• BIST 95.852
  • Altın 190,976
  • Dolar 4,6622
  • Euro 5,4311
  • İstanbul 21 °C
  • Ankara 19 °C
  • İzmir 26 °C

Tügiad Ankara Şubesi Başkanı Türker Naslı:

Tügiad Ankara Şubesi Başkanı Türker Naslı:
Türkiye Genç İşadamları Derneği (TÜGİAD) Ankara Şubesi Başkanı Türker Naslı, hükümetin seçim vaadini yerine getirerek net asgari ücreti bin 300...

Türkiye Genç İşadamları Derneği (TÜGİAD) Ankara Şubesi Başkanı Türker Naslı, hükümetin seçim vaadini yerine getirerek net asgari ücreti bin 300 liraya çıkarması dolayısıyla işveren maliyetinin aşırı büyüdüğünü, buna karşılık verilen devlet katkısının yeterli olmadığını savundu.

TÜGİAD Ankara Şubesi Başkanı Türker Naslı, yeni asgari ücretle ilgili yaptığı değerlendirmede, "2016 yılı için asgari ücret brüt bin 647 TL, net bin 300 TL olarak belirlendi. İşverenin toplam maliyetinin 110 lirası yapılacak düzenleme sonucundaki yararlanma şartlarına göre Hazine tarafından karşılanacak. Ancak bu desteğe rağmen SGK ve İşsizlik Sigortası primi işveren payları ile birlikte asgari ücretlinin işverene aylık maliyeti bin 935 liraya çıkıyor" ifadelerini kullandı.

Hükümetin, asgari ücretteki ekstra artıştan kaynaklanan yükün yüzde 40'lık bir bölümünü üstlendiğine işaret eden Naslı, bunun ise artışın işverene getirdiği yükü hafifletecek çapta olmadığını dile getirdi. Naslı, Türkiye'de ücret üzerindeki mevcut vergi ve prim yüklerinin, yapılan ücret artışlarının işverene maliyetini katlayarak büyüttüğünü ifade etti.

"EKONOMİYE OLUMSUZ YANSIMALARI OLABİLİR"

İş gücü maliyetlerindeki artışların üretim maliyetlerini, ürün fiyatlarını ve dış rekabet gücünü olumsuz etkileme riskine değinen Naslı, şunları kaydetti:

"Maalesef asgari ücret artışı ile işverene getirilen ek yük, taşınabilir ölçülerde değil. İşverenin yükünde meydana gelen aşırı artışa devlet tarafından verilen destek de yetersiz. Başta emek yoğun sektörler ve KOBİ'ler olmak üzere küçük, büyük bütün işletmeleri ciddi maliyet artışları ve güçlükler bekliyor. Özellikle inşaat, tekstil ve hazır giyim, turizm, perakende gibi işçilik giderlerinin üretim maliyetleri içindeki payının çok yüksek olduğu emek yoğun sektörler, iş gücü maliyetlerindeki bu artıştan olumsuz etkilenecektir. İş gücü maliyetlerindeki artış, istihdamı olumsuz etkileyen bir faktördür. Maliyetlerdeki artışlar, firmalarımızın dış pazarlarda rekabet gücünü kırma, ürün fiyatlarında yükselişe yol açma riski taşıyor. Ayrıca asgari ücretteki yüksek oranlı artış, paralelinde kıdem tazminatı yükümlülüklerinde de ciddi bir artışa yol açıyor. Bu asgari ücret düzenlemesi ile işverenlerin kıdem tazminatı yükü yüzde 30 artmış bulunuyor. İşverenin aşırı artan yükü prim ve vergi indirimleriyle hafifletilmemesi halinde bu olumsuzlukların yaşanması kaçınılmaz olur, asgari ücret artışının ekonomiye olumsuz etkilerini yaşayabiliriz. Türkiye'de öncelikli bir reform olarak istihdam üzerindeki yüklerin azaltılması hayati önem taşıyor. Yapılacak kalıcı düzenlemelerle istihdam üzerindeki yükler hafifletilmelidir."

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim