• BIST 95.852
  • Altın 190,917
  • Dolar 4,6622
  • Euro 5,4311
  • İstanbul 23 °C
  • Ankara 15 °C
  • İzmir 22 °C

Vançeb’ten Dev Proje

Vançeb’ten Dev Proje
Van Mahalli İdareleri Sürdürülebilir Çevre Yönetim Birliği'nin (VANÇEB), 2015 yılı son toplantısında Van için hayati önem taşıyan Entegre Atık Projesi...

Van Mahalli İdareleri Sürdürülebilir Çevre Yönetim Birliği'nin (VANÇEB), 2015 yılı son toplantısında Van için hayati önem taşıyan Entegre Atık Projesi görüşüldü.

İl Özel İdaresi bünyesinde 2006 yılında kurulan ve 2014 yerel seçimleri sonrası kentte bulunan bütün belediyelerin ortak kararı ile Van Belediyeler Birliği şeklinde görev üstlenen VANÇEB, 2015 yılı son toplantısını gerçekleştirdi. Van Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Hizmetleri Daire Başkanlığı Toplantı Salonu'nda VANÇEB Başkanı Cevdet Altındağ başkanlığında gerçekleştirilen toplantıya Van Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Bekir Kaya ve birlik üyeleri katıldı. Gündem maddelerinin görüşüldüğü meclis toplantısında, birliğin kesin hesaplarının görüşülmesi, birlik üyesi belediyelerin üye katılım paylarının görüşülmesi ve birliğin faaliyet raporunun görüşülmesi talepleri görüşüldü.

VANÇEB tarafından 2016 yılı içerisinde hayata geçirilmesi hedeflenen ve yıllardır kent estetiğine zarar veren İran'a bağlanılan Kapıköy Sınır Kapısı'nın geçiş güzergahı üzerinde olan ve her gün yaydığı kötü kokularla vatandaşların adeta kabusu haline gelen şehir çöplüğünün ıslah edilerek alanın park ve elektrik üreten bir santral haline getirilmesine dönük hazırlanan Entegre Atık Projesi'nin sunumu izlendi. Sunumda projenin hayat bulması ile Van Gölü'nün kirlenmesinin de büyük bir oranda önüne geçilmesinin sağlanılacağı belirtildi. Proje ile birlikte alanda oluşan koku, zehirli sular, yüzey su kirliliği, oluşan zararlı gazların tamamı ortadan kaldırılacak. Mevcut çöp alanın ıslahına ilişkin proje hazırlayan VANÇEB, projeyi İstanbul Teknik Üniversitesi ortaklığı ile hayata geçirerek, çöp alanından 10 bin evin elektrik ihtiyacını karşılayacak. Yine Bostaniçi TOKİ'nin ısınma ihtiyacı projenin hayata geçirilmesi ile karşılanacak.

VANÇEB tarafından kent için hayata geçirilmesi hedeflenen Entegre Atık Projesi, Van'ın 30 yıllık katı atıklarının depolanması ve bertaraf edilmesi olarak planlandı. 80 hektar üzerinde kurulması planlanan proje de 9 milyon metreküp depolama kapasitesi bulunuyor. Yine ilçelerde yaşanan çöp sorunu tamamen ortadan kaldırılarak, çöp ve katı atıklarının bertarafı için ilçelerde 5 istasyon kurulacak. Oluşturulan istasyonlar ile tüm çöp ve katı atıklar Van'a gönderildikten sonra bertaraf edilecek. Çöp ve atıkların bir kısmı ise geri dönüşüm ile tekrardan kazanılacak. 30 milyon avro değerinde olan projenin bütçesinin yüzde 73'ü AB fonlarından hibe alınarak, yüzde 11'i Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan geri kalan yüzde 16'sı ise birliğin öz gelirlerinden faydalanılarak hayata geçirilecek.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim