• BIST 1.127
  • Altın 497,801
  • Dolar 8,2591
  • Euro 9,6937
  • İstanbul 15 °C
  • Ankara 14 °C
  • İzmir 19 °C

Ülkemizin yetkili kurumları tarafından söz konusu mutabakata ilişkin olarak şu ana kadar bir açıklama yapılmamış olmasını esefle karşılıyoruz

Ülkemizin yetkili kurumları tarafından söz konusu mutabakata ilişkin olarak şu ana kadar bir açıklama yapılmamış olmasını esefle karşılıyoruz
Cumhuriyet Halk Partisi olarak, KKTC’nin ve ülkemizin Doğu Akdeniz’deki çıkarlarını sonuna kadar savunacağımızın altını çiziyor, ülkemizin yetkili kurumları tarafından söz konusu mutabakata ilişkin olarak şu ana kadar bir açıklama yapılmamış olmasını esefle karşılıyoruz

CHP MYK'sı olağanüstü toplandı. Toplantıdan  sonras yapılan açıklamada, Oruç Reis sismik araştırma gemisinin Antalya açıklarına demirlemesi “taviz” olarak değerlendirildi, ABD ile Kıbrıs Rum Yönetimi arasında imzalanan mutabakatla ilgili, "Ülkemizin yetkili kurumları tarafından söz konusu mutabakata ilişkin olarak şu ana kadar bir açıklama yapılmamış olmasını esefle karşılıyoruz" denildi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, dış politika ve Doğu Akdeniz’de yaşanan gelişmeleri değerlendirmek üzere Merkez Yönetim Kurulu'nu  olağanüstü toplantıya çağırdı. 

‘HÜKÜMETİ HAKLI DAVAMIZDA TAVİZ VERMEMEYE ÇAĞIRIYORUZ’

Videokonferans yöntemiyle yapılan MYK toplantısının ardından yapılan açıklamada, Oruç Reis sismik araştırma gemisinin Antalya açıklarına demirlemesi bir “taviz” olarak değerlendirilerek şöyle denildi:

“Cumhuriyet Halk Partisi olarak Hükümeti, haklı davalarımızda taviz vermemeye çağırıyoruz. TBMM’nin siyasetin güç odağı olmaktan çıkarılması, dış politikada Türkiye’yi haklı davalarında yalnızlaştırmış ve taviz verir konuma düşürmüştür. Bir “Devlet Politikası” olması gereken Dış Politika, öncelikle iç politikaya malzeme edilmiş, Dışişleri Bakanlığı ve bürokrasisi de devre dışı bırakılarak, tek bir kişinin aldığı kararlar ile yönetilir hale getirilmiştir.”

‘ABD İLE RUM YÖNETİMİ ARASINDAKİ MUTABAKAT ÇÖZÜMÜ ZORLAŞTIRACAK’

Açıklamada, ABD ile Kıbrıs Rum Yönetimi arasında imzalanan mutabakat zaptı da şöyle değerlendirildi:

“ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun, Kıbrıs Rum Yönetimi ile bir mutabakat imzalamış olması, bölgedeki gerginliği daha da arttırarak, Kıbrıs ve Doğu Akdeniz sorununun barışçıl bir şekilde çözümünü daha da zorlaştıracaktır.” 

‘MUTABAKAT LONDRA VE ZÜRİH ANLAŞMALARINA AYKIRI’

Mutabakatın KKTC’nin haklarını yok saydığını vurgulayan CHP MYK’sı gelişmeleri şöyle değerlendirdi:

“Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin haklarını hiçe sayan bu mutabakat 1960 Londra ve Zürih Anlaşmaları’na da aykırılık teşkil etmektedir. Mike Pompeo’nun adayı ziyareti sırasında KKTC yetkilileri ile hiç bir görüşme yapmadan ayrılması ise adadaki Türk varlığına yapılmış büyük bir saygısızlıktır.

Cumhuriyet Halk Partisi olarak, KKTC’nin ve ülkemizin Doğu Akdeniz’deki çıkarlarını sonuna kadar savunacağımızın altını çiziyor, ülkemizin yetkili kurumları tarafından söz konusu mutabakata ilişkin olarak şu ana kadar bir açıklama yapılmamış olmasını esefle karşılıyoruz.”

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 970 87 88 | Haber Scripti: CM Bilişim