• BIST 95.852
  • Altın 189,011
  • Dolar 4,6622
  • Euro 5,4311
  • İstanbul 21 °C
  • Ankara 19 °C
  • İzmir 24 °C

Türkiye ihracatta 2023 hedeflerinden uzaklaşıyor

Türkiye ihracatta 2023 hedeflerinden uzaklaşıyor
Alan Yatırım Araştırma Uzmanı Burçak Gezgin, Türkiye'nin ihracatta 2023 hedefinden uzaklaştığını söyledi.

Alan Yatırım Araştırma Uzmanı Burçak Gezgin, Türkiye'nin ihracatta 2023 hedefinden uzaklaştığını söyledi. Gezgin, "2015'te ihracatta patinaj çeken Türkiye'nin, 2016'da 155 milyar dolarlık ihracat hacmine ulaşmasının yolu, Avrupa'da ihracatın artırıldığı ülkelerle birlikte Ortadoğu'daki talebe yönelmekten geçiyor. Ayrıca ihracat ağını ekonomik sıkıntısı olmayan yeni pazarlara genişleterek bölgesel çeşitliliği artırmak, Türkiye'yi hedeflerine ulaştıracaktır." dedi.

Türkiye ekonomisi ihracat rakamlarını değerlendiren Alan Yatırım Menkul Değerler Araştırma Uzmanı Burçak Gezgin, ihracatta son iki yılda istenilen performansı sergileyemeyen Türkiye ekonomisinin, 2015 yılında da patinaj çektiğini söyledi. Gezgin, özellikle bölgedeki siyasi istikrarsızlık döneminin ve küresel ticaretteki yavaşlama belirtilerinin, son üç yıldır hedeflere ulaşılmasını engellediğini ifade etti.

Türkiye ihracatını değerlendiren Gezgin, sözlerini şöyle sürdürdü: "2015 yılında da en önemli ihracat pazarımız olan Avrupa ülkeleri, dış ticaret rakamlarımızda öncü olmaya devam etse de, bu bölgeye yapılan ihracatımız yerinde saydı. İhracatımızda ilk 20 ülke arasında yer bulan Avrupa ülkelerine yönelik ihracatımız yüzde 0,8 gerilerken, lokomotifimiz olarak gözüken Almanya'ya ihracatımız da ilk 11 ayda yüzde 12,15 geriledi. İsviçre'ye ihracatımız ise; ilk 11 ayda 5.6 milyar dolar ile rekor kırdı. Özellikle 2015 ihracat rakamlarında, ticari ortaklarımızda yaşanan ekonomik sıkıntılar ve siyasi olumsuzluklar ön planda oldu. Ortadoğu'daki önemli ticaret ortaklarımızdan Irak'a ihracatımız ilk 11 ayda yüzde 17.5 düştü. Geçen senelerde 4. büyük ticaret ortağımız olan Rusya'ya ihracatımız ise; Rusya ekonomisindeki daralma ile birlikte yüzde 38 geriledi. 24 Kasım tarihinde yaşanan uçak gerilimi nedeniyle Rusya'ya ihracatımız önümüzdeki dönemde daha da gerileyecektir."

"TL'NİN FIRSATLARINI DEĞERLENDİREMİYORUZ"

TL'de yaşanan değer kaybının ihracatta yaratabileceği fırsatların değerlendirilemediğine dikkat çeken Burçak Gezgin, "2015 yılında hem bölgedeki siyasi istikrarsızlık hem de ticari ortaklarımızdaki sorunlar nedeniyle, TL'de yaşanan değer kayıplarını ihracat anlamında lehimize çeviremedik. 2016 yılında ise; Avrupa ekonomisinin ve talebinin çok hızlı bir iyileşme sergilemesini beklememeliyiz. Küresel ticaretteki yavaşlama ve Avrupa'daki iç tüketimin yetersiz olması, Avrupa'ya yönelik ihracatımızın 2016 yılında da beklenen performansı sergilememesine neden olabilir." ifadelerini kullandı.

İNGİLTERE'NİN PAYI IRAK'I GEÇTİ

İhtacatta uzun vadeli hedeflere ulaşılabilmesi için iç talebi güçlü kalmaya devam eden ülkelerle ihracat anlaşmalarının genişletilmesi gerektiğini vurgulayan Alan Yatırım Menkul Değerler Araştırma Uzmanı, şöyle devam etti: "Özellikle 2015 yılında İsviçre, İngiltere, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirliklerine ihracatımız arttı. TL 2015 yılı içerisinde, İsviçre Frangı'na karşı yüzde 34'e, İngiliz Pound'una karşı yüzde 30'a ve Suudi Riyaline karşı ise; yüzde 24'e varan değer kaybı yaşadı. Bu dönemde İngiltere'nin toplam ihracatımızdaki payı yüzde 7,42 seviyesine ulaşarak Irak'ı geçerken, İsviçre'ninki ise; yüzde 4,25 seviyesine yükseldi. 2016 yılında iç talebi güçlü kalmaya devam eden ülkelerle ihracat anlaşmalarımızı genişletmemiz, uzun vadeli hedeflere ulaşmamız için gerekli olacak."

OVP'DEKİ HEDEFLERE ULAŞMAMIZ MÜMKÜN

2016 hedeflerine ulaşmak için ihracatın Avrupa'da ticaret hacmimizi artırdığımız ülkelerle birlikte Ortadoğu'daki talebe yönelmek ve yeni pazarlara ulaşarak bölgesel çeşitliliğin artırılması gerektiğini kaydedenGezgin sözlerini şöyle tamamladı: "Orta Vadeli Program'da ihracat için koyulan hedefler mümkün gözükmekle birlikte, küresel ekonominin zor bir dönemden geçeceği 2016 yılında, hedeflere ulaşmak için gelecek vadeden pazarlara yönelmemiz şart olacaktır. 2016 yılında 155 Milyar Dolar'lık ihracat hacmine ulaşmamızın yolu, Avrupa'da ticaret hacmimizi artırdığımız birkaç ülkeye ve Ortadoğu'daki talebe yönelmemizden geçiyor. Bununla birlikte, ihracat ağımızı ekonomik sıkıntısı olmayan yeni pazarlara genişletmemiz ve bölgesel çeşitliliğimizi artırmamız da hedeflere ulaşmamızı sağlayacaktır."

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim