsın ve iltisatlı olduğu suç grubunun gerçekleştirmeyi planladıkları faaliyetlerin önceden tespit edilerek engellenmesi amacıyla talep edilmektedir' ifadesi yer alıyor.

FİKRET BİLA 'TERÖR'DEN LİSTEDE
 
Dinlenen 64 kişinin arasında Milliyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Fikret Bila'nın da ismi yer alıyor.

Milliyet Gazetesi Ankara Temsicisiyken Bila'nın kullandığı 356785....13640 IMEI numaralı telefonu dinlemek için Rasim Tabur adına mahkemeden 15.07.2008/3998 tarih ve sayılı karar alındı. 'Terör' iddiasıyla dinlenen Bila'nın dinlenme kararı ilki 14.10.2008/5703 tarih ve sayı ikincisi de 24.07.2009/4735 tarih ve sayılı kararlarla uzatıldı. Bila'nın dinlenmesini talep eden isim, İstihbarat Daire Başkan Yardımcısı Recep Güven.

Dinleme talebinin gerekçesinde, 'İBDA-C terör örgütü içerisinde üst düzey sorumlu olarak faaliyet gösteren Ali Osman Zor ile irtibatlı olarak terör örgütüne finans sağladığı gerekçesiyle talep edilmektedir' ifadesine yer verildi. Dinleme talebini kabul eden isim ise hakim Ali Sayın.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim