• BIST 97.515
  • Altın 187,165
  • Dolar 4,5951
  • Euro 5,3502
  • İstanbul 23 °C
  • Ankara 22 °C
  • İzmir 25 °C

Türkiye Göç Alan Ülke Haline Geldi

Türkiye Göç Alan Ülke Haline Geldi
Marmara Üniversitesi (MÜ) İktisat Fakültesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölüm Başkanı Prof.

Marmara Üniversitesi (MÜ) İktisat Fakültesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölüm Başkanı Prof. Dr. Zeki Parlak, Türkiye'ye 1997-2013 yılları arasında 337 milyon 925 bin 652 kişinin giriş yaptığını, ülkeden çıkış yapan sayısının ise 333 milyon 43 bin 799 olduğunu belirterek, "Türkiye 2000'li yıllardan itibaren göç veren ülke olmaktan çıkıp, göç alan ülke haline geldi" dedi.

Kırklareli Üniversitesi'nde "Türkiye Emek Piyasasında Güncel Gelişmeler: Sorunlar ve Politikalar" başlıklı panel gerçekleştirildi. Kırklareli Üniversitesi Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürlüğü tarafından İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi konferans salonunda düzenlenen panele, Rektör Prof. Dr. Mustafa Aykaç, akademik personel ve çok sayıda öğrenci katıldı.

Panelin açılış konuşmasını yapan Kırklareli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aykaç, "Türkiye Emek Piyasasında Güncel Gelişmeler: Sorunlar ve Politikalar" konulu panelin güncel bir konu olmasından dolayı ayrıca önem taşıdığını belirterek, üniversite olarak bu tür önemli panelleri devam ettirmek için gerekli ve yeterli desteği sağlayacaklarını söyledi.

Panele Konuşmacı olarak katılan MÜ İktisat Fakültesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölüm Başkanı Prof. Dr. Zeki Parlak, yabancı kaçak işçiliğin son günlerde Türkiye'deki en önemli sorunlardan biri olduğunu dile getirdi.

Türkiye'nin 2000'li yıllardan itibaren göç veren ülke olmaktan çıkıp, göç alan ülke haline geldiğini belirten Prof. Dr. Parlak, "Türkiye, Avrupa Birliği'ne yakın ve sınır olmasından dolayı kaçak ve sığınmacılar için çok büyük bir teşvik oluşturmaktadır. Kaçak ve sığınmacıların Türkiye'yi transit ülke olarak kullanma eğilimindedir. Kaçak ve sığınmacıların Türkiye'yi tercih sebeplerinin dinsel ve tarihsel yakınlıktan kaynaklanmaktadır. Orta Asya'dan gelenlerle bir tarihsel yakınlık ve kan bağımız var. Gelenlerin birçoğu Müslüman, bir de dinsel yakınlık vardır. Afrika'dan özellikle Nijerya, Mali ve Orta Afrika Cumhuriyeti'nden Müslümanlar, kaçak yollarla Türkiye'ye geliyorlar ve Türkiye'de bir müddet kaldıktan sonra da Avrupa'ya ulaşmaya çalışıyorlar" diye konuştu.

"TÜRKİYE'DE 5 MİLYON KAÇAK VE SIĞINMACI KAÇAK OLARAK ÇALIŞIYOR"

Türkiye'ye 1997-2013 yıllarında 337 milyon 925 bin 652 kişinin giriş yaptığını ifade eden Prof. Dr. Parlak, ülkeden çıkış yapan sayısının ise 333 milyon 43 bin 799 olduğunu kaydetti. Türkiye'de kalan yaklaşık 5 milyon kaçak ve sığınmacının, kaçak olarak çalıştırıldığına dikkati çeken Prof. Dr. Parlak, şunları söyledi:

"İstanbul Muhasebeciler Mali Müşavirler Odası'nın 2011'de yaptığı çalışmada tahminlere göre, Türkiye'ye legal ve illegal yollardan girmiş 350 bin civarında yabancı kaçak işçi bulunmaktadır. Bunların 150 bin kadarının Türkiye'yi transit olarak kullanıp, bir süre kaldıktan sonra ülkeden yasa dışı yollarla çıkmış oldukları tahmin ediliyor. Yabancı kaçak işçilik son günlerde Türkiye'deki en önemli sorunlardan bir tanesini oluşturmaktadır. Bunun temel sebebi, Türkiye'nin 2000'li yıllardan itibaren göç veren ülke olmaktan çıkıp, göç alan ülke haline gelmesidir."

Kocaeli Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Muzaffer Koç ise, asgari ücretin çalışanların ihtiyaçlarını karşılayacak kadar olması gerektiğini belirterek, iş kanununda asgari ücretin her iki yılda bir belirlendiğini, işveren ve çalışan arasında bağlayıcı olması gerektiğini ifade etti.

Öretim üyeleri ve öğrencilerin yoğun ilgi gösterdiği panelin ardından katılımcılara teşekkür belgeleri verildi.

Türkiye Göç Alan Ülke Haline Geldi

Türkiye Göç Alan Ülke Haline Geldi

Türkiye Göç Alan Ülke Haline Geldi

Türkiye Göç Alan Ülke Haline Geldi

Türkiye Göç Alan Ülke Haline Geldi

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim