• BIST 1.455,420
  • Altın 545,69
  • Dolar 9,4200
  • Euro 10,9550
  • İstanbul 15 °C
  • Ankara 7 °C
  • İzmir 17 °C

Türk şirketi İngiltere’de büyüyor

Türk şirketi İngiltere’de büyüyor
İngiltere gıda sektöründe önemli bir pazarı elinde tutan Aytac Foods Limited, yaklaşık 36 yıllık bir mazisi olan İngiliz organik markası Goodness Foods'u...

İngiltere gıda sektöründe önemli bir pazarı elinde tutan Aytac Foods Limited, yaklaşık 36 yıllık bir mazisi olan İngiliz organik markası Goodness Foods'u bünyesine kattı.

Türk şirketi Aytac, iki yıl önce kurduğu organik birimi bünyesine 36 yıllık geçmişi olan Goodness Foods'u da kattı. İngiltere'de 2000 yılından bu yana faaliyet gösteren firma, dünyada her geçen gün büyüyen "helal gıda" pazarında da söz sahibi markalara sahip.

Londra'nın yanı sıra Orta ve Kuzey İngiltere, İskoçya, Galler ile İrlanda'ya yönelik olarak Manchester şubesiyle Birleşik Krallık'ta büyümesini sürdüren firma, "Ne Yiyorsanız O'sunuz" sloganıyla, doğal ve organik gıda pazarında büyümeyi hedefliyor.

Bir kilise kuruluşu olarak bilinen Goodness Foods, iki yıl önce özelleşerek İspanyol ve Hollanda ortaklığında bir yatırımcı firmaya geçmişti. Özel sektör döneminde krize giren firma, geçen yıl hizmetini durdurmak zorunda kalmıştı. Kriz sürecinde firmanın isim ve bazı ürünlerini satın alan Aytac Food Limited, İngiltere'de bilinen bir marka ile organik gıdada daha da büyüdü.

Aytac Food Yönetim Kurulu Başkanı Recep Ercan, sağlıklı beslenmenin insan hayatına öneminin her geçen gün daha arttığına işaret ederek, bu süreçte Goodness Foods ve organik pazara girmelerinin kaçınılmaz olduğunu kaydetti.

Türkiye başta olmak üzere, dünyanın birçok farklı coğrafyasından temin edilen organik ürünlerle "Odganik" biriminin oluşturulduğunu, ayrıca bir İngiliz markası olan Goodness Foods'un da eklenmesiyle, sektörde daha fazla söz sahibi olacaklarını belirten Ercan, şu an 2000'e yakın organik ürün çeşidiyle hizmet verdiklerini ifade etti.

"Toplumu bilinçlendirmek ve gıda hizmeti sunmak"

Recep Ercan, organik pazara sadece ticari kaygılarla girmediklerinin altını çizerek, açıklamasını şu şekilde sürdürdü:

"Bunu yaparken yaklaşık 20 yıllık bir geçmişi olan Aytac'ın misyonu şuydu; "Ne Yiyorsanız O'sunuz" sloganı ile yola çıkmıştık. İnsan beden ve ruhu yedikleriyle besleniyor, şekilleniyor. Değişen günümüz dünyasında sektörün, özellikle doğal gıdanın insan hayatında ne kadar önemli hale geldiğini gördük. Hem toplumu bilinçlendirmek hem topluma bir hizmet olarak katkımız olması için doğal gıda çalışmalarımızı başlattık. İnsanın hayata bakış açısı, yediği ürünlerle şekilleniyor. Sağlıklı yaşaması doğrudan yediklerinden etkileniyor. Kimi ürünler uzun sürede etkili olduğu için insanlar bazen bilmedikleri ürünleri alarak, kendi bünyesine zarar verebiliyor. İnsanın ve gıdanın genetiğinin değiştirildiği bir dünyada bu alanın boş bırakmamız düşünülemezdi. İmkanlarımız nispetinde Avrupa'da böyle bir çalışmayı biz gerçekleştirmiş oluyoruz. Goodness Food'un bu alanda öncelikli olarak yapacakları, ülkemiz başta olmak üzere, dünyanın bir çok coğrafyasından temin ederek, en uygun fiyatlarla müşterilere sunmak. Bunu yaparken toplumu ve sektörü bilinçlendirerek insanların sağlıklı beslenmesinin önemini; hem kendimiz hem de topluma bu alanda bir hizmet sunabilmek."

Tüketicilerin daha fazla organik ürün tüketmesi için her türlü satış sistemine ağırlık verdiklerini hatırlatan Ercan, halen Aytac'ın Leyton'daki merkez deposunda, Cash & Carry olarak müşteriye doğrudan satışların devam ettiğini, ayrıca Mayıs ayından itibaren de "googdnessdirect" internet satışları ile online alışveriş servisi sağlanacağını vurguladı.

"2019'un ikinci yarısı "organik beslenme yılı" olacak"

Bu yıl, Aytac'ın yeniden yapılanmasını tamamlayacağını, Londra merkezin ardından Manchester şubesinin de organik satışları artıracağının altını çizen Recep Ercan sözlerini şöyle tamamladı:

"Kısa vadede, katılacağımız etkinlikler ve sosyal medya platformları tanıtımlarıyla, bizim için 2019 "Organik Beslenme Yılı" olacak. Her yediğimizi gıda zannetmeyelim. İçeriğini iyi okumadan gıda almayalım. Aç kalma pahasına da olsa sağlıklı ve organik beslenelim gibi sloganlarla bizim insanlarımıza yönelik olarak da tanıtım çalışmalara ağırlık vereceğiz. Goodness Food, Londra'da Aytaç'ın merkez deposu karşısında yaklaşık bin metrekarelik bir depoda faaliyetini sürdürüyor. Haftanın 6 günü açık olup, doğrudan cash & carry olarak alışveriş yapılabilir."

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 970 87 88 | Haber Scripti: CM Bilişim