• BIST 95.310
  • Altın 192,461
  • Dolar 4,7106
  • Euro 5,4822
  • İstanbul 25 °C
  • Ankara 24 °C
  • İzmir 25 °C

Türk-iş 4. Bölge Temsilcisi Gülnar: “Çalışana Verdiğiniz Ücrete Üzülmeyin”

Türk-iş 4. Bölge Temsilcisi Gülnar: “Çalışana Verdiğiniz Ücrete Üzülmeyin”
Türk-İş 4. Bölge Temsilcisi Edip Gülnar, Ocak ayı itibariyle asgari ücretin bin 300 TL olması dolayısıyla işverenin bu durumu halen kabullenemediğini...

Türk-İş 4. Bölge Temsilcisi Edip Gülnar, Ocak ayı itibariyle asgari ücretin bin 300 TL olması dolayısıyla işverenin bu durumu halen kabullenemediğini söyledi. Gülnar, "Gerek görsel basında, gerekse yazılı basında ve katıldığım her toplantıda işveren hala asgari ücretin bin 300 TL olmasına üzülüyor. Asgari ücretliyi kaça çalıştırmayı istiyorsunuz 600-700 TL'ye mi" diye konuştu.

Gülnar, yaptığı açıklamada, devletin resmi kurumunun her ay düzenli olarak açlık ve yoksulluk sınırı araştırması yaptığını hatırlatarak, "Dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken gıda harcaması tutarı "Açlık Sınırı" bin 447 TL. Gıda harcaması ile birlikte giyim, konut, ulaşım, eğitim tutarı ise, "Yoksulluk Sınırı" 4 bin 174 TL'dir. Yine bir çalışanın aylık yaşama maliyeti de bin 781 TL olarak hesaplanmıştır. Türkiye'nin çalışma hayatının gerçekleri bunlardır. İşveren tüm bu gerçekleri bildiği halde asgari ücretin bin 300 TL olmasına üzülmesini hayretler içinde karşılıyor ve onları biraz vicdanlı olmaya davet ediyorum" dedi.

Seçim döneminde bazı siyasi partilerin asgari ücreti 5 bin TL ile 2 bin 600 TL yapma sözü verdiğini de anımsatan Gülnar, "O zaman sesi çıkmayanların, asgari ücretin bin 300 TL olmasıyla, birden tepki koymalarını haksızlık olarak nitelendiriyorum. Bu vesileyle işverene elini vicdanlarına koyarak, tekrar tekrar düşünmelerini istiyorum" diye konuştu.

"TERÖRÜ LANETLİYORUZ"

Son aylarda yaşanan terör olaylarına da değinen Türk-İş 4. Bölge Temsilcisi Edip Gülnar, "Terörün, dini, dili, ırkı olmaz. Güneydoğuda askerimiz, polisimiz, hangi ülkelerin açık ve aleni desteklediği belli olan bölücü terör örgütüyle cansiparane mücadele ediyor. Yaşanan bu kaos ortamında, başta da belirttiğim gibi asgari ücretle geçimini sağlamaya çalışan emekçi üzerinde işverenin asgari ücret zammını gündeme getirerek ikinci bir kaos yaratma girişimini ahlaki bulmuyorum. Bir ülkede işsizlik ne kadar çok olursa, o kadar kargaşa olur. Onun içindir ki işverenlerimize bir kez daha seslenerek, işten çıkarma tehditlerinize artık bir son vermenizi istiyoruz. Türkiye, Amerika, Rusya, Suriye ve İsrail gibi belalarla uğraşırken bir de işsizlik problemleriyle uğraştırmaktan vazgeçelim. Yaşanan kaos ortamına, yeni bir kaos ortamı çıkarmayalım" dedi.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim