• BIST 95.852
  • Altın 190,917
  • Dolar 4,6622
  • Euro 5,4311
  • İstanbul 23 °C
  • Ankara 14 °C
  • İzmir 23 °C

Tunceli ziyareti öncesi sürpriz destek

Tunceli ziyareti öncesi sürpriz destek
Seyit Rıza'nın torunun'dan Başbakan Davutoğlu'na Dersim ve Alevi Açılımı desteği geldi.

Yarın Tunceli'ye gelecek olan Başbakan Ahmet Davutoğlu'na, 1937 yılında idam edilen Seyit Rıza'nın torunu Rüstem Polat'tan, Tunceli'nin adının Dersim olması ve gündeme gelen Alevi açılımıyla ilgili destek geldi.

"DEDEMİN MEZARI NEREDE"

Tunceli adının Dersim olması ve Alevi açılımının altının doldurulmasının kendisini ve tüm Alevileri sevindireceğini belirten Polat, Başbakan'dan da dedesi Seyit Rıza'nın mezarının bulunması için yardım istedi.

Anne ve babasının 1937'de İzmir'e sürgüne gönderildiklerini, 10 yıl sonra ailesinin tekrar Tunceli'ye döndüğünü ifade eden Seyit Rıza'nın torunlarından Rüstem Polat, "1965'den, 1995 yılına kadar Elazığ'da kaldım, daha sonra İzmir'e gittim. Almanya'ya iltica ederek orada yaşamaya başladım. Seyit Rıza, oğlu ve 5 arkadaşının idam edilmesi nedeniyle Elazığ'a geldim. Dedem Elazığ'da asılmış ama hala mezarlarının yeri belli değil. Dedemin mezarını nerede olduğunu sordum daha sonra bir avukat arkadaş buldum, mahkemeye verdik. Elazığ idam yeri olduğu için mahkeme gerekli yerlere dilekçe verdi. Gelen cevapta mezarı burada yok denildi. Daha sonra da Malatya bölge idare mahkemesine dilekçe verdik oradan da olumsuz cevap geldi. Danıştay'a gitti aynı cevap geldi, şimdi temyize gidiyoruz, yok denirse Avrupa İnsan Hakları Mehkemesine kadar gidebilirim" dedi.

"TUNCELİ'NİN ADININ DERSİM OLARAK DEĞİŞTİRİLMESİ MEMNUNİYET VERİCİ OLUR"

Türkiye Cumhuriyeti'nin Başbakanı'nın Dersim'de yaşananın bir katliam olduğunu açıklamasının olumlu bulduklarını belirten Polat, "En azından aydınlandı. Fakat ben Torun olarak sadece dedemin mezarının yerinin söylenmesini istiyorum. Dedemin ve yanındaki insanların da bir mezarı olsun, gidip o duamızı mezarında yapalım. Benim bir kinim yok, bir düşmanlığım yok. Sadece devletten rica ettiğimiz mezar yeridir. Başbakan Ahmet Davutoğlu, Dersim'de yapılanın bir Kerbela olduğunu söyledi. Madem bir katliamdır, dedelerimizin mezar yerlerini söyleyin" şeklinde konuştu. Dersim'in şu anda Tunceli olduğunun altını çizen Polat, "Adı tekrar Dersim olursa sevindirici olur. Dersim olmasının bir zararı olmaz. Başbakan'ın gidip Tunceli ismini Dersim olarak değiştirmesi memnuniyet verici olur. Bu hem hükümet, hem de bizim açımızdan olumludur" ifadelerini kullandı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim