• BIST 94.789
  • Altın 192,908
  • Dolar 4,7239
  • Euro 5,5035
  • İstanbul 25 °C
  • Ankara 24 °C
  • İzmir 27 °C

Vali Kahraman Üniversite-sanayi-kamu İşbirliği Çalıştayına Katıldı

Vali Kahraman Üniversite-sanayi-kamu İşbirliği Çalıştayına Katıldı
Erzincan Üniversitesi'nin öncülüğünde 2013 yılında başlatılan Üniversite-Sanayi-Kamu İşbirliği Başarı Üçgeni Projesinin 3. Çalıştayı Vali Süleyman...

Erzincan Üniversitesi'nin öncülüğünde 2013 yılında başlatılan Üniversite-Sanayi-Kamu İşbirliği Başarı Üçgeni Projesinin 3. Çalıştayı Vali Süleyman Kahraman'ın katılımıyla gerçekleştirildi.

Üniversite-Sanayi-Kamu İşbirliği Başarı Üçgeni Projesinin 3. Çalıştayı yapıldı. Hukuk Fakültesi Konferans Salonunda düzenlenen programa Vali Süleyman Kahraman, Erzincan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İlyas Çapoğlu, kamu kurum ve kuruluş temsilcileri, sanayiciler, iş adamları ve Başarı Üçgeni Projesi Çalışma Grupları katıldı.

Programın açılış konuşmasını yapan Rektör Prof. Dr. İlyas Çapoğlu, Başarı Üçgeni Projesi kapsamında oluşturulan bilgiyi katma değere dönüştürme hedeflerinin olduğunu ifade ederek, bu hedefi gerçekleştirmek için 2013 yılında yola çıktılarını anımsattı. Uzun ve zorlu bir süreçten geçtiklerini aktaran Rektör Çapoğlu, "Bugün, toplum bu projede elde ettiğimiz bilgiden nasıl istifade edebilir ve bu bilgiyi en verimli şekilde nasıl kullanabiliriz diye konuşacağız" dedi.

Daha sonra konuşan Vali Süleyman Kahraman, projenin iyi bir sinerji oluşturacağına inandığını kaydederek, bu projesi sonrasında Erzincan'ın cazibe merkezi olacağına inandığını vurguladı. Konuşmasını sürdüren Valimiz Sayın Süleyman Kahraman; "2016 yılının ilk günlerinde gerçekleştirilen bu çalıştayın, şehrimizde bir sinerji oluşturacağını düşünüyorum. Bu anlayış doğrultusunda üniversite-sanayi-kamu işbirliği çalıştayının ufuk açıcı olacağına inanıyorum.

Devletimiz, her ilde bir üniversite açmış ve milyonlarca gencimizin eğitim aldığı modern mekânlar inşa etmiştir. Erzincan Üniversitesi de her sene hızla gelişen ve potansiyeli artan bir üniversitemizdir. Erzincan'ın marka değeridir. Şehrimizin her alanda kalkınması için üniversite-kamu ve sanayi işbirliğinin üst düzeyde olması gerekmektedir. Bilginin ışığında, bilgi birikiminin üretime dönüştürmenin yollarını bulmalıyız. Kamu-Üniversite-Sanayi işbirliğinin geliştirilmesi yönünde Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü ve Üniversitemizin öncülüğünde birçok kamu kurum ve kuruluşun da katkısıyla bir iş birliği kurulu oluşturulmuştur.

Erzincan'ın mevcut potansiyelini kullanarak birçok projeyi hayata geçirdik. Bu projeler sayesinde şehrimizde tüm sektörlerde önemli gelişmeler sağlanmıştır. Şehrimizde yeni istihdam alanlarının açılması için çalışmalarımızı el birliğiyle sürdürmeliyiz. Üniversite-Kamu-Sanayi işbirliğiyle şehrimizin cazibe merkezi olacağına yürekten inanıyorum. Yeter ki biz, hedeflerimizi belirleyip bunun için uygun ortamları oluşturalım. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Şehrimizin kalkınması için çaba sarf eden tüm hemşerilerimize şükranlarımı sunuyorum" dedi

Konuşmaların ardından Çalıştaya konuşmacı olarak katılan Ontario Üniversitesi Öğretim Üyesi ve TÜBA Asil Üyesi Prof. Dr. İbrahim Dinçer ve Sanayici-İş Adamı Dr. Hasan Çep'in sunumlarına geçildi. Üniversitelerin evrensel süreci dikkate alarak eğitim ve araştırma yapması gerektiğini belirten Prof. Dr. İbrahim Dinçer, inovasyon kavramı üzerinde durarak, inovasyona önem veren ülkelerin kalkındığını örnekler sunarak anlattı.

Sanayici-İş Adamı Dr. Hasan Çep ise, "Bilgiden Ürüne Giden Yolda İş Adamının Rolü" konulu sunumunda teknolojide ve hizmette yeniliğin önemine değinerek araştırmacı ve sanayici ilişkisi içerisinde yapılan ve yapılması gereken çalışmalar konusunda katılımcılara çeşitli bilgiler aktardı.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim